Budapeşte Günlükleri 3

ÖDÜLLÜ BARİSTA'DAN KAHVE!
BUDA - PEŞTE KIYISINDA
SZİGET BAŞLADI!
DEDENİN USÜL BERBER DÜKKANI
AVLULARDA YAŞAMAK

SAYI 4
ÖDÜLLÜ BARİSTA'DAN KAHVE!

Dünyanın her ülkesinden kahve ithal edilir

Nasıl barmenin işi iyi kokteyl yapmaksa, baristanın görevi de sana dünyanın her yerinden getirdiği kahve çekirdeklerinden kokusu önce burnuna dolan kahveler hazırlamak, ki bunun örneklerini İstanbul'da Petra, MOC, Geyik gibi mekanlarda görmekteyiz.

Kahve kültürümüz gelişince biz de duramadık, Budapeşte'de bu işi en iyi yapanları araştırdık. Çarşamba gününün kahvecisi bizi Tuna Nehri'ne açılan küçük bir sokakta bekliyor: Tamp & Pull. Sadece kahve değil, her türlü kurabiye, tatlı, kek de denenmeli. 

http://tamppull.hu

BUDA - PEŞTE KIYISINDA

Bisikletle kanal turu

Dün biliyorsun bisikletleri kiralamıştık. Bugün de hakkını verelim dedik, bu sefer de pedala kuvvet şehrin iki yakası arasında dolandık. Bir uçta Mupa modern sanat merkezi, diğerinde Margit adası,  sağında Peşte, solunda Buda... Ara sokak, iki yaka demeden dolaştık durduk. Bisiklete doyduk. Ne metro, ne tramvay, ve taksi... Ne varsa iki teker üstünde, bütün binalara, köprülere hayran hayran gezerek gitmekte var. Yorulunca mola elbette Margit adasında.

SZİGET BAŞLADI!

Sziget muhabirlerimiz Elif ve Ece, festival şahane dedi!

Biz geldik! Özgürlükler Adası Sziget, şehre indiğin anda havaalanından başlayarak bir "arzu nesnesi" olarak sizi sarıp sarmalıyor. Şehrin ağustos ayı esnafın da yüzünü güldürdüğünden olsa gerek büyük bir pozitif enerji ile dolup taşıyor. Adaya giriş yapılan köprüde asılı bir sürü dilden "hoşgeldiniz" yazıları ile başlayan heyecan alana girdikten sonra rengarenk standlar, türlü türlü kostümlü festivalciler, her adımda farklı farklı müzik türleriyle koccaman bir cümbüş coşkusuna ve "sevgi seli"ne dönüşüyor! FESTİVAL RUHU SEN ÇOK YAŞA! (@ecemen)

 

Salı festivalin en iyisi açılış partisi eşliinde Deadmau5'tu. Sziget ikinci gününde Jake Bugg, Girls in Hawai, Placebo, Skrillex, Big Pink, Imagine Dragons gibi isimler sahne aldı. Biz de önden bol bol enerji depoladık sonra en renkli kıyafetlerimizi giyip festivalin yolunu tuttuk (@cizenbayan)

 

http://www.sziget.hu/

 

DEDENİN USÜL BERBER DÜKKANI

Sakal, saç, bıyık kesilir

Budapeşte'ye gelip de berbere mi gideceğim deme. Burası başka usül. Bir yanıyla deden, onun dedesi, onun da dedesi nasıl traş oluyorsa öyle, diğer tarafıyla tam bir Doğu Londralı. Hipster tipi. Müşterileri arasında Budapeşte'nin en eski sakinleri de var, turistler ve sakalını Első Pesti Borbély'nin yetenekli ellerine bırakmak isteyen havalı erkekler de. Deneyim mi istedin? Doğru yerdesin. (Aulich utca 4-6)

AVLULARDA YAŞAMAK

Budapeşte'de hayat binalar arasındaki bahçelerde

Budapeşte'de en çok neyi sevdiniz diye sorun. Cevabı net: avlular. Şehrin her köşesinde kapılardan içeri başınızı soktuğunuzda başka bir dünyaylar karşılaşıyorsunuz. Bunu zaten en sevdiğimiz avlular başlığı altında sitede yazıyor olacağız. Dün de akşamüstü Mikszáth Kálmán tér'de kurulduğumuz bu şahane bahçe, avlu, sokak arasını size anlatmadan geçmek istemedik.