SOKAKTA - DUBAİ

ADINI DUBAİ KOYDUM: EMİR'İN YOLU

Kum fırtınasının ne zaman vuracağı belli olmaz. Post-apokaliptik zamanlar yaklaşıyor, zor zamanlar geliyor. Kim garantisini verebilir ki Dubai’nin bir kum fırtınası yüzünden çöller altında kalmayacağını? O sıcakta susuz kalıp dehidre olup, Quasimodo gibi “Bana su verdiiiğğ!” şeklinde bağırma niyetinde değiliz. Tası tarağı da ona göre toplamak lazım, sevgili Emir’in elinden petrol de içemeyiz sonuçta, o da susatır iyice.

Ona göre müzik, ona göre hafıza kartı, ona göre yedek pil almak lazım. Hem o kadar çölün arasında lenslere kum mum kaçar, odalarda focussuz kalmamak lazım. Zor zamanlar.

Tamam belki biraz abarttığımı düşünebilirsiniz. Geçtiğimiz ay çıkan ve Dubai’deki bir kum fırtınası yüzünden mahsur kalan halk ve onları kurtarmaya giden ama çığırından çıkan 33. Birlik’i konu alan Spec Ops: The Line’ı yeni bitirmiş olmamın etkisini yadsımamak gerek.

Ama hepsinden önce bir yol playlisti yapmakta fayda var:
 


Müziğimiz de hazır olduğuna göre asıl merak konularına gelebiliriz:
 

1. Dubai’deki bir çok binayı Türk yapı firmalarının yaptığını biliyoruz. Peki madem böyle güzel yapılar yapabiliyorsunuz, neden kendi ülkemizde bunları göremiyoruz? Bunun yanıtını aramak gerek.

2. Taksim Meydanı her yaz Arap turistten geçilmez hale geliyor. Peki oradaki Türk turist oranı nedir ve halk buna nasıl bakıyor? Ucuz cep telefonu turizminden illallah demişler midir?

3. Gece hayatı nasıl? Dubai gençliği hangi müziklere dans ediyor?

4. Dubai halkı video oyunlarındaki gibi Amerikan askerlerine “Eşşoğlueşşekler!” diye bağırıyor mu?

5. Burj Khalifa'dan gerçekten diklemesine koşulabilir mi?

6. Emir’in Yolu nasıl?

7. Dehidrasyon, bu benim misyon (ya da “Susuzluk durumunda Dubai’de hayatta kalma rehberi”).

BLOGGER

Berkant Jeff Akarcan
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET