Budapeşte Günlükleri 2

BİSİKLETLERİ SZİMPLA'DAN KAPTIK
SABAH KAHVESİ? ESPRESSO EMBASSY!
HOSTEL ARAYANLARA ÖNERİ: GRANDIO
FAVORİ HARABE-BAR: ANKERT
AİRBNB SEN BİZİM HERŞEYİMİZSİN

SAYI 3
BİSİKLETLERİ SZİMPLA'DAN KAPTIK

Szimpla'sız Budapeşte düşünülemez!

Szimpla, her türlü cool ihtiyacınızı parsel parsel yayıldığı mahallesindeki dükkanlarıyla karşılamaya hazır! Szimpla Kert Budapeşte'deki harabe pub geleneğine uygun, büyük büyük ıncık cıncıkla dolu baya garip bir yer. Biraz deli işi. Akşamları dolup taştığını duyduğumuz bu "göz dolduran" bahçede ve koridorundaki küçük karanlık barlarda mutlaka bir kokteyl denenecek! Anlatılmaz yaşanır bir mekan!

Hemen karşısındaki Szimpla Farmee's Cafe küçük tatlı ve samimi bir yemekçi. Güzel kokular ve  boş kalmayan masalardan burası da tadımlık listeye alındı.

Karşı çapraz kaldırımındaki bisiklet shop'ları (szimpla rent a bike) sayesinde ise sonunda istediğimiz bisikletlerimize kavuştuk. Bisiklet kiralamak için restoranda anlaşmayı doldurmak, pasaport numarası, kapora olarak 10000 huf ve 48 saat için de 4700 forint (yaklaşık 55 tl) yeterli!

www.szimpla.hu

SABAH KAHVESİ? ESPRESSO EMBASSY!

İngilizce konuşanların yeri!

Baristası, yani barda kahve yapan, işinin ehli insan çok tatlı. Gülümseyerek karşılıyor sizi. Kapının önünde oturduğunuzda önünüz ferah. Daha da kalasınız, kitapları açıp sayfalar içine dalasınız geliyor. Bizim görülecek çok şey var diye vaktimiz olmadı ama, sizin olursa kaçırmayın. Üstelik buraya takılan Budapeşteliler'in hepsi İngilizce konuşmaya, sizinle tanışmaya meyilli.

http://espressoembassy.hu

HOSTEL ARAYANLARA ÖNERİ: GRANDIO

Dünya vatandaşı olma mekanı

VII. bölge'deki Grandio Hostel özellikle Sziget Festivali için Budapeşte'ye gelen ve gündüzleri şehri de gezelim  diyenler için çok salaş ama sanki zaman durmuş da dünyada sadece genç insanlar kalmış dedirten cinsten bir enerjisi, renkleri ve misafirleri olan tatlı bir avlu hosteli. Avlunun üst katları yani odaların olduğu kısımlar rengarenk graffitiler, duvar yazıları, dekoratif eşyalarla dolu. "Biraz daha genç olsaydık" ile başlayan cümlemizi hemen düzelttik ve "bir sonraki sefere mutlaka burayı da deneyelim" dedik.

www.budapestpartyhostels.com

FAVORİ HARABE-BAR: ANKERT

Konser + iyi yemek + bahçede muhabbet

AnKERT: Ba-yıl-dık buraya! Koca bir harabe, iki büyük bahçe, küçük küçük -muhtemelen- performans alanları, duvarlarda ve barların üzerinde uygun görülmüş manalı yazılar. Pembe bisikletlerimizi odalarına park ettikten sonra birer limonata içiyoruz. İddialı olduğu iddia edilen kokteyller bir çok mekanda olduğu gibi burada da saat 20:00'dan sonra servis ediliyormuş.

 

www.ankert.hu

AİRBNB SEN BİZİM HERŞEYİMİZSİN

Gurbetteki evimiz: Airbnb

Çok gezenler bilir: Airbnb her çok gezenin gurbetteki evidir. Hostel, otel bakmadan önce kendimize güzel ev bakarız Airbnb'de. Bu sefer de farklı olmadı, Budapeşte'nin en merkezinde 2433607 listing numaralı evi tuttuk. Bayılıyoruz kendisine. 

https://www.airbnb.com