Prag Günlükleri 3

GÜNÜN HER SAATİ: BAKESHOP
İKİ YAKA ARASI CHARLES KÖPRÜSÜ
SAVOY'DA ÖĞLE MOLASI
DANS EDEN EVLER
ESKİ ŞEHRİN MERKEZİ

SAYI 8
GÜNÜN HER SAATİ: BAKESHOP

Kruvasan da var salata da

Prag'da son günümüzde, hadi bir sabah kahvesi içelim diye girdiğimiz Bakeshop'a büyük hayran olduk. Fransız tipi kruvasan da var, Amerikan usulü bagel'da,Türk'lerin ağız tadına uygun beze de. Karın tok olunca şahane bir tabak yapamadık belki ama yolluk aldık. Salataları da gram usulü tabaklara dolduruyorlar, çimlere yayılıp yemelik.

 

www.bakeshop.cz

İKİ YAKA ARASI CHARLES KÖPRÜSÜ

Şehrin en kalabalık noktasındayız

Prag'da bütün yollar elbette Charles Köprüsü'ne çıkıyor. Kalabalık, turistik de olsa hem üzerindeki müzisyenleri dinlemek, hem sana şöyle karşıdan bir baktım Prag demek, hem de el el yapımı takılar almak için ideal.

SAVOY'DA ÖĞLE MOLASI

Klasik anlamda bir Doğu Avrupa kahvesi

Savoy Café yine Ambiente grubunun mucizelerinden biri. İçerideki dekorasyon bizi filmlerden bildiğimiz Doğu Avrupa ihtişamına taşıyor. Duvarlar, avizeler, şnitzel ve kahveler mükemmel. Öğleden sonra gezmekten yorulunca kesin bir mola.

 

www.ambi.cz/cz/restaurace/

DANS EDEN EVLER

Dans Eden Bina ya da Fred & Ginger ya da Tuzla Biber

Mimari'de dekonstrüktivizm akımının öncüsü, Disney Concert Hall ve Bilbao Guggenheim binalarıyla bilinen Kanadalı Amerikalı mimar Frank Gehry'nin Çek-Hırvat mimar Vladi Milunic ortaklığında 1992'de komünist Çekoslavakya'dan demokratik Çek Cumhuriyeti'ne geçişi sembolize edecek durağan ve statik iki unsuru birleştirdiği bina. Hollandalı bir sigorta şirketi için tasarladığı ve tarihi olarak da önemli bir arsada yer alan yapımı 1996'da biten bina Prag'in simgelerinden biri.
 
ESKİ ŞEHRİN MERKEZİ

Bütün yollar burada kesişiyor

Prag'da Old Town Square olarak bilinen Eski Şehir Merkezi her türlü turistik atraksiyonun, meşhur Astronomik Saat'in bulunduğu yer. Aynı zamanda pek güzel restoranlar ve barlar sokağı olarak da bilinen Dlouha da buranın dibinde. Kendisini Asmalı Mescit - Taksim Meydanı olarak konumlayabiliriz.