Budapeşte Günlükleri 4

BENİM KÜÇÜK AVUSTRALYAM
VII (YEDİNCİ) BÖLGE
ÖĞLE YEMEĞİ: MAK BİSTRO
ŞEHRİN YENİ AVLUSU: MAZEL TOV
İHTİŞAMLI BİNALAR, MEYDANLAR, SOKAKLAR

SAYI 5
BENİM KÜÇÜK AVUSTRALYAM

Madach İmre sokağında güne başlama keyfi

2014'ün yükselen akımı vatanından getirilen çekirdeklerden yapılan kahve. Bunu da, nedendir hala araştırıyoruz ama, Avustralyalılar pek iyi beceriyor. My Little Melbourne, Budapeşte'nin en güzel restoranlarının bulunduğu sokaklardan birine açılmış bir kahveci. Hemen hemen günün her saati sıra oluyor. Önemi yok. Bekleyip, kahveni ısmarlaman, sonra da gelen geçene bakıp keyfini çıkarman şart.

https://www.facebook.com/MyLittleMelbourneEspressoBar

VII (YEDİNCİ) BÖLGE

Gel gidelim yerlisinin mahallesine!

Biliyorsun, gittiğimiz her şehirde yerlisi nasıl yaşıyorsa keşfetme takıntımız var. Bu yüzden hemen burada çeşitli arkadaşlar edinip en sevdikleri mekanları sorduk. Baktık ki hepsi VII. bölgede kesişiyor. Karoly, Andrassy, Dozsa György caddelerinin arasında kalan bir üçgen olarak düşünebilirsin. En popüler sokaklarıysa Dob, Kiraly, Kazinczy.

 

ÖĞLE YEMEĞİ: MAK BİSTRO

Michelin rehberi önermiş, gitmeden olmaz

Öğle saati için güzel bir mekan ararken karşımıza çıktı Mak Bistro. Michelin'in yıldızını almamış olsa da rehberin önerilerinde her yıla girmiş. Burası iki ya da üç aşamalı yemek yapan, menüsünü hemen her gün değiştiren bir bistro. Şefin elinden masamıza gelenler gerçekten Budapeşte'de yediğimiz yemekler arasında bir numaraya yerleşti. Üstelik tüm bu şatafat sadece 30 TL. Garsonların güleryüzü ayrıca bizi mutlu etti.

http://www.mak.hu

ŞEHRİN YENİ AVLUSU: MAZEL TOV

Açıkhavada caz ritmi

Avlular, bahçeler, harabe-barlar arasında dolaşırken, bir diğer Budapeşteli arkadaşımızla tanıştık. O da hemen, madem buralara meraklısınız Mazel-Tov'a da bir göz atın, daha açılalı iki ay oldu ama popülerliği ele geçirdi dedi. Harabe falan değil, hem gastro-bar, hem konser alanı, hem kahve. Her gün 16:00'da açılıyor aman onu bir yere yaz erkenden gitme. 18:00 gibi caz konserleri, saksafon çalan müzisyenler ve gülümseyen insanlara denk gelmen olası.

İHTİŞAMLI BİNALAR, MEYDANLAR, SOKAKLAR

Güzelim meydan buna denir

Hold Utca 4 numaradaki Kis Piac bistrosunu araıyorduk aslında. Şansımıza o gün kapalı olunca biz de hemen yanındaki lokal lezzetler yapan dükkana oturduk. Bu arada Lipótváros bölgesindeki Kossuth Lajos Ter Meydanı'ndan geçmeyi de atlamadık. Burası Budapeşte Parlementosu'nun da bulunduğu şehrin en geniş meydanlarından biri.