GEZİNTİDE - NİCE

A'DAN Z'YE NİCE REHBERİ

A / AKDENİZ ŞEHRİ: Akdeniz şehirlerinden en güzeli hangisi derseniz, Nice kesinlikle sahip olduğu muhteşem denizi ile listenizde ilk sıralara girmeyi başaracaktır. Dünya tarafından Baie des Angles (nam-ı diğer Melekler Körfezi) olarak bilinen bu riviera, 15’ten fazla plaja ev sahipliği yapıyor. Eğer Nice sosyetesi tarafından tercih edilen plajde güneşlenmek istiyorsanız Castel'e, romantik bir gün batımı yaşamak isterseniz Lido Beach'e, biraz daha sakin ve yemekte iddia arayanlardansanız özel bir işletme olan Sporting Plage'a gitmelisiniz.. Bunlar dışında Blue Beach ve Neptune Beach'te uzun süre kalacaklar için alternatif olabilir. Giriş ücretleri 15-25 euro arasında değişiyor. Küçük bir not: eğer kalabalığın tantanası sizi yoruyor ve gürültü sevmiyorsanız Castel Plaj'ın hemen yanındaki  kayalıklardan denize girebilirsiniz. Çünkü yeşil ve mavinin bin bir tonu bu köşede toplanmış sizi bekliyor olacak.

 

B / BAROK MİMARİ: Nice sahip olduğu manzara ve güzel sokakları kadar barok mimari açısından da oldukça zengin. Chapelle de la Miséricorde de Nice, 17.yüzyılda İtalyan stili örnek alınarak inşa edilen Palais Lascaris, Musée des Beaux-Arts, 19. yüzyılda yapılmış St. Nicholas Katedrali, Chagall ve Matisse'in müzeleri bunlardan bazıları.

 

C / COLLİNE DU CHATEAU: Colline du Chateau tepesi, şehrin kalbi. Bu şahane tepeden aynı zamanda sahil şeridi Promenade des Anglais'i kuş bakışı seyredebiliyorsunuz. İçerisinde yarısı yıkık bir kale bulunan tepeye Rue des Ponchettes yolundaki asansörle de çıkılabilirsiniz ama biz her adımda manzaranın farklı bir açısını yakalamak için yürümenizi tavsiye ederiz. Buraya Eski Nice’in doğu tarafında deniz yönünden dik merdivenlerle çıkılıyor. içerisinde bulunan park ve şelale ile  ideal bir dinlenme ve piknik alanı aynı zamanda

 

Ç / ÇAĞDAŞ VE MODERN SANATLAR MÜZESİ: Çağdaş ve Modern Sanatlar Müzesi (Musee d’Art Moderne et d’Art Contemporain) 4 mermer kuleden meydana gelen mimari yapısı ve 1960'lı yıllardan günümüze uzanan en önemli Avrupa ve Amerikan avangart koleksiyonlarından birine ev sahipliği yaptığı için uğranılması şart adreslerden. Kısa adıyla M.A.M.A.C'ın bahçesinde düşünen bir adam süsü veren, görselliği ile sokaktan geçerken bile dönüp bakma ihtiyacı uyandıran bir heykel çalışması da bulunuyor. Müzenin içerisinde bulabileceğiniz eserlerden bazıları: César, Arman, Niki de Saint-Phalle gibi isimlerin yanı sıra, Pop Art’ın duayeni Andy Warhol ve Tom Wesselmann’a ait

 

D / DONANIMLI SANAT: Nice Tiyatrosu Fransa'nın en haklı gururlarından bir tanesi. İçinde ulusal performanslar sergileniyor. Şehrin diğer önemli tiyatroları olan Lino Venture Tiyatrosu ve Francis Gag'da daha uzun süre kalmayı planlayan tatilcilerin listesinde kalmayı hak eden iki önemli sanat adresi.  

 

E / ESTİENNE D'ORVES: Nice, her ne kadar kalabalık ve kalabalığı ile insanı yoran bir şehir olmasa da, kafa dinlemeye Estienne d'Orves Park'ına kaçabilirsiniz. Park'taki 1000 yıllık zeytin ağacının altında kurulup, kalan günlerinizin rotasını şekillendirebilir, Nice Kale'sinden sonra, Nice'in en güzel panoramik manzarasına karşı hayaller kurabilirsiniz. Çocuklu aileler içinse, ormanlı yolda minik yürüyüşlere çıkmadan evvel, çocuklarınızı güvenle bırakıp, onları kontrol edeceğiniz bir oyun alanı olduğunu da hatırlatmak da fayda olabilir. (13 Avenue Honoré d'Estienne d'Orves, 06000 Nice)

 

F / FESTİVAL: Nice'in en renkli festivalleri Promenade des Anglais'teki 6,5 km'lik yolda hayat buluyor. Bunlardan en ünlüsü; "Carnival de Roi de la Mediterranee Nice" denilen ünlü Nice Karnavalı. 13. yy'a dayanan bu karnavalda şehrin tüm sokakları konfetiler, güzel kokulu çiçekler ve dev figürlerle dolu cadde partilerine dönüşüyor. Teması her yıl değişen festivalde, o yılın teması ne ise, o figürlerin yaptığı karnaval geçidinden sonra ışık gösterileri var. Buranın yerlileri her karnaval sonrası, şehrin bir aya yakın çiçek kokularıyla dolu olduğunu söylüyor. Size de normal bir günü bile festival havasında olan bu şehirde, keyifle yürümek kalıyor. Ayrıca Mart ayında düzenlenen Festin des Cougourdons, denizciler ve balıkçılar için önem taşıyan ve Haziran aylarında yapılan St. Jhon ve St. Peter kutlamaları ile Temmuz'daki Jazz Festivali Nice sokaklarında yükselen seslerden çoğunun sebebi.

 

G / GAMBETTA:  Gambetta için Nice'in o ihtişamlı hayatından ve sokaklarından uzak banliyösü diyebiliriz. Ruslara hitap eden dükkanları nedeniyle yerel halk tarafından 'Rus Semti' olarak anılan bu yer, güzel Rus Katedrali ve Rue Tsarewitch'e de ev sahipliği yapıyor. Kol kola yürüyen yaşlılar, enteresan Rus dükkanları, eski Rus kasapları ve çiçekçileri görmeye uğranası bir adres Gambetta.

 

H / HAS AKDENİZ LEZZETLERİ:. Şehrin en meşhur yemeklerinden biri Nice Salatası, bizde de bilinen adıyla salade niçoise.  Bir çok restoranda bu lezzeti tadabilirsiniz. Ton balığı, börülce, haşlanmış yumurta, zeytin ve domatesten oluşan bu mevsimlik salatayı yerinde yediğiniz için kesinlikle pişman olmayacaksınız. Denemeden geçmeyeceğiniz diğer lezzetleri ise, Pan Bagnet denilen leziz sandviçi, Pissaladiere ve leziz midyesi Molues Mariniere.

 

I / ILIK PAZAR: Güne enerjiyle başlamak isteyenlerin meskeni 12.00'ye kadar devam eden semt pazarı: Cours Saleya. Cours Saleya'da renklerin herkesle kurduğu bir akrabalık var. Her sabah otelinin banyosu için renk renk sabunlar seçen emekli bir teyzeden tutun da, eflatun lavanta dallarını kim bilir hangi ülkeye, kimin için hediyelik götürdüğünü bilmediğimiz turiste, tadına doyum olmayan yerel yemeklerinin içine rengarenk baharat dolduran restoran aşçılarına kadar herkesin siftah ettiği bir pazar burası... Not: Pazartesi günleri antika ve vintage satıcıları meydanı devralıyor.

 

J / JEAN MEDİCİN BULVARI: Jean Medicin Bulvarı, Nice’de alışveriş keyfine doyabileceğiniz ünlü caddelerden biri. Ülkemizden aşina olduğumuz ve alışveriş için tercih ettiğimiz bir çok mağazaya ev sahipliği yaıyor. Arada enteresan zeytinyağı ve sabun dükkanlarına rastlayabilirsiniz

 

K / KEYİF SEMTİ CİMİEZ: Nice'den otobüsle 10-15 dk. Mesafede, tepelik bir alanda bulunan Cimiez’de, Nice'in varlıklı aileleri yaşıyor. Manastırın bahçesi harika! Bünyesinde barındırdığı geniş parklar ve Notre Dame Manastırı da kesinlikle görülmeli.

 

L / LE SANSAS BAR: Le Sansas Bar; kokteylleri leziz, dans etmeyi seven ya da ilk dans adımlarına hayat vermek isteyenlerin ders almak için tercih ettikleri çok sıcak bir yer (4 Avenue des Phocéens)

 

M / MASSENA MEYDANI: Buluşmaların ve ulaşımın ana noktasından merhaba! 1832 yılından günümüze kadar gelen tarihi bir meydan  Massena. Meydan geniş, insanlar mutlu. Yerdeki karo taşları genişlik, ferahlık hissine katkıda bulunuyor.

 

N / NİCE YÜRÜYÜŞ YOLU: Nice'in kalbi kesinlikle Promenade des Anglais'te atıyor. Bu 6 km'lik palmiyeli sahil yolu şehre adımınızı attığınız havalimanından itibaren başlıyor ve şehrin neredeyse bitimine kadar devam ediyor. Üzerinde yemek arabaları, dondurmacılar, bisiklete, patene binenler, yaşlı genç herkes var! Kaldırımların genişliği sizi oldukça şaşırtabilir!

 

O / OPERA: Ünlü Nice Opera Evi (Opera de Nice) şehrin en önemli sahne sanatları merkezlerinden bir tanesi. Nice Opera Evi, Ekim ve Haziran ayları arasında konser, resital, bale ve lirik gösterilere de ev sahipliği yapıyor.

 

P / PROMENADE DU PAİLLON: Şırıl şırıl akan sular hoşunuza gidiyorsa, suyun özgürlükle bir ilgisi olduğunu düşünüyorsanız Paillon en az bir saatinizi geçireceğiniz harika bir adres. Nice'in en merkezi yerinde bulunan ve 12 hektarlık alana yayılmış olan Promenade du Paillon yakın zamanda restore de edilmiş. Pamiyelerle çevrili yemyeşil bir yürüyüş yolundan sonra, şehrin içine doğru ilerleyen bu güzel park alanı çıkmış ortaya.

 

R / RUE PARADİSE VE RUE DE SUEDE: Rue Paradise ve Rue de Suede bir çok ünlü markanın seri sonu dükkânlarını bulabileceğiniz iki güzel alışveriş adresi. Chanel, Gucci, Christian Louboutin, Mount Blanc, Kenzo, Versace ve Dolce & Gabbana gibi lüks mağazalar arıyorsanız, adres doğru!

 

S / SOCCA: Socca buraların en ünlü ve en yerel yemeği. Nohut unundan yapılan bir nevi krep gibi düşünebilirsiniz. Cours Saleya'da şanslıysanız bu krepi muhteşem yapan bir sokak aşçısına denk gelebilirsiniz. Eğer ona denk gelemediyseniz, hiç üzülmeyin; Vieux Nice'te Bella Socca'da oturup hem tadımlık bir Socca, hem de yanına leziz bir yancı olacak tapas menüsü söyleyebilirsiniz. Bir not; en iyi soccalar liman tarafındaki salaş restoranlarda yapılıyor.

 

Ş / ŞİRİN KASABALAR: Şirin kasabaları seviyorsanız, kesinlikle Nice'e ayıracağınız günlerden birinde hemen yakınında bulunan Eze, Ville-French-Sur-Mer ve St. Paul de Vence’ı rotanıza eklemelisiniz.

 

T / TETE AU CARREE: Modern Sanatlar Müzesi'nin içerisinde Fransız heykeltraş Sacha Sosno’nun 28 metre yüksekliğindeki La Tête au Carré heykelini görmeden buradan ayrılmamalısınız. Dışarıdan bakıldığında çok okuyan, çok okuduğu için düşünen ve düşündüğü için de üreten bir adam görüntüsü veriyor Bir not: Müze Pazartesi günleri kapalı...

 

U / UNUTULMAZ LİMAN: Unutulmaz bir gün doğumuna tanık olmak ve Korsika Ada'sına giden o sarı gemiye selam vererek güne başlamak istiyorsanız kesinlikle tatil sabahlarınızdan birinde Vieux Port'a gitmelisiniz. 19. yüzyılda inziva için buraya gelen Avrupa aristokrasisinin bugün hala izlerini görebileceksiniz. Milyon dolarlık yatları inceleyip, Quartier des Antiquaries'te (Antikalar Bölgesi)'ne göz atabilir ve yemek için Corsaire Café'ye yollanabilirsiniz.

 

Ü / ÜNLÜ HOTEL NEGRESCO: Negresco Oteli, Belle Epoque tarzında yapıldığı için, görkemli mimarisi ile hemen dikkatinizi çekiyor. Pembe kubbeli bu yapıda, özel dekorasyonu bulunan 121 oda ve 24 suit oda bulunuyor. Odalarda kalacak bütçeniz yoksa bile terasında bir kahve içip, otelin içini gezmelisiniz!

 

V / VİEUX NİCE: Barok mimarinin örneği evleri, dar sokaklarıyla tam bir Orta Çağ bölgesi. Musée d'Art  Moderne et  d'Art  Contemporain olarak bilinen Çağdaş ve Modern Sanatlar müzesi de burada. Dar sokakları, Nice'e özgü yerel lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlarıyla her gününüzü geçireceğiniz mahalle

 

Y / YAYA OLMA, VELOBLEU'YA ATLA: Nice'teki Velobleu bisiklet zinciri, Nice’teki en iyi ulaşım şekli!  175 adet self-service bisiklet istasyonundan birinde mavi bir bisiklet (Vélo Bleu) kiralıyorsunuz. Bu bisikletlerin kullanımı ilk 30 dakika ücretsiz, sonraki her 2 saat için sizden 2 euro tahsil ediyorlar. Makineden kredi kartınızla bir bilet satın almanız yeterli oluyor. Yalnız herhangi bir çalınma ya da zarar verme olayına karşılık 150 euro'luk bir blokaj koyuyor sistem kartınıza. Bisikletlerden birini alıp, işiniz bittiğinde de herhangi bir istasyona geri bırakıyorsunuz. Promenade des Anglais boyunca giden bisiklet yolu deniz manzarası nedeniyle oldukça popüler ve yaz aylarında boş bisiklet bulmanız biraz zor olabiliyor.

 

Z / ZARİF BANLİYÖ: Zamanınız bolsa Riquier, Nice'i çevreleyen banliyölerden biraz daha modern yapıda olduğundan, yarım saatinizi verip, görmenize değecek bir adres. En son yapılan yeniden canlandırma projesi Palais de L'Esplanade çevresindeki bölgeye yepyeni bir hayat ve zerafet vermiş. Salaş ama gösterişsiz olmasına rağmen lezzetinden ödün vermeyen lokantalar ve rahat cafeleriyle ziyaret edilebilir alternatif adreslerden biri olabilirken, sahilden gelmek buraya ulaşmanın en kısa yoludur.

BLOGGER

Özlem Köksal
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET