Londra Haberleri!

TİNTİN LONDRA'DA!
LONDRA CAZZ'LIYOR
PHONOX AÇILDI
BİSİKLETİN EVRİMİ
BULUNMAZ HİNT KUMAŞI

SAYI 10
TİNTİN LONDRA'DA!

Gazete küpüründen 200 milyon satan albümlere!

İlk kez 1929’da Brüksel’de gazete karikatürü olarak görünen dedektif Tintin, o günden beri 24 albümde maceralarıyla karşımıza çıktı. Georges Prosper Remi, bilinen adıyla Hergé’nin en sevilen karakteri oldu. Dünyada 200 milyon adetten çok kitabı satıldı. Posterleri, kalemleri, biblolarını konu etmeyelim bile. İşte Tintin şimdi 12 Kasım 2015 – 31 Ocak 2016 arasında Londra’yı ziyarete geliyor. Somerset House’da her gün 10:00 – 18:00 arası ücretiz olarak görülebilecek sergide Hergé’nin siyah beyaz çizgilerden renkli döneme geçişinin hikayesine tanık olacaksın. Duayen Hergé’nin hayatına dair daha çok bilgi edinmek için de kaçırılmaz bir sergi!

www.somersethouse.org.uk

LONDRA CAZZ'LIYOR

23. Londra Caz Festivali, Kasım'da!

İki binden fazla sanatçı, üçyüzün üzerinde konser, elliden fazla mekan 23 yıldır 1 şehirde caz için buluşuyor. Elbette o şehrin adı Londra! Bu yıl 13 -22 Kasım tarihleri arasında yapılacak Londra Caz Festivali listesinde kimler mi var? Hemen ilgini çekecek, uygun fiyata bilet bakmana neden olacak isimleri sayalım! James Farm: featuring Joshua Redman, Aaron Parks, Matt Penman, Eric Harland + Partisans, Paul Whiteman: The King of Jazz, Nik Bärtsch, Daniel Herskedal, Hidden Orchestra… Daha fazlası ve mekan bilgileri için web sitesini ziyaret edebilirsin.

www.efglondonjazzfestival.org.uk 

PHONOX AÇILDI

Brixton Road'da yeni bir club

Hava karardığında Londra hayatı bitmez, tam tersine ne yağmur ne de soğuk Londra ahalisini sokaklara dökülmekten, galeri açılışlarına, arabalarda satılan Meksika, Çin, Tayland yemeklerine gitmekten alı koyamaz. Sonrası? Malum. Dans dans dans. Bu sebeple Londra’nın yenisi Phonox’tan bahsetmek istedik. Brixton Road’da 02 Academy’nin hemen yanında. Biraz erken saatlerde yolun düşerse en alt katındaki barı kokteyl mönüsü ile seni beklemede.

 

phonox.co.uk

BİSİKLETİN EVRİMİ

Bisikletsiz hayat hatadır diyenler, Tasarım Müzesi'nde bekleniyorsunuz

Londra Tarasım Müzesi’nde 7’den 70’e herkesin görmek isteyeceği bir sergi başlıyor. Bisikletin Evrimi! Dünyanın en eski bisiklet üreticilerinden, el emeği yapanlara, selesinden, pedalına, üç tekerleklisinden iki kişilik olanlarına, tarihinden, geleceğine herşey burada. Dünyanın en ünlü bisikletçilerinden Sir Chris Hoy veya Sir Paul Smith’in kendi kullandıkları aksesuarları görebilmek için 18 Kasım 2015 – 30 Haziran 2016 tarihleri arasında  Londra Tasarım Müzesi seni bekler.

 

www.designmuseum.org

BULUNMAZ HİNT KUMAŞI

Kumaşlar üzerine çizilen hikayeler

Hint kumaşının 6000 yıllık tarihini anlatan muhteşem bir sergi haberimiz daha var! 3 Ekim 2015 -10 Ocak 2016 arasında Victoria and Albert Müzesi’nde! Kumaşlar üzerindeki dini semboller, gücün veya protestonun anlatımları, duvar halılarına konu olmuş hikayeler… Ceketler, kaftanlar, masa örtüleri üzerinde muhteşem hayallere dalacaksın, Dükkanında satılan havlular, eşarplar, kolyelere göz atmayı da unutmayasın!

 

www.vam.ac.uk/