SANATTA - HAMBURG

3000 YILLIK DENİZCİLİK TARİHİ

Dünyanın en önemli ticaret limanlarından biri olan Hamburg, 3 bin yıl öncesine kadar giden ve denizcilik tarihinin tüm aşamalarını kapsayan Uluslararası bir Denizcilik Müzesine de ev sahipliği yapıyor. Eğer denizciliğe bir az olsun ilgin varsa, Hafencity semtinin en cazibeli noktasında, nefis kırmızı tuğlalı binası ve hemen önünde yer alan tarihi deniz feneri ile bu müzeyi görmelisin. Müzede, okyanusların üzerinde başlayan deniz yolculuğu, 1657 yılında Hollanda’da basılan ilk deniz atlası ¨Atlantis Majoris¨ ile devam ediyor.

 

El boyaması bakır ve gümüş pusulalar, deniz üzerinde ilk haberleşmeyi başlatan teleyazıcılar iletişimi; Viking’lerin Ejderha teknelerinin ve Fenikeliler’in kadırgalarının bire bir maketleri, günümüzün modern şilepleri ile bütünleşiyor. Müzedeki en ilginç parçalardan biri, Geesthacht yakınlarındaki Elbe kasabasında binlerce yıllık bir ağaç gövdesine oyulan, dünyanın binlerce yıllık en eski gemi iskeleti. Dünyadaki pek çok medeniyetin deniz donanmasından, üniformalarından ve fildişi-kehribar-gümüş -altın gemi maketlerinden örnekler sunan bu müze, tüm deniz aşıklarını Hamburg’ta bekliyor.

 

Hamburg International Maritimes Museum’u Pazartesi hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında, 12.5 EU karşılığında gezebilirsin.

 

BLOGGER

Bahar Akıncı
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET