SOKAKTA - ROMA

48 Saatte Roma Keşfi!

GÜN 1

16.00 : İlk iş otele yerleşmek ve soluğu Roma sokaklarında almak! Massimo d'Azeglio konforu ve konumuyla konaklamak için çok iyi bir tercih. Kendinizi Roma'nın sokaklarına bıraktığınızda hem akşamüstünü güzel değerlendirmek hem de saatler ilerledikçe hareketli zaman geçirmek için Roma'daki ilk durak Trastevere!

 

17.30 : Roma'da yapacak çok şey var fakat günümüz kısıtlı. Hem her yerini görmek isteyip hem de tadını çıkarmak için durmak yok! Trastevere'ye giderken kentin içinde biraz dolaşıp, zamanda yolculuk yapılan sokaklara adım atıyoruz. Burada vintage ürünler satan dükkanlar, kitapçılar, butikler oldukça orjinal.  La Maison de Titti, Fuori Orario, Flake's, Annie bunlardan bazıları.

 

19.00 : Gün batımı Roma'da tadına doyum olmayacak şeylerden sadece biri. Bunun hakkını vermek için de Trastevere'den çok uzaklaşmadan nehir hattı boyunca biraz yürüyüş yapıp, güneşin Vatikan'ın arkasından batırmak!

 

20.30 : Bu mahallede, küçük restoranların sokaklara dökülen masalarında akşam yemeği yemek olmazsa olmazlardan. Bunun için birkaç güzel adres var. Cajo&Gajo, Grazia&Graziella, Sette Oche, Da Otello, Da Enzo al 29 benim favorilerim.

 

23.00 : Akşam yemeğinin ardından şehre de biraz ısındığımıza göre artık eğlenme vakti! Geceyi Trastevere'de bitirmek planlar arasında. Yemek sonrası güzel bir içki için 8 milimetri, Bir&Fud ve Bar San Calisto birkaç güzel öneri.

 

 

GÜN İKİ

 

08.30 : Şehir turuna başlamadan önce İtalyan usulü, hızlı ve leziz bir kahvaltı için kahve ve kruvasan ihtiyacımız olanlar. Pusula Tazza d'Oro'yu gösteriyor.

 

09.00 : Tabii ki Vatikan! Şehrin en önemli sembolünü görmeden geri dönmek olmaz. Yorucu ama fazlasıyla etkileyici bir durak. Basilicanın tepesine çıkmak ve Vatikan Müzesi'ni turlamak güne başlamak için heyecan verici.

 

12.00 : Zaman az ve yapacak çok şey var! Öğlen yemeğini hem İtalyan lezzetleriyle hem de hızlı geçirmek için rotamızın üzerinde bazı duraklar var. Il Gianfornaio dilim pizzalarıyla ve küçük tatlı atıştırmalıklarıyla sizi bekliyor. Gelateria Dei Gracchi'den de dondurmanızı almayı unutmadan Piazza del Popolo'ya doğru ilerliyoruz.

 

13.00 : Piazza del Popolo şehrin en önemli ve tarihi meydanlarından biri. Meydanda vakit geçirdikten sonra asıl sürpriz meydanın hemen arkasında duran merdivenlerden çıkınca! Pincio denilen alanda şehri doya doya seyredeceğiniz teraslar var. Buradan Vatikan'a, Monumento a Vittorio Emanuele'ye , Castel Sant'angelo'ya bakabilir, en güzeli Roma'yı buradan okuyabilirsiniz.

 

13.30 : Pincio'nun arkasında uzanan Villa Borghese'de yarım saat uzanmak, kuş seslerini dinleme vakti.

 

14.30 : Rotamızı Piazza di Spanga'dan geçirerek Fontana di Trevi'ye doğru ilerliyoruz. Burası hep çok kalabalık ama Roma'daki en sevimli yerlerden de biri! Adetlere uyup paranızı havuza atıp atmamak size kalmış. Burası için güzel bir öneri ise Pompi'de tiramisu.

 

15.30 : Akşam saatlerine yaklaştıkça Roma'nın kalbine doğru da yaklaşmak lazım. Pantheon sıradaki durak. Şanslıysanız o koca delikten, içeriye vuran ışık sizi kendine hayran bırakacaktır. Buranın gizemli mimarisi de bir o kadar etkileyici.

 

17.00 : Castel Sant’Angelo’ya doğru Corso Vittorio Emanuele II üzerinden yürüyerek devam edebilirsiniz. Ponte Sant’Angelo sizi kaleye bağlar ve buradan Tevere Nehri manzarası görülmeye değer.

 

19.00 : Piazza Navona'da sokak sanatçıları saatin nasıl ilerlediğini unutturabilir. Çalan şarkılarla dans edebilir, şarkıcılara eşlik edebilir, gösterilere kapılıp gidebilirsiniz. Akşam üstü içkisini yudumlamak isteyenler için de adres belli Bar del Fico!

 

20.30 : Akşam yemeği için Campo de Fiori güzel bir tercih. Burada benim favorilerim Emma, Ristorante Campo de Fiori ve Cantina e Cucina. Tatlı olarak hafif bir tercih olan Panna Cotta önerim.

22.00 : Yemek sonrası biraz canlı müzik iyi gider! Campo de Fiori’de, Obica meydanın keyfini müzikle birlikte çıkarmak için ideal. Dğer birkaç öneri ise şarap için Il Goccetto, bira için Open Baladin, kokteyl için ise The Jerry Thomas Project!

 

ÜÇÜNCĞ GÜN

 

08.30 : Kolezyum’u ziyaret zamanı! Yol üstünde yine güzel bir kahveye ve kruvasana hayır demek olmaz. La Casetta’yı tercih ediyoruz.

 

10.00 : Kolezyum, eğlenceli anlara tanık olduğu gibi acımasızlıklara da tanık olmuş bir yapı. Burayı dolaşırken yapıya ve tarihine dair bilgilenmeden gelmek eksiklik olur. Arkeolojiye meraklı olanlara Foro Romano ‘da tavsiye edilir.

 

13.00 : Son saatlere doğru yine Roma’nın kalbine geri dönüyoruz. Trastevere’de başlayan yolculuk burada bitsin. Yolumuzu Isola Tiberina’dan geçirip yine güzel bir nehir manzarası ve yeşilliğin içinde ilerliyoruz. Trastevere’de güzel bir öğle yemeği için La Prosciutteria önerim.

 

16.00 : ..ve aperatiflerle Roma’ya veda ediyoruz. Adres Bar del Cinque! Roma’da her sokağa girmeli, yürüken gelip geçene selam vermeli, koşturarak değil, tadını çıkararak yaşamalı! 

BLOGGER

Ezgi Kurtuluş
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET