SOKAKTA - ROMA

5N1K: ROMA

Ne yemeli? Elbette Roma’da pizza yenir. Bunun için özel bir yer önermeye bile gerek yok. Hemen her meydanda bulacağın pizzacılar bol malzemeli, yuvarlak, önce gözünü sonra mideni ihya eden seçenekler sunmaktalar. Ama son zamanlarda Roma’nın en çok ilgi gören restoranı Urbana 47den bahsetmeden geçmek istemedim. Mönüsü, tahmin edeceğin üzere organik malzemelerle yapılıyor. 08:00 kahvaltı, 12:30 öğle seansı, 18:00 tapas, 19:30 akşam yemeği için özel seçenekler sunuyorlar. Her ay yerel üretimi desteklemek için seçtikleri bir ürünle özel yemekler hazırlıyorlar. Bir başka gün uğramak isteyeceğin dükkan ise Porto Fluviale. Burayı endüstriyel bir alan içerisnde kahve, içki, yemek, küçük porsiyon yemek imkanları sunan kapalı market olarak hayal edebilirsin.

 

Nerede kalmalı? Roma’da adet… Eski evler, saraylar korunarak otele dönüştürülüyor. İşte bunun enfes örneklerinden biri de Babuino 181. 19. yüzyıldan kalan bir binanın içerisinde günlük hayatınızda ihtiyacınız olan herşey var. Buna rağmen terasından görülen İspanyol merdivenleri manzarası romantik ruhunu koruyor.

 

Ne zaman gitmeli? Nisan’dan Eylül’e kadar Roma’da pek çok festival var. Mesela Rock in Roma, mesela eski arabalar yarışı , mesela Tuscia Film Festivali. Hava da mis.  

 

Kahveni nasıl İstersin? Elbette sert (espresso tipi) ya da biraz yumuşak tercih edersen macchiato (süt köpüğüyle gelen usül) Bunun için ideal adreslerse... 1. Güneşli günlerde meydanı dolduran Ciampini 2. Eski bir sanatçının atölyesinden devşirme Canova Tadolini 3. Bir zamanlar masalarında Goethe, Gogol ve Andersen’in muhabbete daldığı Caffé Greco  4.1920’lerden bu yana şehrin en iyi tiramisularından birini yapan Rosati 

 

Neden sokaklardasın? Elbette öncelikli olarak binalara, Arnavut kaldırımlarına, minicik arabalara ve asla eksik olmayan Vespa trafiğine bakmak için. Sonra da Via del Governo Vecchio’da birbirinden şık butikleri, mücevher tasarımcılarını, eldivencileri keşfetmek için.

 

Kimi tanımalı? İtalya’da modanın başkenti Milano. Pek çok dergide en mühim tasarımcıların Milano’dan çıktığını ya da orada yaşadığını okumuşsundur. Roma’nın en şık insanları 60 yaşını devirmiş beyler. Kendilerini şapkaları, ceplerine iliştirdikleri eldivenleri, yanlarından hiç ayırmadıkları aksesuarlardan biri olan şemsiyelerinden tanıyabilirsin. Ama eğer Roma’daysan, ve aklında henüz uzakta da olsa giderek yaklaşan yaz mevsimi varsa Laura Urbinati’nin dükkanına uğramak zorundasın. Bikini ve mayolarıyla pek çok kadını kendine aşık eden Laura’nın koleksiyonundan birkaç parça edinmeli.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET