SOKAKTA - LYON

A'DAN Z'YE LYON

A / ANTIC WINE:  Lyon'a hoşgeldin! Belki kilometrelerce yürüdün, belki de yağmurda ıslandın, ya da sevgilinin elini daha sıkı tuttun! Yüzünde hafif bir tebessüm ile güneşin batışını bile izlediniz. Sonra mı? Eski Lyon'da (Vieux Lyon) bulunan Antic Wine'a uğrayıp şarap tadımı yapabilir ve Lyon'a özgü şaraplardan satın alabilirsiniz (18 Rue du Bœuf).

 

B / BELLECOUR: Place Bellecour, Fransa' nın üçüncü, Lyon' un ise en büyük meydanı. Ama beni en çok etkileyen, metrodan çıkıp kafamı kaldırdığımda sanki gökyüzündeymiş gibi görünen Notre Dame Basilikası oldu. Özellikle hava karardıktan sonra da gitmeni, bu ihtişamlı yapıyı fotoğraflamanı öneririm.

 

C / CARRY BRADSHOP: Carry Bradshop 2. el kıyafetler ve aksesuarlar satan, Sex and the City temalı bir vintage mağaza. Çoğunlukla iyi markaların satıldığı dükkana gitmek için, Hotel De Ville metro durağında inip, 17 Rue Romain adresine ulaşman yeterli. Süper bir yaratıcılık örneği!

 

Ç/ ÇAY KAHVE! Farketmez. İstediğiniz içebilirsin. Yeter ki yolun La Bicycletterie'den geçsin. Burası hem kahve hem de bisiklet dükkanı. Bir yandan havuçlu kekini götürürken diğer taraftan bisiklet seçebilirsin.   

 

D / DANS DANS DANS! Evet gelelim konuya! Beklediğimden çok daha hareketli ve eğlenceli bir şehir burası. Gideceğin yerler de o anki ruh halinle ya da ne istediğinle alakalı olabilecek kadar seçenekli. Eğer sakince bir şeyler içmek ve günün yorgunluğunu atmaksa amacın, Eski Lyon'u veya nehir kenarındaki yerleri tercih edebilir, ya da içkini alıp arkadaşlarınla sokak arasında bile keyifli zaman geçirebilirsin. Diplomatico manzarası ve yerel şaraplarıyla oldukça başarılı. Ama eğer ben Lyon'a geldim ve sabaha kadar eğleneceğim dersen Brotteaux 'da bulunan Le Boudoir doğru adres.

 

E / ESKİCİLER: 1900-1970’li yıllar arasında kalan her dönemden antika eşyalar Les Ateliers de Marinette (46 rue Saint-Georges)’te, pin-up modasına ait her türlü rozet, poster, kutu Les Pin-up de Marc Curial’da (3 rue Juiverie)! Pazar günleri ise  7 numaralı otobüsle Le Roulet durağında inecek olursan Les Puces de Canal’ın devasa hangarında kendine, evine antikalar bakabilirsin.

 

F / LES FINES GEULES: Lyon’a özgü özellikle sakatatla nefis yemekler yapan restoranlara bouchon deniyor. Onlardan biri de Les Fines Geules (16 rue Lainerie).

 

G / GASTRONOMİ: Bildiğin gibi Lyon, Avrupa'nın en büyük gastronomi merkezlerinden biri. Lyon ve yemek denildiğinde akla ilk gelen isim de Paul Bocuse. 3 Michelin yıldızlı L'Auberge du Pont de Collonges'ta yerini gitmeden ayırtmalı. Tabağın sanata dönüşmüş halini görmelisin.

 

H / HADİ PAZARA! Meyve, sebze pazarına gitmeden o şehri gördüm demem diyenlerdensen Pazar gününü Marché Saint-Antoine Célestins'de vakit geçirebilirsin.

 

I / INSTITUT LUMİERE: Lumiere kardeşler denildiğinde akan sular durur. Bilen bilir sinematografinin başlamasında Auguste ve Louis kardeşlerin payı büyüktür. Bilmeyenler için de Lyon’daki müze onları ve sinemaya katkılarını öğrenmek için harika bir fırsat bence! (25 Rue du 1er Film)

 

İ / İKONİK: Muralle kaplı bir bina: Fresque des Lyonnais. Fikir olarak, yer yer görsel olarak başarılı olsa da şehirdeki diğer müralleri gördükten sonra benim için biraz arka planda kalıyor. Ama Lyon'un en ikonik ve yetenekli kişilerinden yola çıkılarak yapılmış olması bile görmek için yeterli bir sebep. Küçük Prens, Lumiere Kardeşler, Antoine de St. Exupery, Maurice Sceve, Paul Bocuse sadece bir kaçı (Rue de la Martinière)

 

J / JOKER: Bu şehirle ilgili çok fazla jokerim var. Bir kaç tanesini seninle de paylaşabilirim! Hotel de Ville ile başlayan Cordelliers ile devam eden ve Bellecour meydanı ile biten upuzun cadde boyunca bir çok mağaza ve restoran bulabilirsin. Yürürken gördüğün iki tarafı açık pasajlara girip bakmanı tavsiye ederim. Passage de L'Argue en önemlilerinden biri. Özellikle fotoğraf ve resim galerileri arayanların meskeni.

 

K / KRUVASAN: Evet bu konuda kendimizi kaybedip, ohhh be dediğimiz doğrudur. Pazarlarda, pastanelerde, marketlerde, her yerdeler... Ama bizim işimiz öneri. Croix Rousse'da bulunan Cafe Mokxa'da kahve ve kruvasan keyfi yapabilirsin. Ama 10'dan sonra gidersen de yapamazsın. Çünkü tükenmiş oluyor.

 

L / LE PETİT PRİNCE: Şehre gelir gelmez kaptım bir küçük prens figürü çıktım yola. Tüm Lyon'u benimle birlikte dolaştı!

 

M / MURALLER: Gel ve gör! Sanatı, sanatçıya saygıyı, yaratıcılığı ve özeni. Çok fazla seçeneğin olacak ama örnek olarak: The Cite Library 400m2, The Cinema Wall 500 m2, The Charpennes Theatre 400 m2 (Villeurbanne) verebilirim.

 

N / NEREDE YERLİSİ, ORADA BİZ! Diyenlerdenseniz Cafe Brasserie Chantecler'e alalım sizi! Burada günün menüsü markette ne tazeyse usulü.

 

O / OTELİN GÜZELİ: Bu konuda çok daha detaylı ve tercihli bilgi vereceğim ama Hotel Okko'nun odalarının tamamında iphone ve ipod yuvasının bulunması, sabah kahvaltılarının sadece organik ürünlerden hazırlanıyor olması, gün içerisinde atıştırmalıkların, akşamları çorba ya da çay saatinde kek servisi yapılmasının tercih sebebi olacağından eminim.

 

Ö / ÖNEMLİ BİR NOKTA: Malum hepimizin en iyi arkadaşı kredi kartı olduğundan uyarmak istedim. Evet genel olarak çoğu yerde kart geçiyor. Fakat özellikle Croix Rousse ya da Vieux Lyon gibi yerlerin lokal restoranları ve kafelerinde kredi kartının geçmediğini bir kenara not etmelisiniz.

 

P / PARC DE LA TETE D'OR: Bize öğretilen park park değilmiş. Ya da bizimki parksa burası nedir? Parka girdiğinde akşama kadar çıkmak istememe hissini hiç yaşadın mı? Ne yazsam az gelecek o yüzden hemen gelip görmelisin!

 

R / RENOVASYON KIZLARIN İŞİ:Isabelle, Laura ve Agathe eski bir restoranı devralıp 20 rue Sergent-Blandon'da Le Bouchon des Filles'i açıyor. Bir akşam yemeğinde uzun uzun oturmaya, tabakların, ortamın keyfini dsürmeye gitmeli.

 

S / SAİNT-EXUPERY: Lyon havaalanın adı. Tasarımının güzelliğinin yanısıra Le Petit Prince' in yazarının da adı aynı zamanda. Antoine de Saint-Exupéry Lyon'da doğup büyüdüğü için alana kendisinin adı verilmiş. Kitabı hepimiz okumuşuzdur ve kimbilir kaç satır ezberimizde ve zihnimizdedir. ''Günün birinde herkes yıldızını bulabilsin diye mi parlaktır yıldızlar?'' 

 

Ş / ŞEKER DEPOSU: Confluence bölgesi şehrin yenilenen ve modern yüzü olma yolunda. Evler, alışveriş merkezi, tasarım binaları modern mimarinin ürünü. Eskiden şeker deposu olarak kullanılan La Sucriere bina yeni sanat merkezi, bar haline getirilmiş. Buraya tramvayla veya keyifli bir nehir yolculuğu ile ulaşabilirsin.

 

T / TASARIM PAZARI: Village des Createurs, Passage Thiaffait’te. Pasaj 19.yüzyıldan kalma olması sebebiyle de görülmeli bence. İçerisinde küçük tasarım dükkanları ve ufak kahve dükkanları da var.

 

U / UNESCO KORUMASI: Bu kıymetli şehrin Unesco'nun korumasında olduğunu da eklemek isterim.  Lyon dünya mirasları listesine çoktan girmiş.

 

Ü / ÜÇ DÜKKAN: Yemek öncesi Le Cave des Voyageurs Fransız usulü apero almaya (7 Place Saint Paul), karnın acıkınca endüstriyel bir binada Lyonlular'a katılmaya Dock 40 (40 Quai Rimboud), yemek ertesi elektronik müziğin iyisini dinlemeye de Sonic'te beklerler!

 

V / VELO’V: Şehrin içindeki en yaygın ulaşım yolu bisiklet. Kiralamak oldukça kolay. Günlük 1.5 euro gibi bir ücrete alabiliyorsun. Tek şartı yarım saat ya da saat başı değiştirmek. Ama bu da sorun olmuyor çünkü şehirde 300'e yakın Velo'v noktası bulunuyor.

 

Y / YERLİSİNDEN ÖNERİLER: Genç, dinamik, neşeli ortam ararsan Le Café du Rhône (23 quai Victor Augagneur), İtalyan tatlarını Lyon'da canın çekerse Ti Amo Maria (16 rue Casimir Périer), Pazar brunch'ı için özel bir yer ararsan Boulangerie Bettant, bahçesinde dünyayı unutmak, etrafındaki murallerin hepsininin önünde poza durmak istersen Le Court-Circuit listelere girsin!

 

Z / ZAMANLAMA: Bence Lyon'a gelmenin zamanı yok. Her mevsim olabilir. Tabii ki baharda daha renkli daha cıvıl cıvıl ama kışın, Aralık ayında şehrin her tarafını yaşayan tablolara dönüştüren Işıklar Festivali zamanı da ayrı güzel!

BLOGGER

Tuğçe Şimşek
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET