SOKAKTA - OSLO

A'DAN Z'YE OSLO

A / APENT BAKERİ: 07:30. Daha bütün dükkanlar, müzeler kapalı ama Apent Bakeri açık! Otelde hızlı bir kahvaltıdan sonra Oslo halkını yakından incelemek, iyi kahve içmek, hatta belki de bir sonraki seyahatiniz için üç beş arkadaş edinmek için en ideal mekan. Ekmekleri, tarçınlı çörekleri, sandviçleri hakkında Oslo’nun en iyi 5’ine girer diyorlar. Haklılar!

 

B / BRUNOST: Oteldeki kahvaltımızda karşımıza çıktı. Bu da nee diye sorunca öğrendik ki kahverengi peynir anlamına geliyormuş. Genellikle keçi sütünün krema ile karamelize edilmesiyle yapılan bu tat ekmek üzerine sürülerek yeniyor. Nefis!

 

C / CAFÉ LAUNDROMAT: Şöyle bir yer hayal et! Kirlilerini bir torbaya doldurdun, mahallendeki çamaşırhaneye götürdün. Onlar yıkanırken sen de Eggs Benedict, muzlu krep, quesadilla veya mangolu Jamaican burger  Siparişi verdin. Hafifen gündüz ışığı vuruyor pencereden. Müzik bu da kimmiş diye Shazam’a başvurduğun ayarda. Cafe Laundromat her gün 07:00- 01:00 arasında açık!

 

Ç / ÇİMLERİN ÜZERİ: Oslo’da hava sıfırın altında dereceği göstermediği sürece bahçelerde, parklarda yayılmış, güneşin tadını çıkaran pek çok insan görmek mümkün. Bunların bir kısmı Astrup Fearnley Müzesi önündeki çimlere uzanıyor, diğerleri Sofienbergparken’de ağaçların sesini dinliyor. Slottsparken ve Frognerparken de diğer alternatifler!

 

D / DAMSTREDET & TELTHUSBAKKEN: Oslo’da göreceğin hemen her bina modern mimari örneği. Şehrin 18. Ve 19. Yüzyıldan kalma halini yaşamak için Damstredet ve Telthusbakke sokakları boyunca dolaşmanı tavsiye ederim.

 

E / EKEBERGRENRESTAURANTEN: Oslo çok pahalı! Bayaa! Diyenlere inanmalısın. Şehir gerçekten pahalı. Ama Euro’nun artışı, doların akılları şaşırtan değerlere ulaşmasıyla herhangi bir Avrupa şehrine gitmekten çok da farkı kalmamış durumda. Bu sebeple sana bir gece de olsa paraya kıyıp çok iyi deniz ürünleri yemek için Ekebergerrestauranten’de yer ayırtmanı öneriyoruz. Telefon etmene gerek yok. Sitesine girip online rezervasyon yaptırıyorsun 

 

F /  FROGNERPARKEN: Oslo’nun kuzey batısında kalan bu halka açık parka gitmek şart. İçerisinde 1920 ve 1943 yılları arasında Gustav Vigeland tarafından yapılmış heykel enstalasyonları var. Gustav Vigeland aynı zamanda Nobel barış madalyasını tasarlamış çok önemli bir mimar.

 

G / GODT BROT: Grünerlokka’da başımı hemen her gördüğüm bahçe kapısından içeri sokup Budapeşte’deki gibi bir avlu hayatı var mı diye kontrol ederken karşıma çıktı organik fırın Godt Brot. Balkabağı çorbası, hele ki hava soğuksa kesin sipariş edilmeli.

 

H / HUK: Oslolular’ın yaz dediğine biz sonbahar diyoruz. Dolayısıyla şehrin plajları Huk ve Paradisbukta ancak Temmuz, Ağustos aylarında güneşin en tepemizde takıldığı saatlerde ziyaret edilebiliyor. Ama olur da bisiklet kiralayıp dolanmaya karar verirsen, yolun buralara da düşsün isterim.

 

I / ISSIZ: Küçücük bir şehirdesin. Yaklaşık 650 bin kişi burada yaşamakta. Arabadan çok kaykay, bisiklet var. Korna sesi duyulmuyor. Pek çok dükkan 11:00’den önce açılmıyor, 06:00’da kapanıyor. Restoranların da çoğunu 16:00’dan önce açık bulamaman mümkün!

 

İ / İÇKİ: Patatesten üretilen, kimyon, rezene gibi baharatlarla tatlandırılan Akavit, ballı şarap olarak bilinen Mead, brandy’I andıran Brennevin Norveç’in en popüler içkileri arasında.

 

J / JONOE SUŞİ! Somonun, deniz ürünlerinin, her türlü kabuklunun cennetindeyiz. Bu sebeple şöyle nefis bir sushi yemeden dönmek istemeyiz. Uzun araştırmalar, yerlisine sorup soruşturmalar sonunda öğrendik ki Oslo’da bu işin piri Jonoe. Akşam saatlerinde, 16:00’dan sonra açık. Sashimi’leri ve ördek kesinlikle sipariş edilmeli.

 

K / KUTTFRİSOR: Bir berbere sadece dekorasyonunu beğendiği için girip saçını kestirebilir insan. Kuttfrisor tam da bu dediğimi kanıtlarcasına retro tasarımıyla Grünerlokka’nın orta yerinde yaşıyor.

 

L / LUSH & DİVE: Kimisi ayakkabı, başkası çanta peşinde koşar. Benim her gittiğim şehirdeki olayım: Kırtasiye! Oslo’da da cennetimi buldum elbette. Lush & Dive

 

M / MARKVEİEN: Bana sorarsan Oslo’nun dolaşması en güzel caddesi! Yanyana ikinci el ve tasarım dükkanları, şehrin en popüler İtalyan mutfağı Villa Paradiso, Brewdog biracısı hep burada!

 

N / NE KADAR? Geldik en önemli soruya. 1 Kron ne kadar? Kimisi Kronu ikiye bölüp biraz çıkarıyor, bazısı da üçe bölüp çok çok az ekliyor. Bizim yöntem 100 Kron 35 TL, 200 Kron 70 TL şeklinde ilerliyordu. Bu rakamlar elbette senin gideceğin zamanın kurlarına göre değişiklik gösterecektir. Ama enflasyonun inanılmaz artmadığı bir ülkede olduğun gerçeğini göz ününe alırsan, kahve 30 Kron, kokteyl 120 Kron, omlet 120 Kron civarında. Evet pahalı ama İstanbul’un pek sosyetik kahvelerinden çok da pahalı değil.

 

O / OSLO DÜNYA MÜZİK FESTİVALİ BAŞLASIN! Beirut & Beyond, Batida, Marcos Valle, Nicola Cruz, Silvia Perez, Teresa Salgueiro, ZZK Records… 27 Ekim – 1Kasım 2015 arasında Oslo’da festival zamanı!

 

Ö / ÖNEMLİ! OSLO PASS: Hemen hemen her müzeye, ulaşım araçlarına ücretsiz binmek için tasarlanmış Oslo Pass’in günlüğü 320 Kron, üç günlüğü 590 Kron. Eğer çok müze gezeceksen kesinlikle bir tane edinmelisin.

 

P / PREİKESTOLEN: Lysefjordu, nam-ı diğer Aydınlık Çıkmazı'na 604 metre yukarıdan bakan vaaz kayası (Preikestolen) sonsuzluğun bir adım öncesinde olduğun hissi yaratıyor bünyede. Oslo'ya 7:30 saat uzaklıktaki Stavanger'den kalkan feribotla 40 dakikalık bir yolculukla Tau'ya varıorsunuz. Hemen limanda bulacağınız otobüs 20 dakika sonra kayaya giden 4 km patikanın baslangıcında indiriyor. 1.5 - 2 saatlik yürüyüşün sonunda dünyanın ucuna varıyorsunuz. Sonrası enfes manzara, biraz adrenalin, bol fotoğraf ve onlarca farklı ülkeden bu kayadan asağıya bakmaya gelmiş insanlar.

 

R / RÖYKSOPP: 1998’de Svein Berge ve Torbjørn Brundtland tarafından kurulmuş elekronik müzik grubu Röyksopp Norveçli. Bilmeyenlere duyurulur!

 

S / SKİLLİNGSBOLLE: Norveç usulü tarçınlı çörek. Kesin bir sabah kahvaltısında ya da beş çayında kahve yanında denenmeli. Bazen çikolatalısı da bulunuyor.

 

Ş / ŞIK TASARIMLAR: Yalan söylemeyelim. Oslo tasarım konusunda bir Stockholm değil, bir Kopenhag hiç değil. Ama kuzeylere gidince tasarım dükkanlarına girmeden de olmuyor. Pur Norsk Design hem evde hediye bekleyenler için hem de dekorasyon konusunda ilham almak isteyenler için ideal mekan.

 

T / TERRİTORİET: Bir şehri istediğin kadar çalış, bilenine sor da git, mutlaka sokaklarda gezerken karşına çıkan, dikkatini çeken bir yeri vardır. İşte Territoriet şarap evi öyle karşımıza çıktı. Önce logosuna hayran kaldık, sonra da içerde çalan müziklere. Haftaiçi 16:00- 01:00, haftasonu 12:00 – 01:00 arasında açık.

 

U / ULAŞIM: Olso havaalanından şehre varmanın en kolay yolu Flytoget. Yani Havaalanı ekspres treni. 10 dakikada bir kalkıyor, şehre 20 dakikada varıyor. Ücreti 180 Kron. İçerisinde telefonu bağlamak içinprizler, bedava internet de var. Havaalanına giderken bileti mutlaka sakla, çıkışta makinelere okutmak gerekiyor.

 

Ü / ÜSTÜMÜZE BAŞIMIZA NE ALSAK? Monki, Weekdays, Big Bok gibi en popüler Kuzey markaları trafiğe kapalı Karl Johans Caddesi boyunca sıralanıyor. 143 ya da 753 numaralı otobüslerle Oslo’ya 1 saat uzaklıkta bulunan Bærums Verk ise on yedinci yüzyıldan kalma binaların içinde zanaatkarları ağırlıyor. Sadece  iç tasarımını görmek için uğramak gereken Paleet’i de unutmayalım.

 

V / VİKİNG BİKİNG: Yokuşları az olan bir şehirdesin. Bisikletle dolanmak pek kolay. Bu sebeple Viking Biking’den günlüğü 125 Kron (yaklaşık 40 TL)’a bisiklet kiralayabilir ya da şehri taker üstünde gezdirdikleri turlarından birine katılabilirsin!

 

Y /  YEMEK AVM’Sİ: Mathallen Salı – Cuma 08:00’den sonra, Cumartesi – Pazar 10:00’dan sonra açık. İçerisinde balıkçıdan noodle’cuya,  tapas’tan biraya ne istersen, ne ararsan  iyisi var. Oslolular hem evlerine malzeme almaya geliyor hem de arkadaşları görmeye.

 

Z / ZEVKLİ BUTİK! Vintage, ikinci el, dönem elbiseleri... Hepsinin adresi: Froken Dianas.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET