SOKAKTA - BERLİN

A'DAN Z'YE BERLİN YAZ REHBERİ

A / AÇ GEZEN OYNAMAZ: Etinden sütüne tüm malzemeleri tedarikçisinden alan Katz Orange; geleneksel Alman mutfağına yeni tatlar ekleyen Das Lokal;  3 saatlik yemek zevki, mutluluğu, deneyimi yaşatan Ernst; her sabah 04:30’da pazardan kendi seçtikleri ürünlerle yemek yapan iki şef Jarno Huhn ve Ralf Geisendorf’un Friedrichstraße’deki meskeni Pantry bizim listeye girenler.

 

B / BİRA BAHÇELERİ: Yazın şezlongları, masaları çimlere atıp, ayakları suya en kötü toprağa basmak istiyoruz. İşte tam bu nedenlerle de Berlin’e bayılıyoruz! Bira bahçesi olarak bilinen, aslında sosyalleşmenin, tüm günü festival havasında geçilmenin adresinden Berlin semaları altında çok var. Wilder Hase, Golgatha Beer Garden 2015 listemize girenlerden.

 

C / CDV: Berlin’de açıkhava club’ları elbette pek popüler. En klasiklerinden biri de Club der Visionaere (CDV). Griessemuehle, meşhur Bar 25 yerine açılan büyükler için lunapark konseptinin temsilcilerinden Kater Blau ise diğer mühim açık havadaki club’lar.
 

Ç / ÇOK SIKI ALIŞVERİŞÇİLER: Dükkan sokak gezmez, pazar günleri Boxhagener Platz’da kurulan vintage pazarı görmeye giderler. Karşıdan gelen kızın eteğini çok sevince bunu nereden aldınnn nidalarıyla yanına yaklaşmak da serbest.

 

D / DUVAR SANATLARI: Berlin’de yürürken müze gezer gibi duvar gezen çok sayıda insan göreceksin. Ama biz, şehrin yerlisi, pek çok duvarda görüp de bu kim acaba diyeceğin üç kişiden bahsetmek istedik: Xoooox sarılmak ve öpmek anlamına gelen bu harf dizini şehrin pek çok duvarında karşına çıkacak. Alias’ın en bilinen çalışmaları bombalar üzerinde oturan çocuklar. Mein Lieber Prost’un işleri genellikle karşısında durup bana mı dedin diye şaşkınlığa düştüğün gülen tipler.

 

E / E OTURMAYA MI GELDİK! Gelmedik tabii ki. Berlin sabaha kadar dans eden, sabah durmayıp akşama kadar da dans eden şehir olarak Avrupa’da nam salmış. Kapısında saatlerce kuyruk beklenen pek meşhur Berghain/Panorama haricinde de gidilecek sayısız yer var. Mesela Chalet , mesela eskiden bir havuz şimdi club olan Stattbad Wedding

 

F / FESTİVAL MERKEZİ! Revaler Straße’deki Neue Heimat için bu tanım az bile kalır. Neue Heimat’ta her gün festival yapacak bir neden var. 14-16 Ağustos’da Secrets Festival’i şimdiden listeye yazabilirsin dilersen.

 

G / GÖL HAYATI: Berlin çevresinde 100’e yakın küçüklü büyüklü göl var. Bu sebeple her gün başka bir doğa harikasının içinde yüzebilirsin. İşte sana yazlık 3 adres: 1. U-Bahn U3 ile Krumme Lanke İstasyonu’nda indikten sonra, Fischerhüttenstraße yolunda 1 km yürüyerek ulaştığın Krumme Lanke 2. Strandbad Templin’de 6 km bisiklet yolu yapıp, yok buna üşenirim dersen Potsdam Hauptbahnhof’dan geçen 607 numaralı otobüse atlayıp varacağın Templiner See 3. RB27 treniyle vardığın Wandlitz See Bahnhof’tan Lanker Weg yolunda 2 km’lik yürüyüşle karşına çıkan cennet Liepnitzsee.

 

H / HOTEL BAR: Yazın çevre sakinlerinin itirazlarına rağmen Admiral Köprüsü üzeri İstanbul’daki Galata meydanı gibi muhabbete gelenlerin buluşma noktası. Ancak 12’den sonra gürültü yapmak, müzik çalmak yasak. Bu sebeple sohbete devam etmek isteyen kalabalıklar Hotel Bar’da (Das Hotel)  toplaşıyor. İçerisi vintage mobilyaları açıldığı yıldan beri saklamış havasında

 

I / INDUSTRY STANDARD: Neukölln ahalisinin en harikulade, şahsına münhasır bar/restoranlarından birine, Industry Standard'a hoşgeldiniz!

 

İ / İÇMEYE GELDİK! Ama sağlıklısından' Liquid Garden'da pancar, salatalık, portakal, limon, yeşil elma, chili biberi, kereviz, avokado birbirine karışıyor, doğanın renkleri mideye bundan daha ne kadar güzel gidebilir ki dedirtiyor (Stargarder Str. 72)

 

J / JOKER PAZAR! Her ayın üçüncü Pazar günü Markthalle Neun’de brunch var! The Breakfast Market’te eggs benedict’ten tut da fırından az önce çıkmış keke kadar ne istersen buluyorsun.

 

K / KALACAK YER: Sorununa da çaremiz var. Eski elektrikli süpürge fabrikası içinde karavan ortamı yaratmış olan Hüttenpalast. Eşi, benzerini başka yerde görmedik!

 

L / LUMAS VE DİĞERLERİ: Berlin fotoğraf merkezleri içinde en ünlüsü Lumas. Ama bu demek değil ki en iyisi o. C /O Berlin, Camera Work, Berlinische Gallery de mutlaka gezilmeli.

 

M / MOSCOW MULE: Henüz bize gelmedi ama son 2-3 yıldır Berlin’deki en popüler kokteyl ta kendisi. Vodka, baharatlı zencefilli soda, misket limonu suyu ile yapılıyor.  Denemeye ise Lerchen und Eulen’e uğranıyor 

 

N / NATHANJA & HEINRICH: Belki diyeceksin ki Neüköln böyle barlarla dolu. Haklısın. Ama Nathanja & Heinrich dekorasyonuyla önünden geçerken kafamızı çevirip, beş on adım attıktan sonra geri dönmemize sebep olmuştu. Bu sebeple listeye girdi! (Weichselstraße 44)

 

O / OSLO KAFFEBAR: Kahveler hakkında detaylı bir yazı yazmıştık . Ama hayat bu ya Oslo’dan bahsetmeyi unutmuşuz. Burası hem Norveç usulü bol somonlu kahvaltı menüsü olan hem de kahveyi çok iyi yaa diye lezzetle içtiğin bir mekan.

 

Ö / ÖNERİ: 29 Ağustos'ta Berlin'deki tüm müzeler gece 02:00'ye kadar açık. Sanatı festival havasında gezmek isteyenlere duyurulur! 

 

P / PAZAR YERİ THAİ PARK: Tayland yemeklerini, baharatlarını, havasını sever misin? O zaman pazar günü Fehrbelliner Platz metro durağı arkasındaki Preußenpark’ta buluşuyoruz. Mükemmel yemekler gözünün önünde yapılıp, piknik atmosferinde tüketiliyor!

 

R/ RECORD SHOP: Bizde bilinen adıyla plak dükkanı! Berlin’de bol bol bol var. Krautrock ve psychrock alanında bilirkişi Galactic Supermarket (Petersburgerstraße 89); acid, tekno, drum & bass ve dubstep erbabı Space Hall (Zossenerstraße 33); house, tekno, disko tınıların uzmanı Hard Wax (Paul-Linke-Ufer 44A); hip hop, jazz ve soul lazımsa akla düşen Musik Department (Kastanianallee 41)

 

S / SUNİ PLAJ: Yaz oldu mu şehir hayatından kaçan Berlinliler kendilerini göl, akarsu kenarı suni plajlara atıyor. Bunlar içinde en bilineni Potsdam yolu üzerindeki Strandbad Wannsee. O kadar vakit yok, şehir içinde alternatif arıyorum diyenlerdensen de Badeschiff, Karaiplerden ilham alan havasıyla Yaam favoriler arasına girer. 

 

Ş/ ŞİMDİ BERLİN YERLİSİYLE BULUŞMA ZAMANI: Volkspark Friedrichshain bunun için en ideal parklardan biri. Plaj voleybolu, Marchenbrünnen çeşmesi, açık hava sineması, pikniklerle Berlin lokallerinin buluşma yerine hoşgeldin!

 

T / TAPAS! Olmaz da hani hava sıcakken birden canın Berlin’den çıkıp kendini İspanya’da bir tapasçıda hissetmek isterse Weserstrasse’deki Gastón’a alıyoruz seni. Köşene kurulup keyfe dalıyorsun (Weichselstraße 18).

 

U / UYKUSUZ: Rosenthaler Platz’daki Mein Haus Am See barı 7 gün 24 saat açık. Evet yanlış duymadın. Sabah kalkıp gelen de var, sabahı burada eden de.

 

Ü / ÜSTÜ AÇIK SİNEMA: Son yıllarda Avrupa’nın pek çok ülkesinde başlayan bu trend, gece bar, club gezmek istemeyenlerin en sevdiği aktivitelerden biri. Freilichtkino Friedrichshain, Kunstquartier Bethanien, Haubentaucher Whirlpool Kino Friedrichshain programlarını takipte kal!

 

V / VEJETERYEN: Berlin sadece bir burger cenneti değil vejeteryenler için de çok iyi seçenekler var. Pazar günleri brunchlarıyla nam salmış Café Morgenrot onlardan biri. Bir diğeri de özellikle risotto’ları dillere destan Lucky Leek (Kollwitzstraße 54,) Aman dikkat Çarşamba-cuma 18:00 -22.00 arasında açık!

 

Y / YAŞASIN KAHVALTI!: İster House of Small Wonder'da Japon esintili, diler Distrikt Coffee'de pancake ve muzlu, ya da The Future Breakfast'te (Veteranenstraße 21avakadolu çılbırlı. Nerede olursan ol, yaşasın kahvaltı!

 

 

Z / ZEN KAFALAR: Hava güzelse çimlere, parklara atıyoruz havluları, örtüleri, yağmurlu kapalı olduğu günlerdeyse Super Nintendo oynamaya Café Dritter Raum’a, mahallede olan biteni gözlemlemeye, yerli müzisyenlerin konserleri nerede takip etmeye Café Niesen’e (Schwedter Straße 78). Tasarım pazarında dolaşmak yerine, dönemin mobilyalarını yerinde incelemek istersen Wohnzimmer Lettestraße 6’daki yuvasında seni bekliyor olacak

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET