SEYAHATÇİNİN TELEFONU!

A'DAN Z'YE ŞEHİR KEŞİF REHBERİ: DOJO
PROGRAM YAPMADAN TATİLE GİTMEM!
BANA BÜTÇENİ VER, SANA SEYAHATİNİ YAPAYIM
EN KISA YOL: CITYMAPPER
VEJETERYENLER HAPPYCOW'A!
HOSTEL DÜNYASI!
ŞEHRİNİ GÖR!
KAÇ DİL BİLİYORSUN?
HAVA KAÇ DERECE?
KUZENE SOR!
BONUS: MÜZE APP'LERİ

SAYI 1
A'DAN Z'YE ŞEHİR KEŞİF REHBERİ: DOJO

Konum: Dojo!

Sayısız şehir keşfetme uygulaması içinden neden Dojo'yu seçtik? 

1. Konum üzerinden sana en yakın seçenekleri veriyor 

2. Kahvaltı, sergi, gündüz çalışılacak yerler, akşam gidilecek pub'lar gibi listeler oluşturmanı sağlıyor 

3. Londra'nın az bilinen mahallelerini ya da en bilinen Soho, Mayfair, Kensigton gibi semtlerindeki en lokal yerleri veriyor 

4. Her haftasonunu dolduracak etkinlik önerileri var 

5. Pazar rostosu yapan pub'lar, Noel pazarları için en iyi adresler, yazın gidilecek havuzlar gibi mevsimsel ve günlük listeler hazırlıyor.

 

https://www.dojoapp.co

PROGRAM YAPMADAN TATİLE GİTMEM!

Seyahat defterin: Google Trips

Program yapmadan seyahate gidemeyenlerin çaresi yine google'dan geldi. Mailin üzerinden gelecek seyahatlerini otomatik olarak indiriyor. Sonrasında sana kalan gidilecek yerler, yemek yenilecek restoranlar, mutlaka görülmesi gereken yerleri seçmek. Eskiden kağıt kalemle aldığımız not defterlerine bir alternatif.

 

http://get.google.com/trips/

 
BANA BÜTÇENİ VER, SANA SEYAHATİNİ YAPAYIM

Rastgele!

Ne kadar bütçen var? İlk bunun cevabını veriyorsun sonra da Lucky Trip sana bütçen dahilinde gidebileceğin yeri, kalacağın oteli, ve yapman gereken güzel bir şeyi söylüyor. Skyscanner ile bağlantılı çalıştığı için direk rezervasyon yapmak için de ideal. Özellikle nereye gideceğine karar veremeyen ya da destinasyonunu süpriz seçmek isteyenler için ideal!

 

https://www.luckytrip.co.uk

EN KISA YOL: CITYMAPPER

Şehrin Kestime Yolu: Citymapper

A noktasından B noktasına gitmek için en kısa yol en bildiğin yol, değil! Citymapper! Otobüs, tren, metro her türlü taşıt yolunu bulup, güncel trafik, kaza gibi durumları da inceledikten sonra sana en doğru güzergahı çıkarıyor. Dileyene bisiklet, isteyene yürüme rotaları ve kaç dakikada gideceğinin haberleri de var. Bizce tek eksik olan o rotalar üzerinde uğranacak noktalar. Onu da biz mi yapsak?

 

https://citymapper.com/london

VEJETERYENLER HAPPYCOW'A!

İneklere mutluluk!

Yediğimiz şeylerin bilincine vardığımız, kalori yerine yararlı besinleri seçtiğimiz, giderek et yemekten uzaklaştığımız, dünyanın kaynaklarını akıllıca kullandığımız bir zamanda yaşıyoruz. Bu sebeple vejeteryen ve veganları düşünen bir uygulama da yapılmış tabii ki. Happy Cow'u vejeteryen değilseniz bile indirin, sayesinde nefis yemekler yiyeceksiniz. Kesin. 

 
https://www.happycow.net
HOSTEL DÜNYASI!

Bu akşam nerede kalıyorsun?

Otelleri pahalı bulanlar, airbnb'ye alternatif arayanlar için hostelworld doğru adres. Özellikle son an planlarında uzmanlaşanların edinmesi gereken uygulama.

 

https://www.hostelworld.com

ŞEHRİNİ GÖR!

Bakan, görür

Hangi mahallede kalacağına, Instagram'da gördüğün açıları nereden çekeceğine gitmeden karar vermek ister misin? O zaman Streetography'i  indirmelisin. Sana gezeceğin şehirlerin görsel haritasını çıkarıyor.

 

https://www.streetography.com

 
KAÇ DİL BİLİYORSUN?

5 dakikada İspanyolca!

Her ne kadar google translate yazdığını başka bir dile çevirse, tarzancayla istediklerini anlatabilsen de, gittiğin ülkenin dilini konuşmak en güzeli. Bunun için günde kendine 5,10, ya da 15 dakika amaç koyuyorsun, kalanını öğretmenin Duolingo yapıyor.

 

https://www.duolingo.com

 
HAVA KAÇ DERECE?

Yağmur var mı, yağmur?

3 günlüğüne gittin tatilde sürekli yağmur yağabilir, öğlen güneşli olan hava akşama kara dönebilir. Sen en iyisi Accu Weather'i telefonuna indir. Hava bozduğunda müzelerde, açtığında parklarda dolaşabilirsin.

 
https://www.accuweather.com/en/gb/united-kingdom-weather
KUZENE SOR!

Yerlisinin şehir rehberi

Bir şehri en iyi kim bilir? Yerlisi! O halde onlara sormak gerek. Cool Cousin önce doğru insanları seçiyor, onların şehirde en sevdiği noktalardan haritalar yaratıyor, sana da kendi zevklerine en uygun Cousin'ı bulup keşfetmesi kalıyor.

 

https://www.coolcousin.com

BONUS: MÜZE APP'LERİ

Sanatı tanımak

British Museum, Louvre, Rijksmuseum gibi pek çok müze uygulamalarında koleksiyonlarındaki resimleri tanıtıyor. Gidio görmekle aynı etkide değil ama gitmeden bilgilenmek için ideal.