SOKAKTA - ROMA

A'DAN Z'YE ROMA REHBERİ

A / Aperol Spritz: Akşamüstleri içki almak ve yanında bir şeyler atıştırmak Romalılar için vazgeçilmez bir gelenek. Aperol Spritz de bu oyunda başrol oynuyor. Meydanların çevresindeki mekanlarda veya Trastevere’de bir sokak arasında çok iyi gider.

 

B / Banchi Nuovi ve Banchi Vecchi Sokağı: Yolumuzu Campo de Fiori’ye bağlayan, antikacıların, özel tasarım kıyafetler satan butiklerin ve yine özel tasarım mobilyaların olduğu çok tatlı sokaklar! İkinci el ürünler de var. Via Banchi Nuovi’nin sonunda çok güzel bir pizzacı da bizi bekliyor. Da Baffetto!

 

C / Chianti: Şarap seçeneklerinde sınır yok! Ama tabii ki bazı klasiklerin tadı çok başka. Chianti de bunların başında geliyor. Akşam yemeğinde size eşlik edebilir.

 

Ç / Çok güzel: Şehir çok güzel, sokaklar çok güzel, parklar çok güzel! Ama en çok insanlar çok güzel!! Yoldan geçenlere takılmaları, sizi evinizde gibi hissettirmeleri, hatta ufak da olsa sizin dilinizden konuşmaya çalışmaları, yüzünüze bir gülücük yerleştirmeyi ustalıkla başarmaları kalbinizi fethediyor.

 

D / Dondurma: Klasik ve olmazsa olmazlardan! Sıcak Roma günlerinde en iyi arkadaşınız muhteşem İtalyan dondurmaları olacaktır. Bol çeşitli, taze meyveli ve tadına doyum olmayan cinsten! Adresler belli; Gelateria Dei Gracchi, Giolitti, Gelateria Del Teatro.

 

E / Emma: Ghetto’da güzel bir akşam yemeği için yerlisinden öneri.

 

F / Fırınlar: Hamur işleri bu insanların en iyi oldukları iş olabilir. Çok sayıda fırından hem tatlı, hem tuzlu atıştırmalıklar alıp, öğünlerinizi bunlarla geçirebilirsiniz bile. Biscotti, cannoli, kruvasan, pasticiotto tadına bakılması gerekenler arasında.

 

G / Gece Hayatı: Roma’nın gündüzü ayrı hareketli gecesi ayrı. Akşam yemeği sonrası güzel müziklerle ve içeceklerle eğlenebileceğiniz çok mekan var. Bu konuda seçeneğin bol olduğu bir şehirdeyiz. Birkaç öneri; Salotto 42, Abbey Theatre, Freni e Frizioni, Shari Vari Playhouse.

 

H / Hediye: Herkes gibi siz de sevdiklerinize ve kendinize buradan hatıralar götürmek isteyeceksiniz. Hediyelik eşya satan turistik dükkanların aksine daha Roma’ya özgü parçalarla buradan ayrılmak için deri ürünler ilk akla gelen. Çanta, eldiven, ayakkabı diye giden bir liste yapılabilir. Bununla birlikte şehirde vintage ürünler satan, özel tasarımlar da bulabileceğiniz birçok dükkan var.

 

I / I Dolci di Nonna Vincenza : Şu meşhur kurabiyelerden, İtalyan tatlılarından yemek için bir durak var. Hangisinden yemek istediğinize karar vermekse en zoru!

 

İ / İlk gün: İlk gün için bir yerden başlamak gerek. Benim iki önerim var. Biri Vatican diğeri Trastevere.

 

J / Joker: Tabii ki Roma'da yerlisinden öğlen pizzası mekanı önerisini aldık: La Boccaccia!

 

K / Köprüler: Tevere Nehri üstünde çok sayıda köprü var ve Roma’da en keyifli şeylerden biri nehir kenarında veya hemen üstündeki yollarda yürümek. Aralarda köprüler size eşlik ediyor. Bu köprülerden Roma, kartpostallardaki gibi görünüyor. Özellikle gün batımında buralarda turlamak istersiniz.

 

L / Lokal: Yerli birkaç öneri verelim: Trevimage, fotoğraf severler için çok güzel bir dükkan. Kent içinde fotoğraf turları da düzenliyorlar. Roma’ya ait orijinal fotoğraflar da var. Pazar günleri için ise Porta Portese pazarı Romalılar tarafından en çok tercih edilen yerlerden.

 

M / Mahalle: Roma’da mahalle kültürü gelişmiş ve her mahallenin hem kendine has hem de benzer özellikleri var. Sokaklara dökülen masaları, samimi insanları, restoranları ve dondurmacıları hemen her yerde bulmak kolay. Ancak Trastevere’nin retro havasını, Campo de Fiori’nin turistlere kucak açan mekanlarını ve insanlarını, Ghetto’nun kendine özgü donuk ama bir o kadar da davetkar oluşunu görmek lazım.

 

N / Neden Roma? Çünkü şehir birkaç günlük tatili size doya doya yaşatmasını biliyor. İyi ağırlanıyorsunuz, yeni insanlar tanıyorsunuz, çok köklü bir tarihe tanıklık etmiş şehri yaşama fırsatınız oluyor ve en güzeli size ‘bir daha mutlaka geleceğim’ dedirtiyor.

 

O / Obica: Campo de Fiori’de akşamları canlı müzik eşliğinde oturmak için güzel bir mekan önerisi, Obica!

 

Ö / Öneri: Roma’nın tadı bana kalırsa yürüyerek çıkar ancak bir gününüzü Vespa kiralayarak, biraz daha Romalı hissetmek ve geniş bir şehir turu atmak için geçirmenizi öneririm.

 

P / Panna Cotta: Hafif ve leziz bir İtalyan tatlısı. Karamelli, vişneli veya frambuazlı çeşitleri var ve güzel bir akşam yemeği sonrası tercih edilesidir.

 

R / Roof Bar: Roma sokaklarında kafe, restoran, bar ve daha fazlası için çok seçenek var. Bunun ayrı bir tadı da var ancak Roma’ya hem biraz yukarıdan bakmak hem de yemek yiyip, içkimizden yudumlamak için DOM, Hotel Forum Roof, Lanificio güzel seçenekler.

 

S / Sokak Sanatçıları: Özellikle Piazza Navona’da birbirinden farklı sanatçıları aynı anda görmek mümkün. Bir köşede dansçılarla dans edebilir, diğer köşede şarkılara eşlik edebilir veya başka bir tarafta pandomim gösterisine kapılıp gidebilirsiniz.

 

Ş / Şaşırtıcı: Başka bir ülkede başka bir kültürdeyiz. Biz her ne kadar kendimizi evimizde gibi hissetsek bile alışkanlıklar ve usuller farklılaşıyor ve haliyle şaşkınlıklar da olabiliyor. Mesela o çok gitmek istediğiniz pizzacıyı veya restoranı istediğiniz saatte bizdeki gibi açık bulamazsınız, akşam saatlerini tercih etmek gerek. Kahvaltı için büyük sofraların hayalini kurmayın çünkü İtalyanlar için bu öğün 5 dk. bile sürmüyor. Bir kahve ve kruvasana hazırlıklı olun.

 

T / Tazza d’Oro: Roma’da kötü kahve bulmak zor ama buranın kahveleri enfes! 1944 yılından bu yana Pantheon’un hemen yakınlarında yer alan Tazza d’Oro, Roma’da kahve denince akla gelen yerlerin ilki.

 

U / Uğramadan Olmaz: Roma’yı biraz yukardan izlemek ve kentin kokusunu almak için Pincio’ya, güzel bir biscotti için Antico Forno Roscioli’ye, Roma’da bir pizza yedim, enfesti demek için de Da Otello’ya uğramadan olmaz.

 

Ü / Üç: Kendi kendime Roma dediğimde ilk aklıma gelen üç şey: Trastevere,  Vatican ve Pasta al Carbonara.

 

V / Villa Borghese: Roma’dan çok uzaklaşmadan biraz kaçamak için en yakın ve nefis adres. Sandviçinizi, içeceğinizi alıp çimlere şöyle bir uzanmak, doğanın sesiyle biraz kestirmek ve ağaçların neredeyse tüneller oluşturduğu yollardan yürümek için buraya uğramak gerek. Sonrasında kaldığınız yerden dinç bir halde devam edebilirsiniz.

 

Y / Yürüyüş : Tevere’nin kenarı yürüyüş için birebir. Bununla birlikte Roma sokaklarının kendisi vitrin gibi olduğundan bütün şehri keşfetmeye açıksanız büyük olmasına rağmen, yürüyerek dolaşmak çok keyifli. Zaman kavramını yitirip, şehirle bir bütün oluyorsunuz. Daha ne kadar hayran olabilirim diye düşünürken karşınıza sizi şaşırtacak yeni şeyler çıkıyor.

 

Z / Ziyaret Zamanı: Hayat sokaklarda o yüzden Roma’ya ilkbahar veya kavurucu sıcakların henüz başlamadığı yaz günlerinde gelmek lazım. Nisan ve Temmuz arası en ideal tarihler olarak görünüyor.  Seyahat tarihlerini buranın resmi tatillerine getirmemekte de fayda var.

BLOGGER

Ezgi Kurtuluş
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET