GEZİNTİDE - BUDAPEŞTE

A'DAN Z'YE BUDAPEŞTE REHBERİ

A / ALTERNATİF BUDAPEŞTE: Sen de bizim gibi turistik yerler yerine, şehrin kendi havasını koklamak isteyenlerden olabilirsin. Ya da belki Budapeşte’ye dördüncü gelişin ve tüm tarihi mekanları bitirdin. O zaman Alternatif Tur’u arayıp fotoğraf, bisiklet, yürüyüş, araba ya da kendi zevkine özel turlarından birini rica edeceksin. Ayarlıyorlar: http://www.alternativebudapest.com

 

B / BUDAPEST BAGEL: Bagel Amerikalılar’ın dünyaya kazandırdığı en güzel yiyeceklerden biri olabilir. Bu yüzden eğer gittiğimiz bir şehirde iyisinden var derlerse hemen tadıma koşarız. İsmini şehrin ta kendisinden almış olan bu dükkan her gün 08:00’de açılıyor. Bagel’lar çıtır, içine konan malzeme taptaze. İlle sabah kahvaltısında yemen gerekmiyor, biz akşamüstü denedik. Yine mi güzel, yine mi güzel (Kecskeméti Utca, 2)

 

C / COSTESBudapeşte’nin Michelin yıldızlı tek restoranı. Dolayısıyla fiyatlar da elbette aa ne ucuz dediğimiz Budapeşte ortalamasının bayağı üzerinde. Ama değer. Çünkü hakkaten deneyim kategorisinde Costes. Önden rezarvasyon şart dememe gerek yok sanırım. Özellikle instagram’da enfes tabak resimleri paylaşma peşinde olanlara haberim olsun.

 

Ç / ÇİKOLATA BARI NOİR: Tamam, Budapeşte Belçika gibi bir çikolata cenneti değil ama türünün tek ve iyi örneğini de yazmadan edemedik. Noir’da biberli, tarçınlı, alkollü, sıcak, sıvı halinde, katı tipinde ne tür çikolata ararsan, menüde mevcut. 15:00’den önce açılmıyor (Hegedu utca 6)

 

D / DESIGN TERMİNALEski bir otobüs terminalinin yeniden tasarlanmasının en güzel örneklerinden biri. Bugün endüstriyel tasarımcıların, şehir gezginlerinin, modacıların hem buluşma hem de üretim alanı.

 

E / ERNST MÜZESİPek fazla galeri yok Budapeşte’de. Bu yüzden yeni dönem Macar sanatçıları nerede bulacağız diye herkese sorduk soruşturduk. Sonunda adrese ulaştık. Bakınız, bulunuz, gidiniz, hem de art nouveau binasına hayran kalınız.

 

F / FRAGOLA DONDURMACISI: Budapeşte'ye gelip dondurma yemeden dönmek olmaz! Bizim önerimiz tatlı enerjisi minik dondurmacımız Fragola: Kendilerine sorulunca yeşil elmayı öneriyorlar ve haksız değiller! Çilekli, çikolatalı, kurabiyeli de mükemmel! 2 toptan 2 külahta dondurma 1200 Huf yani yaklaşık 13-14 TL  (Nagymezo utca, 7) 

 

G / GRANDIO HOSTEL: VII. bölge'deki Grandio Hostel özellikle Sziget Festivali için Budapeşte'ye gelen ve gündüzleri şehri de gezelim  diyenler için çok salaş ama sanki zaman durmuş da dünyada sadece genç insanlar kalmış dedirten cinsten bir enerjisi, renkleri ve misafirleri olan tatlı bir avlu hosteli. Avlunun üst katları yani odaların olduğu kısımlar rengarenk graffitiler, duvar yazıları, dekoratif eşyalarla dolu. "Biraz daha genç olsaydık" ile başlayan cümlemizi hemen düzelttik ve "bir sonraki sefere mutlaka burayı da deneyelim" dedik.

 

H / HURDACILAR: Bu şehirde çok antikacı var. Bir kısmı hurda gibi görünüyor ama aralarından dikkatlice seçince, anlayan göze hitabeden kaliteli malları bulmak mümkün. Bunun için Falk Milksa sokağında dolaşman yeterli. Tablo, takı, mücevher, her türlü açık artırma, zaman zaman yapılan forumlar. İlgililere, cadde duyurulur.

 

I / INVISIBLE EXIBITIONDünyanın pek çok yerinde olan karanlıkta yemek deneyiminin çok daha gelişmiş bir versiyonu. 7 ayrı oda günlük deneyimlerimizden esinlenerek müze, bar, restoran, cadde olarak tasarlanmış. Görüş duyunu bir saatliğine kaybedip, dünyayı yeniden keşfetmeye hazır mısın?

 

İ / İÇKİ SAATİ: Budapeşte harabe-bar/avlu kültürünü ilk yazımızda anlatmıştık. Ama bu demek değil ki şehirde başka bar yok. Şimdi kısaca onlardan da bahsedelim (1) Czipesz Bar: Arkadaşları duyabileceğin, muhabbet dönen, müzikten çok tanışmak, konuşmak için gidilen bir ortam (Holló utca 16) (2) Caz müziği canlı dinlemek isteyenlerin toplaşma alanı olan: Jedermann (Ráday utca 58) (3) Pazar sabahına kanal kenarında birayla başlayabileceğin, çıplak ayak şezlonglarda uzanabileceğin Fellini Kultúrbisztró (Kossuth Lajos Üdülőpart 5). 

 

J / JAM SESSIONS: Şu ana kadar anladığınız üzere Budapeşte kültürü genelde avlularda muhabbetle geceyi geçirmek üzerine kurulu. R33 genellemeyi bozan mekanlardan. Jam sessions, canlı müzik, canım sahneye çıkıp bir saksafon solo atmak istedi diyenlerin buluşma alanı, yaz-kış popüler. Biz baktığımızda bir de çıkartma festivali vardı ki, duvarlarda sergilenen sokak sanatları. Enfes.

 

K / KIRALY CADDESİ: Budapeşte’de özellikle akşamın geceye uzandığı saatlerde nerelerde dolaşmak lazım diye soranlara nokta atışı adresi veriyoruz: Kiraly. Burada sayısız harabe-avlu ve hep sokakları dolduran insanlar bulacaksın.

 

L / LUDOVİKA: Sokaklar ne yazık ki bir Paris, Londra, Berlin değil. Sürekli stil ikonu, ikoniçesi kızlar ve oğlanlara rastlanmıyor. Ama sokakta tarzını beğenip de durdurduğumuz Budapeşteliler’den birine sorduk: Bu ayakkabıyla şu çantayı nereden aldınız? Ludovika dediler. Sahipleri dünyanın hemen her pazarından eşyaları özenerek seçip butiklerine getiriyormuş. 12’de açılıyor.

 

M / MARGARET ADASI: Budin ve Peşte’nin tam ortasında, Tuna Nehri'nda yer alan bu devasa ada, Budapeşteliler’in doğayla randevu yeri. İçeri girdiğin anda müzik eşliğinde dans eden sular seni karşılıyor, Ardından tüm gün için eğlence mevcut. Bisiklete bin, çimlere uzan, havuza dal, kahvelerde otur, hayvanları besle, gece çökünce de club’larda dans etmeyi unutma.

 

N / NEPSZİGET: Güneşin batışını ve doğuşunu izlemek için Tuna kıyısındaki bu gizli adacıktan daha güzel bir yer olmadığını söylüyor şehrin sakinleri.

 

O / OBURLUK ZAMANI: Her pazar Szimpla’da bir yemek marketi kuruluyor. Burada geleneksel Macar lezzetleri de var, peynir, şarküteri, ekmek ya da ceviz, elma, haşhaş tohumundan yapılan özel Macar keki flódni de. Kahvaltıda ne yesek diye düşünmeden, uğranılacak mekan.

 

Ö / ÖZEL ÖNERİ: Turistik ama bir o kadar da klasik: Centrál Kávéház. Her sabah 07:00’de açılan bu kahve 19 ve 20. yüzyılda da zamanın bohem sanatçılarının ve aristokratlarının buluşma yeriymiş.

 

P / PRİNTA: Bayıldık! İçeride kendi ilüstrasyonlarını yapıyor, bunlardan posterler, t-shirt’ler oluşturuyor sonra da yarı sergi gibi yarı da satış alanı gibi mekanı kullanıyorlar. Budapeşte’de en sevdiğimiz yerleri bulmamıza neden olan haritamızı da buradan kaptık. Kartpostal, çocukların odasına poster, kendinize printlerle bezenmiş elbise ararsanız, doğru adres!

 

R / ROBERT CAPA MERKEZİÜnlü Macar savaş fotoğrafçısı ve gazeteci Robert Capa’nın anısına açılmış olan bu fotoğraf merkezinde çok iyi sergilere denk geleceksin.

 

S / SOOS PHOTOİnstagram ve dijital kameralar çıktığından beri analogların pabucu damda olabilir ama neyse ki hala Soos gibi dükkanlar var. Objektifler, çok iyi durumda makineler, bir fotoğrafçının hayalini kurduğu hemen her şey. Üstelik fiyatları da oldukça uygun.

 

Ş / ŞEHRİN YENİSİ: SEKİZİNCİ BÖLGE: Bu aralar şehrin Karaköy’ü, yani tüm kafelerin açıldığı, hayatın yavaştan kaydığı mahallesi VIII olmuş. VII popülerliğini koruyor ama. İşte biz de o sokaklarda dolaştık elbette ve üç güzel yer keşfinde bulunduk. (1) Vásár utca 2’deki Csiga kahvesi. Özellikle geleneksel borscht çorbasını içmek için pek güzel bir mekan. (2) Blaha Lujza tér 1’deki Müzsi. Burası da gündüzleri sanat merkezi ve berber dükkanı, geceleriyse sağlam partilerin devam ettiği bir avlu olarak hayatını sürdürüyor. (3) Berkocsis 23 numaradaki vejeteryen restoranı Macska. Bazen ünlü Macar müzisyenler de sahneya çıkıyor.

 

T / TELEP: Vitrinde çıkartmalar asılı. Dolayısıyla dükkanı pas, es geçmen mümkün değil. Gündüz çalışman gerekiyor, ama bir yandan da güzel kahve, neşeli insanlar, muhabbet açacak bir ekip de olsun istiyorsan Telep’de tüm isteklerine yanıt bulacaksın. Yukarı katında genellikle sergiler ya da workshop’lar oluyor (Madách út 8)

 

U / USTURA: Budapeşte'ye gelip de berbere mi gideceğim deme. Burası başka usül. Bir yanıyla deden, onun dedesi, onun da dedesi nasıl traş oluyorsa öyle, diğer tarafıyla tam bir Doğu Londralı. Hipster tipi. Müşterileri arasında Budapeşte'nin en eski sakinleri de var, turistler ve sakalını Első Pesti Borbély'nin yetenekli ellerine bırakmak isteyen havalı erkekler de. Deneyim mi istedin? Doğru yerdesin. (Aulich utca 4-6)

 

Ü / ÜST-BAŞÇI: Retrock sadece ikinci el dükkanı değil. Aynı zamanda tasarım ürünler, şapkalar, defterler, kartpostallar bulabileceğin bir cennet. Budapeşte'de alışveriş merkezlerine değil, Retrock rafları arasına dalmalısın.

 

V /  VİNYLCİ DEEP: Gittiği şehirlerde plakçılara uğramayı adet edinenler için Deep iyi bir alternatif gibi görünüyor. Lokallerden aldığımız tüyolar sonucu dükkana ulaştığımızda (Cumartesi günü saat 18:00) kapalıydı. Biz ismini verelim, bizden sonra gidenlerin değerlendirmelerini merakla bekleyelim!

 

Y / YEDİNCİ BÖLGE: Biliyorsun, gittiğimiz her şehirde yerlisi nasıl yaşıyorsa keşfetme takıntımız var. Bu yüzden hemen burada çeşitli arkadaşlar edinip en sevdikleri mekanları sorduk. Baktık ki hepsi VII. bölgede kesişiyor. Karoly, Andrassy, Dozsa György caddelerinin arasında kalan bir üçgen olarak düşünebilirsin. En popüler sokaklarıysa Dob, Kiraly, Kazinczy.

 

Z / ZOSKAKapısının önünden geçerken, camın hemen arkasında, vitrin gibi diyelim, masaları yerine  çimenlik alanın üzerindeki büyük yastıkları görünce hemen daldım içeri: Zoska henüz çiçeği burnunda ama çok tatlı bir Breakfast & Brunch Restaurant/Cafe. 07:00 - 19:00  arasında açık

 

 

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET