SOKAKTA - MİLANO

48 SAATTE MİLANO REHBERİ

GÜN 1 / CUMARTESİ

 

16.00: Otele yerleşme! Uçaktan inip, şehrin merkezine geldiğimiz gibi otelin yolunu tutuyorsun. Milano’nun en merkezi noktalarından birinde yer alan ve her odası birbirinden farklı İtalyan tarzını yansıtan Antica Locanda Mercanti’ye yerleşip, biraz soluklandıktan sonra keşfe hazsın.

 

16.30: İlk durak Duomo Meydanı!  Kısa bir yürüyüş sonrası Duomo Meydanı'ndasın. Meydana vardığın gibi Duomo Katedrali ve hoş bir hareketlilik karşılıyor seni, Terrazza Martini'den meydana kuşbakışı bakma fırsatını kaçırma sakın.

 

19.00: Duomo’da günü batırma! Duomo’dan sonra, Galleria Emanuele ile başlayarak, ara sokaklardaki dükkan ve butiklere göz atıyorsun, acıktıysanız mutlaka Luininin  panzerottilerinin tadına bir bakmalısın. Tabii ki kısa bir kuyruk bekledikten sonra! Bu tatlı bahar havasında günü Duomo Meydanı'nda batırıp, gece turumuza başlayabilirsin.

 

20.30: Cumartesi gecelerinin tek adresi, Brera! Duomo’dan 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası, Milano’da yaşayanların en çok tercih ettiği noktalardan olan Brera bölgesine varıyorsun. Burada sağlı sollu pub ve barlarda günün yorgunluğunu atabilir, aperativo saatinin keyfini çıkartabilirsin. Brera’da tercih edebileceğin yerler arasında, Creperia Caffè Vecchia Brera, Obicà, Noor Brera Milano var.

 

23.30: Sforzesco Kalesi’ne bir de gece bak! Brera’da akşam yemeğini yedikten ve birkaç lokal arkadaşl edindikten sonra, yine tabana kuvvet sokaklarda dolaşıyorsun. Yolunun üzerinde Sforzesco Kalesi tüm ihtişamı ile seni karşılıyor. Kalenin geceki görüntüsü gündüz olduğundan daha etkileyici, bizden söylemesi.

 

GÜN 2 / PAZAR

 

08.30: Duomo Meydanını boş yakalamak için en ideal saat! Duomo Meydanı Milano’nun en çok turist çeken noktası olduğu için güzel kareler yakalamak istiyorsan sabah saatlerini kaçırma! 

 

09.00: Kahveni alıp Sempione Parkı’nın keyfini çıkart! Şehrin merkezinde, hemen Sforzesco Kalesi'nin arkasında bulunan Sempione Parkı güne başlamak veya gün içinde yorgunluğunu atmak için yeşillikler içinde ideal bir nokta.

 

09:30: Kahvaltı saati! Kendini Milano sokaklarına atmadan önce kısa bir vaktin var. Şehirde iyi kahve, yanında atıştıracak hızlıca bir şeyler için önerilerimiz: Pavé, Caffe Napoli, De Luca, Crazy Cat Cafe, Pasticceria Bar Rovida.

 

10.30: Pazar kaçamağı, rotamız Como!  Bu güzel Pazar gününü değerlendirmek için Como Gölü'ne kısa bir kaçamak yapmaya ne dersin? Yolculuk sadece 1 saat sürecek.

 

11.30:Tazelenmek için gölün sol yakası! İstasyonda indikten sonra ilk istikamet sol yaka. Gölün bu yakasına devam ettiğinde gölün ortasına kadar uzanan bir köprü ile keyifli bir yürüyüş yaparak Como’yu izlemen, insanın ruhunu tazeleyen manzara eşliğinde göl kenarındaki parklarda oturup yorgunluğunu atman mümkün.

 

13.00: Göl kenarında keyifli bir yemek için sağ yaka! Sol yakayı tamamladıktan sonra gölün öteki yakasına doğru harekete geçiyorsun. Gölün bu kısmında daha çok yemek yenilebilecek mekanlar, George Clooney, Madonna, Ronaldinho gibi dünyaca ünlü yıldızların evleri yer almakta.

 

15.00: Meydanda bir kahve içmeden dönme! Como Gölü’nü fethettikten  sonra, Como’nun küçük, sevimli bir o kadar da renkli meydanına atıyorsun kendini. Gezdin, dolaştın, enerji harcadın, şimdi karnını doyurma zamanı. Mekan olarak tercihin Bar Touring Caffe. Seçenekler fena değil, diyette olanlara güzel haberÇ salataları harika! Karnını doyurduktan sonra, yola devam.

 

16.00: Como’ya veda vakti! Günlerden Pazar ve havanın da güzel olması sebebiyle öğleden sonra kalabalıklaşan Como’ya veda etme vaktin geldi! Hep böyle başka kalman dileğiyle Como! Şimdi Milano'ya geri dönelim. Hayat orada başlıyor!

 

17:30: Hayatın hızlı aktığı yer, Navigli! Como’nun yorgunluğunu atmak için kendini Milano’nun Navigli bölgesine atıyorsun. Burası özellikle Pazar öğleden sonralarında Navigli Milano’nun en hızlı noktalarından. Kanalın etrafına sırasıyla dizilmiş, sayısız kafe ve bar burada yer alıyor: Rita, Mag Cafe, Ugo, Manhattan Bar hem aperativo yapmak hemde bir köşede oturup Navigli’nin tadını çıkartmak için birebir! Taglio ve Trattoria della Gloria makarnaları ile kalbini çalıyor.

 

21.00: Lokallerin tavsiyesi, Nottingham Forest! Biz Milano'nun lokallerinden tavsiyeyi topladık:  Viale Piave üzerindeki Nottingham Forest Bar pazarları onların tavsiyesi. Saatin çok da geç olmamasının avantajını kullanarak pek sıra beklemeden içeriye girebiliyorsun. Mekan hem dekorasyon olarak hem de sunmuş olduğu duyulmamış kokteyl çeşitleri ile neden lokallerin tercihi olduğunu sana gösterecek.

 

23.00: Spontini’nin margaritasını yemeden dönmeyin! Nottingham Forest’tan çıktıktan sonra otele ilerlerken kendini bir anda 1953’ten beri margaritası ile ünlü olan, Milano’nun en eski pizza dükkanlarından birinde buluyorsun. Adı Spontini. Spontini, klasik ince hamurlu İtalyan pizzasının aksine, kalın hamur üzerine tek çeşit margarita pizza sunuyor. Saat kaç olursa olursa her zaman önünde kuyruk var.

 

GÜN 3 / PAZARTESİ

 

10.00: La Scala’sız olmaz! Galleria Emanuele’ye 5 dakika mesafedeki La Scala ile güne başlıyorsun. 1776 yılında daha önceki opera binası Teatro Regio Ducal’ın bir karnavalın galasında yanmasından sonra 1778 senesinde tekrar inşa edilerek La Scala olarak hayat bulan bu yapı, görülmesi gereken noktalardan. Programına uyan bir etkinliğe denk gelirsen, kaçırma.

 

11.00: Dondurma her saatte güzel! İtalya’nın neredeyse her şehrinde olduğu gibi Milano’da da her köşede bir dondurmacı görmen mümkün. Ama bizim sizler adına test edip onayladığımız birkaç başarılı adres mevcut. Cioccolat Italiani, Gelateria Toldo, Ciacco ve Amorino’yu şiddetle tavsiye etmekteyiz. Her öğünden sonra bir dondurma iyi gelir!

 

12.00: Dondurmamı yedim Buenos Aires’te bekliyorum! Pazartesi sabahının sakinliğinden faydalanıp biraz alışveriş yapmak için istikamet Buenos Aires. Bu caddede rengarenk mağazaları ve butikleri, köşedeki kahve dükkanından bir kahve alarak gezmek ayrı keyifli.

 

13.30: Mahallerin arasındaki huzurlu köşe, Isola! Isola yani türkçe anlamı ile “ada” bölgesi, şehrin modern bölgesinin içinde bir mahalle. Bu mahallede kısa bir tur attığında, birbirinden renkli grafittiler ile güzel kareler yakalayabilirsin. Ayrıca bu mahalle içinde belki de Milano’nun en güzel kafelerini barındırıyor. Frida avlusu içindeki bahçesiyle, Deus Cafe motosiklet tutkusuyla yarattığı dekorasyonuyla görmeden dönülmemesi gereken mekanlardan. Ayrıca Deus'un içerisinde bulunan mağazadan şık kıyafet ve aksesuarlar satın alabilirsin.

 

15.00: Milano görevi tamam, bekle bizi Portofino! Yeni rotamız Cenova üzerinden Portofino olduğu için Milano Centrale İstasyonu'ndan Cenova Piazza Principe İstasyonuna doğru yola çıkma vakti. Elveda Milano! Olduğumuz süre boyunca güneşinle bizi yalnız bırakmadığın için ayrıca teşekkürler!

BLOGGER

Burak Ergüç
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET