SOKAKTA - PRAG

A'DAN Z'YE PRAG REHBERİ

A / ARCHA TİYATROSU: Prag’a özel bir mekan: Archa Tiyatrosu. Her türlü sahne sanatını izleyebileceğin, hatta parçası olabileceğin, enstitü kıvamında bir yer. Özellikle Doğu Avrupa sanatçılarını ve meselelerini anlamak için doğru adres.

 

B / BAKESHOP: Son günümüzde, hadi bir sabah kahvesi içelim diye girdiğimiz Bakeshop'a büyük hayran olduk. Fransız tipi kruvasan da var, Amerikan usulü bagel'da,Türk'lerin ağız tadına uygun beze de. Karın tok olunca şahane bir tabak yapamadık belki ama yolluk aldık. Salataları da gram usulü tabaklara dolduruyorlar, çimlere yayılıp yemelik.

 

C / LE CLAN: Şimdi şöyle bir yer hayal et: gece çıktın. Dans, dans, dans. Üstüne sokaklarda dolandın, sonra da eve gidesin hiç mi hiç gelmedi. O zaman soluğu Le Clan’da alıyorsun. Burada muhabbet, bak dikkat et eğlence demiyorum, sabah 4'de başlıyor, öğlen 12.00'ye kadar devam ediyor. Bu saatler haricinde gidersen kapalı. Yani saatin farkında değilsen kahveden çok da farkı yok.

 

Ç / ÇOK GEZENİN DÜKKANI: <7 KG. Dükkanın konsepti de ismiyle aynı. Burada çadır, matara, uyku tulumu, fener, kısaca bir çok gezenin yanında olması gereken her şey, hem de havalı tipinden, bulunuyor. İsmini de Antoine Saint-Exupery’nin “mutlu seyahat etmek isteyen, hafif seyahat eder  sözünden almış. Dolayısıyla uçakta yanına alamayacağın hiçbir parça yok. 

 

D / DOXPrag’da yaz sadece havuzda yan gelip yatmak değil. Praglılar kendilerini eğitmeyi ve öğrenmeyi seviyor. Bu yüzden şehrin biraz kuzeyinde kalan Modern Sanat Merkezi Dox’da hem eğitimlere katılıyor, hem de dönemsel sergilere bakınıyorlar. Café’si de sanatçılar ve sanatseverler tarafından pek sevilen bir yer.

 

E / LAZY EYE2012’den beri Prag’da 1950’ler modasına yaşatan bu dükkanda dönemin elbiselerinden esinlenen tasarımlar var. Her kıyafetten bir tane üretildiği için aynısının tıpkısını başkalarında görmen mümkün değil. Ayrıca bavul, kemer, gözlük gibi aksesuarlar da zevkine uygun olarak üretiliyor.

 

F / FOTOĞRAFIN POLOROİD HALİ: Poloroidlove’a uğra. Burası öncelikli olarak elbette bir dükkan. Duvarlarını süslemen için hem makinalar hem de filmler satıyor. Buna bağlı olarak bir galeri. Poloroid filmle iş yapan fotoğrafçıların eserleri var. Ama asıl hoşuna gidecek üçüncü özelliği bizce. Sahipleri de aynı zamanda genç fotoğrafçılar olduğundan dilersen portreni çekip sana hediye ediyorlar. Aman dikkat! Haftasonları kapalı.

 

G / GROOVE BAR: Prag’ın kokteyl bar kapıları genellikle 19:00’dan sonra açıyor ve 22:00’den itibaren dolmaya başlıyor. Az sonra bizim en beğendiğimiz Tretter’s’i T harfinde okuyacaksın ama ondan önce Groove’dan da bahsetmek isteriz. Müzikler deep house tonunda, kokteyller pek güzel ve 10 TL civarında. Kitle genç.

 

H / HAMBURGER: Hamburger fenomeni dünyayı sarmış durumda. Soslusundan mantarlısına vejeteryeninden dört kat etlisine kadar, yok yok. Bu yüzden, tüm severleri için Prag’da da hamburgerin adresini vermek istedik: Dish Burger. Namesti Miru diye daha cok insanların yaşam alanı olan bir bölgede. Aioli sosunun parmesanlı patatesle, fesleğenli mayonezin kabak cipsleriyle buluşabildiği bir yer.

 

I / INGREDIENTS: Parfüm, güzel koku, krem, bakım ürünü meraklısı. Bu dükkan sana. Meraklısı değilsen bile hem dükkanın kendisi hem de şişeler o kadar güzel ki, adamı meraklı yapıyor.

 

İ / İYİ GECELER: Bizim Asmalı Mescit’imiz varsa, Prag’ın da Dlouhá Caddesi var. Gece hayatının merkezi bu nokta. Roxy, Nod gibi gece klüpleri, mojitonun envai çeşidini yapan dükkanlar, Ambiente grubunun en popüler dükkanlarından biri olan Lokal. Gece bu caddeden geçmeyene Prag’a gelmiş demiyorlarmış.

 

J / JRİHO Z PODEBRAD METRO İSTASYONU: Çıkışında Josef Plecnik tasarımı muhteşem bir kilise olan meydan mutlaka görülmeli. Sonra da bulunduğu Zizkov bölgesinde bir tur atılmalı. Burada Aromi isimli çok iyi bir İtalyan lokantası, az çok vintage dükkanı, NY tipi galeriler ve Prag’ın en iyi graffitileri var. (Yerlisi @doganberk ‘ten bize ulaşan öneri)

 

K / KAĞITÇI PAPELOTE: Kimisinde ayakkabı, çanta, bende kırtasiye. Fetiş seviyesinde. Kalemler, kağıtlar, defterler arasına koyun, üç dört saat ve kredi kartında bol yüklemeler sonrasında alın. İşte bunun için de Prag’da Papelote'u buldum (@anlamarama)

 

L / LEICA GALLERY: Fotoğrafla ilgilenen herkesin uğraması gereken bir diğer galeri de Leica. Biz gittiğimizde Felix Lupa’nın sokak fotoğrafları sergisine denk geldik. Eylül- Kasım arasındaysa Markéta Luskačová’nın işleri duvarlarda asılı olacak.

 

M / MUJ SALEK KAVYSeyahat ettiğimiz, keşfe çıktığımız her şehirde, burada yaşasak her gün uğrayacağımız  arayışında olduğumuz doğrudur. İşte Muj Salek Kavy de bu derdimizin Prag çaresi. Pazar günleri dahil her sabah kahvaltı, kek, kurabiye, omlet için açıklar. Üstelik içerisi de dışarısı da tıklım tıkış.

 

N / NANOVO STUDİOJirka Mrázek ve Adam Karásek çok esaslı tasarımcılar. Dükkanlarına girdiğin anda herşeyi evine almak, evini yeni baştan onların perspektifiyle döşemek ihtiyacı duyuyorsun. Prag’a gidip yerinde göremeyenler için evlere servis de yapıyorlar.

 

O / ORİGİNAL COFFEEFoursquare öneriyor. Yerlisi öneriyor. Turist kitaplarında adı geçmiyor. Original Coffee’ye günün her saati uğra, duvarlarındaki fotoğraflara bak, kahveni ısmarla, kendini zamanın dışında bir yerde, belki bir kitabın sayfaları arasında hisset demek için bunlar yeterli neden bizce.

 

Ö / ÖZEL ÖNERİ: Prag’ın kuklaları, yani bilinen adıyla marionnette’leri meşhur. Eski şehrin çevresinde en turistik olanlardan almak yerine Rici’ye gitmek gerek.

 

P / PİYANO SOKAKTA: Náměstí Míru’ya ayakların değil müziğin sesi götürecek seni. Havanın güzel olduğu günlerde burada, sokakta duran piyanonun başında herhangi biri olabilir.

 

R / RUKAVİCE: Bu bir eldivenci. Kendi yapim eldivenleri var dizi dizi. Dikkatimiz çeken, içinde kaybolduğumuz dükkanlardan bir diğeri olduğundan yazmadan duramadık.

 

S / SANSHOÇok şanslıyız. Biz bir yere gideceğimiz zaman öneri yapanımız eksik olmaz. Hemen gider bakarız elbette. Bu da Gülin’den geldi. Ne yazık ki zaman darlığından deneyemedik ama Gülin denemiş ve demiş ki “Prag'da birinci gece gidilecek degüstasyon restoranı. Prag’da sanırım hiç Michelin yıldızlı restoran yok ama normalde Michelin yıldızlı bir restorana gittiğinde önüne bir lokmalık deneme farklı tabaklar gelir gider. Sanşo da aynı mantık. Menü fix, önden sana herhangi bir yiyeceğe alerjin olup olmadığını soruyorlar ona göre menüde değişiklik yapıyorlar. Kişi başı 100 TL. Üzerine içtiğiniz kokteyller. Ama zaten kokteyllen 3/5 tl arasında değiştiği için o sayılmıyor bile. Salatalıklı bir kokteylleri var, denemeden dönmeyin.

 

Ş / ŞEKER: Dolaşmaktan kanşekerin mi düştü? O halde pek çok yerde şubesi olan (Bambi, Marmaris tipi büfe) Ovocný Světozor'a alalım seni. Buranın popüler olmasının nedeni dondurması. Gün ortasında karnı acıkanlar, ama bir yerde durmak istemeyenler için de Çek'lerin sandviçi chlebíčky seçenekleri var.

 

T / TRETTER’S: Saat 19:00 olunca tüm Pragseverler Tretter’s’da buluşuyor. Sayfa sayfa, hepsini denemeye kalksan şehirde bir ay geçirmen gerekecek kokteyller, karşındaki rafta müze gibi dizilmiş shakerlar, işini bilen ve çok yakışıklı barmenler, atıştırmalık pek güzel yiyecekler. 1950’lerin, hatta 30’ların New York’unda, dedektiflik dizisindeymişsin hissine kapılmana sebep olan dekor da ayrı bir güzel.

 

U / U BUKANYRAPek çok kanal şehrinde olduğu gibi, bakınız Belgrad, Amsterdam, Budapeşte… Prag’da da elbette bir gemi-bar kültürü var. Bunlar dolaşmıyor. Bir yere demirlemiş halde duruyor. Dolayısıyla eyvah bindim de inemedim paniği yok. Geceleri DJ’ler müzik yaparken millet dans ediyor, gündüz saatlerinde sakin sessiz güneşin batışı izlenebiliyor.

 

Ü / ÜST BAŞ: İki Çek tasarımcı Lucie Kutalková ve Lucie Trnková’nın markası: Leeda. Koleksiyonlarını yaparken genellikle işinin ehli mimar, grafik tasarımcı, sanatçılarla işbirliği yapıyorlar. Dünyaca ünlü Tilda Swinton ve Kim Cattrall  de hayranları arasında.

 

V / VEJETERYEN: Maitrea. Bu ismi not defterine yaz. Çok iyi bir vejeteryen lokantası.  Dereotlu mantar çorbası, hardal soslu mercimek burger, humuslu pita gibi çok seveceğin spesiyaller yapmaktalar.

 

Y / YUKARIDAN PRAG: İstanbul’a tepeden bakınca gökdelenler, inşa edilmekte olan gökdelenler, oteller arasında yeşillikler görüyorsun. Prag’a tepeden baktığındaysa mükemmel çatılar, eşsiz köprüler ve herbiri şaheser heykeller. İşte bu zevki yaşaman için nokta atışı birkaç öneride bulunmak istedik 1. Panna Maria z Exilu 2. Vyšehrad 3. Chotkovy parkı 4. T-Anker Restoran

 

Z / ZEN: Havlíčkovy parkı Prag’da bizim en sevdiğimiz kafa dinleme yeri oldu. 1871-1888 yılları arasında zamanın endüstri krallarından Mr. Moritz Grobe’a ait olan bu bahçe şimdi halkın kullanımında İsteyen piknik sepetini kapıp gidiyor, istemeyen içindeki restoranda duraklıyor. 6:00 – 23:00 saatleri arasında açık. 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET