SOKAKTA - PARİS

AĞUSTOS'TA KESİN PARİS!

Ağustos. Paris’in boşalıp, yerlilerinin güneylere ya da Normandiya kıyılarına gittiği, şehri turistlere ve Eyfel Kulesi önünde fotoğraf çektirmek isteyenlere terkettiği zaman. Dükkanların pek çoğunun kapandığı, üzerine akşama kadar dönmeyiz tabelaları astığı vakit. Ama işte, burası, herşeye rağmen Paris, ve daim seni besleyecek yeme-içme, kültür-sanat alanlarına sahip.

 

Yaşamalık… Bohem karmaşa olarak da kayıtlara geçen Le Comptoir Général hem kahve, hem konser salonu, hem müze, hem pazar brunch’ları sırasında film gösterimleri yapan bir sanat merkezi, hem dükkan, hem iyi bir kokteyl bar, hem Paris’in en havalı sanatçılarını göreceğiniz toplanma mekanı. Kısaca, özet geçmem gerekirse, tüm günü geçirebileceğin sanatkar kamp alanı.

 

Keşfetmelik…David Lynch’in mekanı olarak Parisliler’in kayıt defterlerine geçen Club Silencio bu aralar hastası olduğum Justice’in de doğum yeri. Salı-Pazar 18:00-06:00 arasında açık olan Mulholland Drive filminden aşina olduğun bu atmosphere ne yazık ki geceyarısına kadar sadece üyeler girebiliyor. Sonrası? Kapıda duran beyleri ikna gücüne bağlı.

 

Mideye çanlar çaldırmalık…Tam dibinde Seine nehri, yediğin tabağın yapımında dünyanın pek çok yerinden davetle gelen şeflerin (mesela 2013 Ağustos’unda Christophe Pelé’nin) parmağı. Wanderlust bu aralar Paris’in en popüler teraslarından biri. Sadece manzarası yüzünden değil, Pazarları dahil dans etmen için kapısını açan club’ı ve film, video, moda gösterileri yüzünden.

 

Paris yerlisi olmalık… Kahvenin içinde kütüphane varsa, tamam. Beni orada bulabilirsin. Hotel du Nord 1938’de çekilmiş Marcel Carne filminden esinlenerek yapılmış bir kahve. Saint Martin kanalının kıyısında, öğle yemeklerinde leziz Croque Madame, akşamüstü içkisinde şahane şaraplar sunmaktalar.

 

Alışverişe çıkmalık… Montaigne Market’te Alexander Mcqueen topuklularından, Givenchy çantalarına, Balmain t-shirt’lerden, Elise Dray yüzüklerine… Rüyalarını süsleyen aksesuarların ve kıyafetlerin hepsi var! İnanmazsan sitesine bak, hatta Paris’e gidemezsen alışverişini bile oradan yap.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET