YEMEKTE - HAMBURG

A'DAN Z'YE HAMBURG REHBERİ

A / ALTES MADCHEN: Avrupa’nın en son trendlerinden biri gastropub. Bira, yemek ve pub kültürünün bir ileri, biraz daha gelişmiş versiyonu. Hamburg’da yolda yürürken dikkatini çekmeyecek, merdivenleri çıktığın anda devasa bir avluda karşına çıkacak, akımın en iyi temsilcilerinden biri Altes Madchen. Hava güzel olduğunda bahçesindeki tahta piknik masalarında, kış zamanındaysa içeride, depodan hallice, hangarı andıran büyük salonunda oturabiliyorsun. Biranın şarap gibi önemli bir kültür olduğunu sana garsonlar dikkatle anlatıyor.

 

B / BULLEREİ: Restoran ve deli (sandviççi) olarak hem öğle hem de akşam saatlerinde gidebileceğin bu mekan, “tıka basa değil, en iyisini yiyenler kulübü” onaylı. Bizim menüde burata, domates, roka salatası yanında tortellini vardı. Seninkine bolonez makarna mutlaka girmeli. Garsonlarının kibarlığı, telefonun şarjı bitti dediğimiz anda hemen buldukları prizler ile ayrıca puanımızı kazandı.

 

C / CAFFE LATTE: Avrupa’nın en aktivist futbol takımı olarak bilinen ve bambaşka bir yazıda uzun uzun anlatacağımız St. Pauli’nin semtimdeki bu küçük kahveyi, bildiğin, sokakta yürürken keşfettik. Niye? Çünkü önünde çocuklu, köpekli, latte’li kalabalıklar vardı. İnterneti, kurabiyeleri, kahveleri nefis. Tek derdi 11:00’de açılıyor olması (Wohlwillstr. 49)

 

Ç / ÇOK YİYENLER: Çok gezdikten sonra çok yemeyi sevenler için de birkaç mekan aldık elbette listemize 1. The Krug (Paul-Roosen-Straße 35) her gün 18:00’de açılıyor balkabağı-patates püresi, sosisli makarna gibi Güney Almanya’ya özel yemekler servis ediyor. 2. The Brachmanns’ın galeri olarak kullanılan duvarları var ama size burayı önermemin asıl nedeni Maultaschen ismiyle bilinen ıspanaklı ve etli makarnası 3. İki Türk tarafından kurulmuş, bot, restoran, hatta inşaatları istila eden Kitchen Guerilla’nın sitesinden programına bakın. Kazanlarından çıkan lezzetleri tatmanız mühim.

 

D / DUVARA KARŞI: Fatih Akın’ın en bayıldığımız filmlerinin doğal platosunun Hamburg olduğunu biliyoruz. Daha kimse keşfetmemişti o bu şehrin güzelliklerini beyaz perdeye taşıdığında. İşte pek çok butik, kahve, dükkanın yer aldığı Clemens-Schultz-Strasse üzerindeki Möwe Sturzflug da filmin bir sahnesinin çekildiği barlardan. Benim kişisel sinema tarihimde önemi büyüktü, ondan gidip baktım.

 

E / ETNİK MAHALLE: Hamburg’un gay nüfusunun mesken olarak seçtiği St. Georg semtindeki Lange Reihe bölgesinde her Cuma 14:00-18:30 arasında Ökomarkt isimli organik pazar kuruluyor, Faslı pastahaneler, Çin usulü dilediğin kadar ye restoranları, Tibetli galeriler, etnik sanatçıların işlerini sergileyen Koppel 66 da bu sokaklarda yaşıyor.

 

F / FİSHMARKT: 1703’ten beri her pazar aynı yerde yaz-kış, soğuk-sıcak demeden kurulan balık pazarı kış aylarında 07:00, yazın 05:00’te açılıyor. Burası çok özel çünkü sabahın köründe rock müzik eşliğinde balık alan, satan, yiyen hatta keyifleri gelirse dans eden insanları birarada göreceğiniz başka bir örneği yok.

 

G / GLORİAHamburg’un dilinden çok iyi anladıysak bunun sebeplerinden en önemlisi: Onur (onur_inal) Daha biz Hamburg’a gidiyoruz yazdığımız anda twitter üzerinden tavsiyelere başlamış, hızını alamayıp mail’den Hamburg’a dair tüm gerekli bilgileri vermiş, gittiğimiz süre boyunca da şehrin gizli saklı adreslerini, St. Pauli maçındaki yerimizi ayarlamıştı. Bir tarihçiyle tanışınca gittiğimiz kahve de bir o kadar değerli oldu tabii. Eimsbuttel’e gitmenin en mühim nedenlerinden biri olarak Gloria’nın seramiklerini, dekorasyonunu, içinde bulunduğu meydanın havanın güzel olduğu yaz aylarında pek popüler olmasını sayabilirim tabii.

 

H / HEİMATSanki bizim sponsorumuzmuş gibi kendisinden durmadan bahsettiğimiz 25hours Hotel’in Hafen City şubesinde Heimat isimli bir lokanta var. Enfes! Liman ruhunu yansıtan konteynırlar arasına atılmış masalara Perşembe 19:00’da kurulursan DJ’ler, Cuma 21:30’dan sonra gelecek olursan Hamburglu lokal grupları dinleyeceksin. Bu sırada da kızarmış beyaz peynir, balık ve patates kızartması, hamburger, salsiccia ravioli gibi güzellikler sana eşlik edecek.

 

I / ISLANDEskiden beri denizcilerin buluşma yeri olarak bilinen Oberhafenkantin isimli kahvenin hemen yanında 2012’de açılan Island galeri ve kültür sanat merkezi. Video enstalasyonu ve performans sanatları konusunda görülmesi gereken yerlerden.

 

İ / İLGİNÇ DÜKKAN: Hamburg dükkanlar konusunda Berlin’in zevkine sahip değil ama özellikle bahsetmek istediğim bir tane var: Lokaldesign. Burası mobilyacı ama yatak, döşeme, masa alınan yer değil sadece. Hamburg’un yeni dönem yeteneklerinin işlerini hem görebileceğin, hem de satın alabileceğin bir tür enstitü gibi. Her gün 11:00-19:00 arasında gezmeye gidilebilir.

 

J / JOLLY ROGER: Yine Onur’dan aldığım bir bilgiyi sana gururla satarım: Jolly Roger, St. Pauli taraflarlarının özellikle maçlardan sonra buluşma adresi. Burada 14 ortak bulunuyor ve hiçbiri bardan bir gelir elde etmiyor. Ne satılırsa hepsi takımın yararına (Budapester Straße 44)

 

K / KIRMIZI IŞIKLAR: Amsterdam’ın meşhur Red Light sokağının Hamburg’daki arkadaşı: Reeperbahn. Tamam turistik bir yer olabilir ama Beatles’ın Hamburg’da yaşadığı günlerin anısına €500,000 verilerek yapılmış olan meydan, ve muhteşem balık çorbaları yapan Gosch bu geniş bulvar üzerinde. Turistik diye gözden ırak olmasın.

 

L / LİMAN ŞEHRİNDE YAŞAMAK: Hamburg tam bir liman şehri. Her tarafı su. Alster Gölü’nün çevresindeki 7.5 kilometrelik parkurda bisiklete binebilir, 62 numaralı vapura atlayıp Elbstrand kumsalında gün batımını izleyebilirsin. Yok daha da kapsamlı olarak görmek istiyorum dersen Hafenrundfahrt ismi verilen turlar sayesinde gemilerin dibine, tersaneler içine, hatta gümrüğe kadar rehber eşliğinde gitmen ve sayısız bilgi edinmen olası.

 

M / MÖNCKEBERGSTRASSE: Avrupa’da tren garından çıkıp dümdüz yürürsen, yollar seni hep şehrin en orta yerine çıkarır. Adetten değil, elbette eski zamanlarda şehrin dünyaya açılmanın tek yolu olan garın etrafında kurulmuş olmasından. İşte Hamburg’da bu caddenin ismi Mönckerberg. Sağlı sollu dükkanlar, kalabalıklar, elbette turistler hep burada.

 

N/ NEHİR KENARI: Elbe nehri kenarında lokallerin tavsiyesi bir yerden bahsetmem gerek: Strandperle. Burası İkinci Dünya savaşı öncesi gemilerin süt ihtiyaçlarını karşılamak için uğradıkları bir durakmış. 1949’dan bu yana pek çok el değiştirse de restoran olarak hayatına devam etmiş. Hergün 23:00’e kadar, kış aylarında havanın çok soğuk olmadığı günlerde açık. Strandperle’e gitmek için 36 numaralı otobüsle Liebermannstr durağında inmek ve lüks evlerin arasından kanala doğru yürümek ya da 62 numaralı vapurun Övelgönne/Neumühlen istasyonunda inmek gerekiyor.

 

O / OMAS APOTHEKEYeni tam çeviri yapacak olursam: Büyükannenin eczanesi. Eskiden öyleymiş yani. Şimdi muhteşem şnitzel yediğin, pazar günleri brunch konusunda usta, Schanzenstraße 87 numarada seni kucaklarını açmış bekleyen usta

 

Ö / ÖNEMLİ! Human Empire önünden geçerken gözünüze ilişecek dükkanlardan. Hamburg’un en önemli tasarım merkezlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Poster, tipografi, aksesuar, çocuk kitapları gibi ne ararsan var. Bunun haricinde kendi yaptıkları tasarımları Feist giyiyor ve Hamburg’da başka bir yerde bulamayacağınız Happy Socks, Sitka or Rvlt, Sandqvist gibi markaları da getiriyorlar.

 

P / PAZARLAR: Pazar sevenler, Hamburg de size seviyor! Çarşamba / Cumartesi Volksdorf’da; Salı / Perşembe Bergedorf’da Salı ve Cuma 14’e kadar Isemarkt’da yöreye özel peynir, sebze-meyve, balık ürünleri… Cumartesi Bahrenfelder Trabrennbahn’da antika ve ikinci el pazarı… Strandkai 1’de tasarım pazarı...Aralık ayındaysa Rathausmarkt, Gänsemarkt, Ottensen’de Noel pazarları gezilebilir

 

R / RATHAUS: Neo-rönesan stilinde inşa edilmiş Hamburg belediye binası ve onun bulunduğu meydan gördüğüm en şaaşalı mimarilerden birine sahip. 1886-1897 yılları arasında yapılmış olan bu binanın avlusunda mimarlık öğrencileri ders yaparken belediye başkanı da odasında şehrin düzenlemesiyle ilgili kararların altına imza atıyor.

 

S / STERNSCHANZE: Hamburg’un gece, gündüz, dükkan, yeme, içme merkezinin ta kendisi Sternschanze metro durağı. Schanzenstrasse, Susannenstrasse, Juliusstrasse arasındaki yollarda günün her saati yürünür, eğlence bulunur, alışveriş edilir.

 

Ş / ŞEHRE TEPEDEN BAKMAK: St. Michael’in tepesinden Hamburg çok güzel. Bunu eminim pek çok kitapta okumuşsundur. Ama biz Çok Gezen olarak sana şehrin birkaç iyi, panaromik noktasını vermezsen, işimizi doğru yapmış sayılmayız. Bu yüzden işte alternatifler... Landungsbrücken metro istasyonundaki merdivenleri tırmandığında karşına çıkacak teras... Empire Riverside Hotel'in 20. Katındaki Twenty Up bar...Artık adı Gezi Park Fiction olarak değişmiş park... Altona Belediye binasının arkasındaki Altona Balkon... Süllberg Hotel’in ortasındaki bira bahçesi... Treppenviertel yani merdiven mahallesi. 5000 basamağı çıktıktan sonra Elbe Nehri’nin enfes bir manzarası olması kaçınılmaz tabii.

 

T / TİYATRO: Hamburg’un en popüler tiyatrosu, otel yapılmaya çalışılınca protestolar sayesinde kurtarılmış olan Rote Flora. Şimdi her tarafı graffitiler ve duvar resimleriyle dolu olan bu mekanda zaman zaman çok iyi de konserler oluyor.

 

U / USTALARA SAYGI: Minyatür, denizcilik gibi pek çok müzesini Bahar’ın yazıları arasında bulacaksın. Ama ben Deichtorhallen olarak bilinen, fotoğraf sanatının ustalarının işlerini duvarlarına taşıyan bu özel yerden kısaca bahsetmek istedim. 11 Ocak 2015’e kadar Leica’nın 100 yıllık tarihi anlatan sergiyle başlayan programı, bahar aylarında Modern Sanat’ta Picasso’nun işlerini ele alan bir diğer mühim sergiyle devam edecek.

 

Ü / ÜÇ DAKİKADA YEMEK: Bizde bilinenen ismiyle ayaküstü. Bu konunun piri de 1961 yılından beri currywurst (baharatlı sosis) yapan Schorsch.

 

V / VIVA CON AGUA: Wohwillstrasse üzerinde yürürken dikkatimi çekti. Gönüllü müritlerinden biri olduğum Google’a sordum: Viva Con Agua ne demek? St.Pauli'de birçok derneğin bir araya gelerek oluşturduğu, Afrika ülkelerinde halka temiz içme suyu sağlanması için proje üreten bir girişimmiş. St. Pauli’yi bir kat daha sevdim tabii.

 

Y / YAYINCILIK ÜSSÜ: Spiegel, Stern, Zeit, Brigitte, Burda, GEO gibi pek çok derginin Hamburg’da basıldığını biliyor muydun? Şimdi öğrenmiş oldun işte. Buna bağlı olarak da elbette pek çok reklam, grafik tasarım, fotoğraf, prodüksiyon ajansı da Hamburg’u mesken edinmiş. Bu konularda ilgilenenlere, iş arayanlara duyurulur. Sadece İngilizce yayın yapan kuruluşlar da var.

 

Z / 3 ZİMMER WOHNUNGSon zamanların bir diğer modası: evini halka açık yaşam alanına çevirmek. Drei (3) Zimmer Wohnung da bu modanın Hamburg öncülerinden. Üç oda bir salonda Hamburg’un hipster’larını kitap okurken, muhabbette, hatta zaman zaman tartışma ortamlarında görebilirsin.

 

 

 

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET