Avrupa Haberleri

DÜNYA POP’LADI!
BERLİN BATI YAKASI
PİGALLE'İN YENİSİ BUVETTE GASTROTHEQUE
ROMA'YA TEPEDEN BAKMAK!
MADRİD MÜZELERİNDE NELER OLUYOR?

SAYI 9
DÜNYA POP’LADI!

Tate Modern’de sergi sezonu açıldı!

Tate Modern’de 17 Eylül 2015 – 24 Ocak 2016 tarihleri arasında sanata doymamızı sağlayacak bir sergi var! The World Goes Pop (Dünya Pop’ladı). Asya’dan Latin Amerika’ya kadar 1960 ve 70’li yıllarda ülkelerin ve kültürlerin pop akımına nasıl tepki verdiğini, bundan nasıl etkilendiğini sorguluyor.

 

www.tate.org.uk

BERLİN BATI YAKASI

Charlottenburg’de bir şeyler oluyor!

Önceleri Prenzlauer Berg, ardından Kreuzberg, hemen sonra Neuköln, Kreuzköln, Friedrichshain derken Berlin’in batısında, biraz da bohem sanatçıların merkezi olan Charlottenburg’u unuttuk, sanma! Yakınlarda Berlin’e gidecek olursan işte sana Batı Berlin’de uğraman gereken duraklar:

 

Kahvaltı saatini ressam, müzisyen, yazarlar arasında değerlendirmek için Schwarze Café, Kantstraße 148

 

Fotoğrafla içli dışlı olmak, bahçe içindeki serge alanında devasa boyuttaki eserlere bakmaya Camera Work, Kantstraße 149

 

Kış zamanı da bahçe keyfi lazım. O zaman sıradaki durak Literaturhaus Berlin, Fasanenstr. 23

 

PİGALLE'İN YENİSİ BUVETTE GASTROTHEQUE

New York'tan Pigalle'e yolculuk

Pigalle, Moulin Rouge günlerini geride bırakıp yenilik peşinde. Bu sebeple mahallede hipster kültürünün temelini oluşturan restoran ve kahveler açılıyor. İşte onlardan biri de New York’ta Fransız bistrosu olarak nam saldıktan sonra Paris’e göç eden Buvette Gastrothèque. Tartinler üzerinde servis edilen pazardan taze sebzeler, Paris kahvelerinin vazgeçilmezi Croque Madame veya midye, balık, et seçenekleri!

 

paris.ilovebuvette.com

ROMA'YA TEPEDEN BAKMAK!

Teras barı Lanificio

Bazı şehirlere yukarıdan bakmak için yüzlerce merdivenlik kulelere çıkılır, tepeler aşılır, kaleler fethedilir. Roma onlardan biri. Lanificio da Roma’nın en neşeli, hareketli teras barlarından. DJ’ler müziğe hiç ara vermiyor, oyunlar, barbekü, muhabbet susmuyor. Özellikle  genç müzik gruplarını keşfetmek için uğranması gereken yerlerden.

 

www.lanificio.com

MADRİD MÜZELERİNDE NELER OLUYOR?

Joaquin Sorolla veya punk kültürü

Valencia'lı Joaquin Sorolla ışığın sanatçısı olarak bilinir. Sanatçının 54 eseri 18 Ocak 2016'ya kadar Museo Sorolla'da.

 

Moda alanında köklü dergilerden biri olan Vogue'un en iyi fotoğrafçılarının işlerini görebileceğiniz sergi Museo Thyssen-Bornemisza'da 12 Ekim'e kadar açık.

 

Punk kültürünü tanımak, yaşamak isteyenler 4 Ekim'e kadar Centro de Arte Dos de Mayo'da.

 

Müzik üzerine filmler izlemek, tarihe yer etmiş 60 müzik efsanesi hakkında çok şey öğrenmek isteyenler de 4 Ekim'e kadar Şarkıların Gücü'nü keşfetmeye Matadero Madrid'e!