Prag Günlükleri

PRAG KAHVELERİ #1 TRİCAFE
CHARLES KÖPRÜSÜ'NDEN AŞAĞI
MUCHA'NIN İZİNDE
1930'LARIN NEW YORK'UNDAYIZ
PRAG'DA AMBIENTE TURU

SAYI 6
PRAG KAHVELERİ #1 TRİCAFE

Kahvenin kokusu Tricafe'den belli olur

Budapeşte'de Ece'yi bırakıp otobüse atladık. Üzüntü. Budapeşte-Prag arası 6 saat yol. Arada off'lamalar, bel tutulmaları, bacak ağrıları olsa da kendimizi Prag sokaklarında bulduğumuz anda tüm dertler unutuldu tabii yine. İlk iş: kahve. İlk durak Tricafé. Meğer pek ünlü, herkes tarafından bilinen yermiş ama biz elbette içgüdüsel olarak kendisine ulaştık. Müzik, oturma alanı, macchiato on numara.

 

http://tricafe.weebly.com

CHARLES KÖPRÜSÜ'NDEN AŞAĞI

Şehrin sakin yakası

Charles Köprüsü'nü şehrin turistik noktalarının bitimi olarak kabul edersen, oradan aşağı Jaromirava Bulvarı'na kadar pek çok lokal dükkan, restoran, sokak var. Detaylarını elbette kapsamlı Prag rehberimizde bulacaksın ama biz şimdiden gezmek isteyenler için ufak bir tüyo vermek istedik: Standard Coffee'de bir mola verilir!

 

www.facebook.com/standard.cafe

MUCHA'NIN İZİNDE

Arnuvo akımının belki de en ünlü temsilcilerinden Alphonse Mucha Çek bir sanatçı.

Prag'ın her köşesinde, tabelalarda, posterlerde Çek halkının duyduğu gururun izlerini görmek mümkün. 

 

Mucha Çekoslavakya'nın Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ayrılmasından sonra yeni cumhuriyetin ilk pullarını, banknotlarını tasarlamış. St. Vitus Katedrali'nin vitraylarına da Mucha imzasını atmış. Şehirde posterlerinin sergilendiği bir de Mucha Müzesi var.

1930'LARIN NEW YORK'UNDAYIZ

Sayfa sayfa kokteyl menüsü

Instagram'dan nereye gidelim yazınca, hatta daha yazmadan mutlaka Tretter's'e uğrayın dediler. Pek haklılar. Bir kere dünyanın en yakışıklı garsonları sana sayfa sayfa kokteyl dolu menüden mükemmel karışımlar yapacak. Ve bu esnada 1930'larda yaşadığın hissine kapılmana sebep olacak müzikler çalacak. Daha ne olsun?

 

www.tretters.cz/en/

PRAG'DA AMBIENTE TURU

İstanbul'un House Cafe'si varsa, Prag'ın da Ambiente ekibi var.

Burası İtalyan lezzetleri için Pasta Fresca, gece bar ortamına Lokal, et konusunda uzman Cest'r gibi restoran ve barların pek havalılarını Prag'da açmış olan bir zincir. Birinden biri kesinlikle denenmeli, çünkü kime sorsak onların yerlerinden birini önerdiler

 

www.ambi.cz/cz/restaurace/