A/ Azarphesha: Yerel Gürcü yemekleri " /> A/ Azarphesha: Yerel Gürcü yemekleri " />
GEZİNTİDE - TİFLİS

A'DAN Z'YE TİFLİS REHBERİ

A/ Azarphesha: Yerel Gürcü yemekleri ile modern dünya mutfağından en iyi örnekleri bulabileceğin bir Tiflis restoranı. Restoran şehrin tam kalbinde, Old Tbilisi’de bulunuyor. Restoran oldukça küçük, gitmeden önce mutlaka rezervasyon yapmak gerek. Atmosferiyle yemek deneyimini ikiye katlayan bir mekan (2 Pavle Ingorokva).

 

B/ Bauhaus: Tiflis’in hipster gençliği nerede takılıyor diye sorarsan herkes sana Bauhaus’u gösterir. Burası renkleri ve felsefesi ile bambaşka bir cafe/bar. Özellikle lokallerle tanışmak için en iyi adres (5 Abo Tbileli).

 

C/ Chacha: Gürcülerin brandy'si. Buraların en serti.

 

Ç/ Çağdaş sanat: Çağdaş sanatın kalbi MoMa Tbilisi’de atıyor desek yeri. Şehrin en önemli caddelerinden Rustaveli’ye çok yakın konumdaki müzede Gürcülerin önemli sanatçılarından Zurab Tsereteli’ye ayrılmış geniş bir koleksiyon var. Retrospektif niteliğe de taşıyan koleksiyonun yanı sıra süreli ve farklı sergiler de gerçekleşiyor. Mesela, 10 Ocak'a kadar “İtalyan modasının 60 yılı” sergisi görülebilir.

 

D/ Dry Bridge Market: Arama motoruna onu yazdığında hemen karşına Sovyet ganimetlerini içeren bir dizi görsel gelecek. Dry Bridge üzerinde haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında açık olan bit pazarında yok yok. Antika tutkunlarını besleyen, en çok da rozet koleksiyonu yapanları sevindirecek cinsten bir pazar.

 

E/ Elektronik Müzik: Tiflis’de inanılmaz hareketli geçen bir gece hayatı var. Birbirinden çok farklı etkinliklerle, istediğin tarzda eğlenceyi bulabilirsin. Özellikle dans için. Avrupa’dan sıklıkla dj’leri ağırlıyorlar. Tiflis’in gece hayatını 90’ların Berlin’ine benzeten çok. Elektronik müzik tutkunları için ilk üçü paylaşıyorum: 1. Bassiani 2.Khidi 3.Mtkvarze

 

F/ Fabrika: Burası tasarım bir hostel. Aynı zamanda co-working alanı. Bi’ nevi Tiflis’in genç-yaratıcı ekiplerinin buluşma adresi. Eski bir dikiş fabrikasını alıp restore etmişler. Tasarım hostelle yetinmeyip avlusuna tasarım dükkanları, kahveciler sıralamışlar. Ana holünde çok Instagramlık bir barı var. 

 

G/ Gururlu: Gürcüler gururlu insanlar. Ülkelerinin tarihlerini ve özgürlük savaşlarını çok önemsiyorlar. Aynı zamanda estetik alfabeleri ve mimarileriyle özgün oldukları için haklı bir gurur içerisindeler.

 

H/ Haçapuri: Khachapuri diye yazılır Haçapuri diye okunur. Gürcülerin klasikleşmiş lezzetlerinden. Neye benziyor dersen bizim Karadeniz pidesinin Gürcü versiyonu. Bölgelere göre yapılış şekilleri değişiyor. Üç ana çeşidi var: Imeruli, Megruli ve Acharuli.  İster kahvaltıda, istersen akşam yemeğinde. Lezzetine doyum olmaz peynirinin içinde kaybolabilirsin.

 

I/ Ilık: Tiflis’in anlamı. Kentin Gürcüce adı Tbilisi'nin bir efsaneden geldiği kabul ediliyor. Efsaneye göre; Kral Vahtang Gorgasal ava çıkar. Aralıksız uçan sülünün peşine eğitilmiş atmacasını salar. Aradan zaman geçmesine rağmen atmacasını bulamaz. Onlara aramaya başlar ve kısa zaman sonra ikisini de sıcak suya düşmüş olarak bulur. Kral orayı çok beğenir ve bir kent kurmalarını ister. Kente, orada bulunan tbili (ılık) sudan dolayı Tbilisi adını alır.

 

İ/ İlginç: KGB Cafe isminden de anlaşılacağı üzere Tiflis’in en ilginç cafesi. Duvarlarında Sovyet dönemini hatırlatan fotoğraflar, afişler, posterler asılı mekanda craft biraların ve Gürcü şaraplarının tadına bakabilirsin. Her şeyiyle Sovyet rüzgarları estiren cafede bir şeyler içmek ilginç olabilir, hiç değilse önünde fotoğraf çektirmelik (8/10 Erekle II).

 

J/ Joker: En lokalinden bir öneri. Muraller ve graffitilerle dolu duvarı/genç ruhuyla Factory 27, denenmesi gerekenler listesine alınmalı (27 Mikheil Zandukeli).

 

K/ Kukla Tiyatrosu: Tiflis’in neden sanat şehri olduğunu anlayabileceğin yegane yerlerden biri Rezo Gabriadze Kukla tiyatrosu. Kurucusu olduğu sanatçıyla aynı adı taşıyan tiyatro uzun yıllardır kukla sanatının devamlılığını sağlayan bir topluluk. Küçük sahnesinde 4 ana oyun sergiliyorlar ve satışa çıktığı gün biletler hızla tükeniyor. Kuklalar kadar binası da hayli ilgi çekici. Tiyatronun giriş bölümünde bir saat kulesi bulunuyor ve her saat başında minik pencereden kuklalar haber veriyor saatin gelişini. İzlemesi hayli keyifli.

 

L/ Lado Gudiashvili: Gürcü sanat tarihinin en önemli ressamlarından. Art Museum of Georgia binasının arka sokağında ismine özel bir müze bulunuyor. Sanatçıyı daha da yakından tanımak, binasının ihtişamını fotoğraflamak istersen adres: 11 Lado Gudiashvili Street.

 

M/ Movement Theatre: 2001 yılında kurulmuş bağımsız bir dans stüdyosu burası. Ama aynı zamanda canlı performansların yapıldığı bir caz merkezi de. Müzik enstrümanları, ilginç objeler, afişlerle dekore edilmiş, atmosferiyle bambaşka bir yer. Aylık olarak yayınladıkları programlarını Facebook sayfalarından takip edebilirsin.

 

N/ Nostaljik: Linville tam da böyle bir yer. Anneannenin salonunda oturuyormuş hissi veren dekoruyla huzurlu, tatlı bir cafe. Piyano köşesi, duvarlarında asılı antika porselen tabak koleksiyonları ile Tiflis’in özel mekanlarından biri. Gürcü yemeklerinden Avrupa mutfağına uzanan geniş bir menüsü var. Özellikle sebze yemeklerini denemeni tavsiye ederiz (4/6 Gia Abesadze).

 

O/ O Moda Moda: Yeni nesil moda tasarımcılarının olduğu Vera bölgesinde bulunuyor. Hem cafe hem vintage mağazası. Kafenin temel felsefesi sağlıklı yaşam. Hiçbir kızartma ürünü yok. Her şey doğal. Taze ve yerel ürünler ile hazırladıkları salataları enfes. Ev yapımı şarapları da var.

 

Ö/ Özel bir öneri: Akşam yemeğinde farklı bir yemek deneyimi yaşamak istersen Culinarium’u listeye al. Füzyon Gürcü mutfağının en özel yemeklerini şef Tekuna Gachechiladze yapıyor. New York’ta şeflik eğitimi aldıktan sonra Tiflis’e geri dönerek Cullinarum’u açan ünlü şef, burada workshoplar da düzenliyor (1 Mikheil Lermontovi).

 

P/ Porsiyon: Yemekler Gürcistan’da iki kişilik. Sipariş verirken porsiyonların büyüklüğünü unutma.

 

R/ Rooms Hotel: Şehrin en tasarım oteli. 1930’ların New York’u ile Tiflis’in ruhunu harmanlayan sofistike bir yer. Sovyetler döneminde baskı fabrikasıymış. Tiflis’in orijinal projeler tasarlayan mimarlık ofisi tarafından restore edilerek otele dönüştürülmüş. Tiflis Moda Haftası zamanlarında partilerin vazgeçilmez adresi.

 

S/ Sololaki: Narikala Kalesi’nin surlarına yakın, eski Tiflis’i tam olarak teneffüs edebileceğin bölge. Sovyet mimarisinin gizli kalmış hazineleri için doğru yerdesin.

 

Ş/ Şarap: Milli içkileri. Her yerde şarap dükkanları var. Herhangi birine dal ve şarapların tadına bak. Önerimiz buraya özgü Orange Wine.

 

T/ Teras: Tiflis’in en güzel terası Art Cafe Home’da. Işıl ışıl parlayan renkli teras lambaları eşliğinde, arkanda Tiflis’in simgelerinden Mother Georgia heykeli, önünde Kura Nehri manzarası. Art Cafe Home bir club/bar. Lokallerin dans pistinde geceyi ateşledikleri yer. Haftasonu en iyi lokal djler burada çalıyor. Özellikle Cuma gecesi için listeye al (Betlemi 13).

 

U/ Uzun: Uzun ince bir yoldayım cümlesinin hakkını veren, merdiven sistemleri var metrolarında. Tam olarak 485 basamak. Mavi ve kırmızı olmak üzere iki metro hattı bulunuyor. Müzelerin ve şehir hayatının yoğun olduğu Rustaveli-Freedom Square istasyonları arasında mekik dokuyacağın kesin. İstersen Metromoney kartı alabilirsin. Hem otobüste hem metroda geçerli. Kartın fiyatı 2 Lari. Tek biniş ücreti ise 50 tetri.

 

Ü/ Üçlü ses: Gürcüler özel bir şarkı söyleme tekniğine sahip. Adına Polifonik söyleme diyorlar. Unesco tarafından koruma altına alınmış. Bu tekniği devam ettiren bir grup var. İsmi Trio Mandili. Üç sempatik genç kızdan oluşan grubun videoları Youtube’da çokça izleniyor. Enstrümanlarıyla gezdikleri her yerde performanslarını kayıt edip sosyal medyadan paylaşıyorlar.

 

V /Vegan: Kiwi; şehrin tek vegan kafesi. Menüsünde taze sıkılmış meyve suları ve ilginç lezzette sandviçler sunuyor. Hatta Türk kahvesi bile var (6 Ivane Machabeli).

 

Y/ Yukarıdan Tiflis: Panoramik Tiflis manzarası için Mtatsminda Park’a! Parkın 100 yıllık bir tarihi var. Bu manzaraya ulaşmak içinse, şehrin en eski ulaşım araçlarından biri olan Füniküler’i kullanıyorsun. 1905 yılında inşa edilen Füniküler, 2012’de yenilenerek tekrar hizmete açılmış. Yukarıda seni sadece panoramik bir manzara değil, eğlence parkı da karşılayacak. Barselona’daki Tibidabo Park’tan esinlenerek tasarlanan parkta Roller Coaster’dan dönme dolaba pek çok aktivite var. Eğer tatlı kaçamağı yapmak istersen pastane Puri Guliani’de küçük bir mola ver, Red Velvet Cake’in tadına bak.

 

Z/ Ziyafet: Gürcü dilinde ziyafet “supra” demek. Bir porsiyonun iki kişilik olduğunu varsayarsak ziyafetin göbek adı Gürcistan olsa gerek. Supra’nın içerisinde neler mi var diye soracak olursan: Bizim mantının büyüğü Khinkali, pidenin Gürcü kuzeni Khachapuri, yoğurtlu ıspanak yemeği Ispanakhi sadece bir kaçı. Ayrıca bir dipnot, yemeklerinde şu üçlüyü eksik etmiyorlar: kişniş otu, ceviz ve nar.

BLOGGER

MURAT CAN UYSAL
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET