GEZİNTİDE - MOSKOVA

AİLE BOYU MOSKOVA

Tamam kabul ediyorum, metro istasyonlarının çoğunda yürüyen merdiven ya da asansör yok, bir kolda çocuk, bir kolda puset taşımak istem dışı kol kasına sahip olmana sebebiyet verebilir. Haklısın, caddeleri birbirine bağlayan alt geçitlerin merdivenleri de oldukça yüksek ve taşıma sorunu burada da var. Evet, doğru, şehirde İngilizce tabela ve İngilizce bilen insan sayısı yok denecek kadar az. Elinde görmek istediğin yerlerin listesi olsa bile ulaşman zor. Ama tüm bu zorlukların üstesinden bir şekilde gelmeyi beceririm dersen, Moskova çocuklar için güzel şehir derim ben. Başta Kızıl Meydan olmak üzere şehrin tarihi yerlerini, kültür ve sanat dolu müzelerini, harika binalarla dolu sokaklarını keşfettiyseniz, ailecek yapılabilecek, “Moskova çocukla gezilecek şehir” dedirtebilecek listemi paylaşayım seninle:

 

1) Parklar Şehri: Moskova’da 100’den fazla büyüklü küçüklü bir sürü park var çocukla dolaşabileceğin. Bu şehir dünyanın yeşil şehirleri listesinde üst sıralarda yerini almış bile. Bana sorarsan şehrin çocukla gezilebilecek en güzel parkı Gorky. Bunu yaptım, cepte dersen, Sokolniki, Filevsky ve İzmailovsky Park’ı da listene eklemelisin. Gorky Park’ın içerisinde buz pateninden oyun alanına kadar çocukla yapılabilecek bir sürü de aktivite mevcut. Parkı gezdiren bir tren bile var!

 

2) Garage Center of Contemporary Art: Gorky Park’ın içerisindeki Garage Center’da sergi alanı dışında küçük bir de café bulunuyor. 1950’lerden esinlenen minimalistik dekorasyona sahip café'nin menüsü de sağlıklı. Çocuklar için ton balıklı burger, hindi çubukları, buharda pişmiş sebzeler ya da kinoa salatası sipariş edebilirsin. Café'nin hemen yanındaki boş alanda ise – oturduğun yerden görebileceğin uzaklıkta – her gün farklı saatlerde workshoplar düzenleniyor. Çocuklar kimi zaman resim yapıyorlar, kimi zaman kesip yapıştırıyorlar. Garage Center’ın içerisinde güzel bir kitapçı da var. Üstelik İngilizce çocuk kitapları, renkli defterler, boya kalemleri, boyama kitapları vs. bulman mümkün. (9/45 Krymsky Val, Gorky Park, Oktayabraskaya veya Park Kultury metro istasyonu) 

 

3) Rus Mutfağı için Elki Palki: Rusların zincir restoranlarından biri. Tüm şehirde şubelerini bulmak mümkün. Klasik Rus mutfağını merak ediyorsan ve ailece gidilebilecek ekonomik bir seçenek arayışındaysan adres burası. Rus mutfağından solyanka ve beef stroganoff deneyebilirsin. Çocuklar bizim mantıya benzeyen Pelmeni’yi de sevebilir. Açık salata barı (telega) da buranın menüsüne dahil. Menüsünün kolaylığı İngilizce açıklama ve resimler olması. Çalışanlar geleneksel Rus kıyafetleri ile servis yapıyor. Ailece rahat yemek yenebilecek restoranların başında geliyor. (Tverskaya 18, Mayakovskaya ya da Tverskaya metro istasyonu).

 

4) Bebek Evi Müzeleri: Moskova’da bir sürü özel bebek evi müzesi var. Ben sadece iki tanesini gezebildim. Her ikisi de kız çocuklarının aklını başından alabilecek bebek koleksiyonlarına sahip. Şehrin en eski bebek evi müzesi bu sene 20. yıldönümünü kutlayan “The Doll House Museum” (Muey Kukolnyi Dom). Vintage bebeklerin toplandığı müzede aynı zamanda çocuklar için çeşitli etkinlikler ve workshop'lar da düzenleniyor. (Varvarka 14 -Kitay-Gorod metro istasyonu, Solyanka çıkışı). Tiyatro sanatçısı Julia Vishnevskata’nın 1996’da kurduğu The Museum of Unique Dolls (Muzey Unikalnyh Kukol) ise en eski olanlardan. 19. yüzyıla ait bebeklerin ve bebek evlerinin bulunduğu müzenin geniş bir koleksiyonu var. (Pokrovka 13, building 2 Chistye Prudy metro istasyonu). Müzelere giriş ortalama 400 Ruble. Fotoğraf çekmek için de ayrıca 200 Ruble ödemen gerekiyor.

 

5) Obraztsov Kukla Tiyatrosu: Çocuklar için olduğu kadar büyükler için de eğlenceli. İçeride aynı zamanda 60 ülkeden yaklaşık 3.500 kuklanın sergilendiği bir müze de var. Tiyatronun birçok oyunu Rusça olsa da, çocuklar anlamaz diye endişe etme, Rusça bilmeden de izlenebilecek bir repertuar seçmişler çünkü (Ulitsa Sadovaya-Samotechnaya, 3; Mayakovskaya metro istasyonu).

 

6) Çocuk İçin Alışveriş: Çocukla ilgili herşeyi içerisinde 100’den fazla dükkan bulunduran sadece çocuklara özel alışveriş merkezi Aerobus’ta bulabilirsin (b.1.,95- Varshavskoe Highway). GUM şehrin en büyük alışveriş merkezi ve içerisinde çocuk kıyafetleri ve oyuncakları satan butikler var. Eğer balenin memleketinde bale kıyafetleri almak istiyorsan, Kozitsky Perulok No: 3/11’deki Grishko’da tütüden puanta pek çok kıyafet ve aksesuar mevcut. Tverskaya 14 numaradaki Respublika iseşehrin en popüler kitapçılarından. Çocuk kitapları için de kocaman bir bölüm bulunuyor. Üstelik başta İngilizce olmak üzere farklı dillerde de çocuk kitapları satılıyor (Tverskaya veya Pushkinskaya metro istasyonları).

 

7) Tekne Turu: Bol. Dorogomilovskaya Ul. ile Smolenskaya Ul. birbirine bağlayan “Borodinskiy Most” (cam köprü) içerisinde bir sürü dükkan bulunuyor. Her iki tarafa açılan teraslarda Moskova Nehri’ni seyredebiliyorsun. Hava güzelse Kievskaya’daki cam köprünün hemen yakınından kalkan teknelere binerek ailecek harika bir nehir turu yapabilirsiniz.

 

8) Astronomi Müzesi: Müzede astronot kıyafetleri, uzaya fırlatılan araçların modelleri, uzay teknolojisi, uzaya ilk ayak basan köpekler (Laika başta olmak üzere) ve hikayeleri, Rus astronotlar hakkında bilgiler, Sputnik ve diğer uydular ile uzayla ilgili daha pek çok şeyi bulmak mümkün (Prospekt Mira – VDNKH metro istasyonu çıkışı).

 

ÖNEMLİ BİLGİLER:

Alışveriş merkezlerinin çoğu 24 saat açık. Bebek bezi, maması vs. bulman kolay. Türkiye’de bulunan pek çok uluslararası marka Moskova’da da satılıyor üstelik.

- Şehirde eczane bulmak –İngilizce tabela ve İngilizce bilen insan sayısı az olduğundan – biraz zor olabilir. Bu nedenle çocukla ilgili kullandığın veya ne olur ne olmaz diye yanında olmasını istediğin ilaç varsa, bavula koyup yanında getir.

-  Bu şehir merdivenler şehri, asansör ya da yürüyen merdiven pek yok. Hem karşıdan karşıya geçerken hem de toplu taşımada zorlanmak istemiyorsan, puset yerine becerebiliyorsan kanguru ya da sling kullan derim.

-  Otellerin – beş yıldızlı büyükler hariç elbette – çoğunda bebek yatağı yok. Ancak odaya ekstra yatak ya da açılır koltuk/kanepe koyuyorlar. Bunları güvenli bulmuyorsan ya da bebekle geliyorsan park yatak taşıman gerekebilir.

-  Eğer ufaklık Rus yemeklerinin tadını beğenmediyse endişe etme, şehirde fast food zincileri ve Hard Rock dışında Türkiye görmeye alıştığın Kitchenette, LPQ, Paul gibi restoranlar da var Moskova’da. 

BLOGGER

Özge A. Lokmanhekim
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET