SOKAKTA - LONDRA

A'DAN Z'YE LONDRA REHBERİ

A / ALBION

Ekmekleri, kekleri, pizzaları, organik ürünleri, sosisleri, omletleri, makarnaları, pancar salataları, meyveleri, sebzeleri ve midene bayram yaptıracak her türlü güzellikleri için Albion’a otur. İster sabah, ister akşam artık o senin tercihin (2-4 Boundary Street).

 

B / BARBICAN CENTER

Tiyatro, opera, Bob Marley gibi büyük müzisyenlerin filmleri, James Bond kostümlerinin tarihi, Back2Black Festivali…. Barbican Center’da her alanda yetenekli, eşsiz, yapıtlar göreceksiniz. Pazarları dahil yedi gün 23:00’e kadar açık (Silk St).

 

C / CRAZY HOMİES

Meksika’da değil, Londra’dasın. Ama önündeki quesadilla, burritos ve enchiladas tabakları aynı şeyi söylemiyor. Crazy Homies, Londra’da üç yıldan fazladır yaşayanlara göre şehrin en iyi beş etnik lokantasından biri. Salsa ev yapımı, acısı yerinde. Tekila şatlar istediğin anda masaya servis (125 Westbourne Park Road )

 

Ç / ÇOK GEZEN, ÖĞRENİR

Çok gezen, bazı şeyleri de yakinen biliyor. Londra adreslerine baktığında karşına çıkacak EC1V 4JJ gibi harfler ve rakamlar karmalarını bunlar da nedir diye gözardı etme. Kendileri gitmek istediğin adresi taksicinin net olarak anlamasını sağlayacak bir adres sistemi.

 

D / DEAN STREET TOWNHOUSE

İngiliz yemekleri diyince akla çay gelir, Guiness birası gelir, tavada tek göz yumurta yanında bacon ve fasulye gelir, içerisinde çeşitli şarküteri ürünleri olan sandviçler gelir, kızarmış her hayvan eti gelir de gelir. Lafı fazla uzatmadan bunların en güzellerini nerede tadabilirsin, o adresi vereyim ben, kalanına sen karar ver: Dean Street Townhouse (69 - 71 Dean St)

 

E / EXPERİMENTAL COCTAİL CLUB

Experimental Coctail Clubın önünde sana hoşgeldin diyen, içeri buyur eden ne bir insan var ne de tabela. Ama utanmaz, sıkılmaz, yeşil kapısını aralar da ikinci katına çıkarsan yumurta beyazı, chili, cin, salatalıktan leziz bir kokteyl deneme şansın, menüde bardağı 200 pound olarak yazılmış bir diğer kokteylin de sırrını öğrenme hakkın var.

 

F / FESTİVALLER

İngiltere müzik festivalleriyle ünlüdür. Bu yıl 25 Mayıs’ta Victoria Park’ta yapılacak Field Day; Queen Elizabeth Olympic Park’ta düzenlenecek Wireless ve Hard Rock Calling; Reading, Bestival, Download, Sonar takipte kalman gerekenlerden sadece bir kısmı.

 

G / GUY RİTCHIE

Guy Ritchie Madonna’yla evlenip boşanmamış da olsaydı biz onu Snatch (Kapışma) ve RocknRolla filmlerinden tanıyacaktık.

 

H / HAMBURGER FENOMENİ

Bu aralar Londra adetleri arasında Roquefort peynirli, çedarlı, kavrulmuş soğanlı ya da mantarlı çeşit çeşit hamburgerler yemek var: Meat Liqour (74 Welbeck St); Patty Bun (54 James St), Bar Boulud (66 Knightsbridge) gibi seçenekler arasından bir numaraya Old Crown Public House’ı (33 New Oxford St) koyuyor, şanslıysan üst katındaki sanat etkinliklerinden birine bile denk gelebilirsin diye de ekliyorum.

 

I / IPHONE APPLİCATIONLA YÜRÜNEN ŞEHİR

Iphone ya da Android telefonlarına indirebileceğin muhteşem bir uygulamadan bahsetmek istiyorum: Walkit. İstersen şarap-peynir duraklarını, dilersen tarih güzargahlarını, hoşuna giderse yerlilerin sevdikleri dükkanları, çocuğun varsa onun için en ideal rotaları çiziyor.

 

İ / İÇKİ SAATİ

Londra’da saat 18:00’i vurdu mu bir pub’un iskemlesine çöker, içki siparişlerini verir insanlar. Ardından kalabalıklar başlar, muhabbet döner, gece uzar. İşte sana bu ortamı görmek, belki de eşlik etmek istersen diye en iyi altı öneri: Blue Bar (The Berkeley, Wilton Place); Callooh Calley (65 Rivington Street); Powder Keg Diplomacy (147 St John's Hill); Sebright Arms (31-35 Coate St)

 

J / HAMİE OLİVER, HASTASIYIZ!

Biz kendisini ekranlardan Çıplak Şef olarak tanıyor, 30 dakikada yaptığı yemeklerin, çocuklara pişirdiği sağlıklı kayıntıların ama en çok İtalya’nın dağını taşını gezip de öğrendiği makarna soslarının hastası oluyoruz. Evet, kimden bahsettiğimi çok iyi biliyorsun: Jamie Oliver. Peki televizyonda izlediklerini Jamie’s İtalian’da tadacağını söylesek sana? O zaman havalara uçmaz mıydın?

 

K / KOKTEYL Mİ DEDİN?

Londra için çay ve kurabiye vaktini (17:00) hemen arkasından kokteyl saati takip ediyor. Bu konuda da batı ahalisine envai çeşit kokteyl ve Karaip stilindeki yemekler için Rum Kitchen’ı (6-8 All Saints Rd); doğu sokaklarında taban tepenlere de hafif poş ortamıyla tanınan Ccantone’nin menüsünü tavsiye ediyorum.

 

L / LANKA'DA YEMEK

Amy Winehouse’un, hala bitmeyen punk rock ekolünün, sokaklarda müzik yapan insanların, kanal kenarına kurulmuş halk pazarlarının mahallesi Camden Town’a hoşgeldiyseniz eğer, size tavsiyemiziz Ginger & White’ın (4a-5a Perrin’s Lane) kahve aşkı uğruna sloganıyla yapılan kahvelerinden birini tattıktan sonra sürekli değişen sergilere denk gelmek, Londra’da yıldızı parlayacak artistlerle tanışmak için Camden Arts Centre Café’ye (Arkwright Road) uğramanız. Akşam yemeğindeyse Lanka’da (71 Regents Park Road), Fransız-İngiliz karışımı yemekler yapan Masayuki Hara’nın masalarından birine oturmak gerek.

 

M / MÜZİSYENLERİ SEVERİZ

Londra’yı daha yakından tanımak, ruhunu anlamak için bu şehirle meselesi olan, İngiliz müzisyenleri de tanımak gerek: Şöyle en kolayından bir liste yapayım sana: Adele, Amy Winehouse, The Foals, Two Door Cinema Club, Peter Doherty, XX, The Sex Pistols, Joy Division, David Bowie ve elbette Beatles, Rolling Stones, Lily Allen, Katy Perry.

 

N / NATIONAL GALLERY

Biraz da sanata vakit ayırmak gerek! 1250’lerden bu yana üretilmiş Avrupa resimlerine ev sahipliği yapan National Gallery kalıcı koleksiyonunun yanı sıra müzelerden ödünç aldığı eserleri de sergiliyor (Trafalgar Square).

 

O / OTEL KEYFİ

Monet resim yaptı, Churchill yemek yedi, Pavlova dans etti. 1889’da Riverside’da açılan The Savoy otelde kalmak, Londra tarihini yeniden yaşamak gibi. Geleneksel 5 çayı ve Art Deco tarzında döşenmiş 230 odasından birinde zamanın izlerini göreceğin kesin (Greater London)

 

Ö / ÖRNEKLERLE GECE HAYATI

Londra gece hayatını örneklerle açıklamak gerekirse: kapısında iki saat kuyrukta beklemeyi göze alacağın: Fabric (77A Charterhouse St) ya da eski Türk mahallesinin popülerleşmesi, mangalcı ve kebapçıların club’lara dönüşmesiyle oluşan Stoke Newington Road üzerindeki Birthdays sana sunacağım alternatifler olacak.

 

P / PRIMROSE TEPELERİ

Londra’da havanın güzel olduğu, güneşin tepede takıldığı günlerden birindeysen eğer Agyness Deyn, Alain de Botton, Eva Green, Jude Law, Kate Moss, Morrissey, Sienna Miller, Tim Burton gibi ünlülerin takıldığı Primrose’da oturmalı ya da London Fields’de şampanyaları açıp, yanda bikiniyle güneşlenen insanları görüp de mutlu olmalı, çimlerin üzerinde baterisiyle kurulan grup, onun karşısında da kanepede mırıldanan insanlara şaşmamalısın. Parklarda geçecek yani günün, işin o kısmı kesin.

 

R / RADIO DAYS VİNTAGE

Kendini 1930’lu yıllardan girip 70’lerin sonundan çıktığın bir zaman tünelinde mi hissetmek istiyorsun? O zaman Radio Days Vintage’ın (87 Lower Marshkapısını aralayacaksın, kol düğmelerine, şapkalara, Betty Boop üzerinden çıkıp da buraya düşmüş gibi duran mayolara bakacaksın. Eve belki karaf, bardak ya da posterlerden birini kapacaksın, ama en önemlisi patron, vitrin düzenleyecisi, renkli kişilik Lee’nin anlattıklarına kulak kabartacaksın.

 

S / SOUTH BANK HATTI

Shakespeare’in oyunlarını sergilediği Globe Tiyatrosu, Tate Modern Müzesi, London Eye, Londra’nın skateboard’cularının buluştuğu parklar, film gösterimleri yapılan BFI, Cumartesi günleri kurulan gastronomi cenneti Borough Market... Hepsi South Bank bölgesi gezinizde karşınıza çıkacak.

 

T / TATE MODERN'DE!

28 Temmuz’a kadar David Bowie The Victoria and Albert Museum’da; 27 Mayıs’a kadar çizimlerinden tanıdığımız Lichtenstein: A Retrospective sergisiyle Tate Modern’de; 4 Ocak 2015’e kadar da Londra tarihinde önemli yeri olan telefon kulübeleri, metro, elbiseler, mobilyaların sergilendiği Extraordinary Stories About Ordinary Things Design Museum’da sergilenmekte!

 

U / UZAKDOĞU YEMEKLERİ

Uzakdoğu, Hint, Tayland, Viyetnam mutfakları, çok fazla göçmenin de olması nedeniyle Londra halkı arasında pek popüler. O halde senin de gidip tadına bakman gereken adresler arasında Bone Daddies (31 Peter St); Sushi Samba (Heron Tower 110) ve Naamyaa (407 St John St) aklında tutman, gitmeden önce rezervasyon yaptırmak gereken yerler.

 

Ü / ÜNLÜ TASARIMCILAR

Sex & The City sayesinde kadınların almak istediğim şeyler listelerine sıklıkla giren Vivienne Westwood; Christopher Bailey’nin başında olduğu Burberry; Beatles grubu üyelerinden Paul ve aktivist-fotoğrafçı Linda’nın kızı Stella McCartney; klasikleşen çizgililerin yaratıcısı Paul Smith; 2010’da intihar etmiş de olsa İngiliz modasının uzun yıllardır görüp görebileceği en büyük yetenek olarak tarihe geçmiş Alexander McQueen gibi ünlü tasarımcılar da Londra sokaklarından ilham alanlardan.

 

V / VİLLAGE BİCYCLE DÜKKANI

Burberry, Prada, Chanel, Louis Vuitton gibi tüm pahalı markalar Mayfair’de Bond Street Caddesi boyunca sıralanıyor. Ama siz, hazır Londra’ya gelmişken butiklerinde gezinmek, bu şehre özgü seçkileri görmek isteyenlerdenseniz eğer Dover Street Market (17-18 Dover Street); The Goodhood Store (41 Coronet Street); Present (140 Shoreditch High Street); Village Bicycle (79-81 Ledbury Road); No-one (1 Kingsland Road); Browns (24-27 South Molton Street); Lazy Oaf (19 Fouberts Place); Luna & Curious (198 Brick Lane) istikametleriniz arasında olmalı.

 

Y / YILBOYU SERGİLER

Edouard Manet’nin “A Bar at the Folies-Bergère” ve Lucas Cranach 1’in “Adam and Eve” eserlerinin The Courtauld Gallery’de; Vincent Van Gogh’un 1888’de yaptığı “Sunflowers” ve Joseph Mallord William Turner’ın “The Fighting Temeraire” eserlerinin The National Gallery’de; Henri Matisse’in “The Snail” ve Pablo Picasso’nun “The Three Dancers” şaheserlerinin Tate Modern’de yılboyu sergide olduğunu biliyor muydunuz?

 

Z / ZETTER TOWNHOUSE

Bu aralar pek popüler mahallelerden biri olan Farrington’a gidiyoruz. Önce Giant Robot’ta atıştırmalıklar ardından Zetter Townhouse’da kokteyllerle bu listenin de sonuna geliyoruz (86-88 Clerkenwell Road)

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET