SOKAKTA - DATÇA

AKYAKADA 1 GÜZEL GÜN

Güne erkenden başlıyoruz. Sonuçta kite surf’çülerin arasındayız. Hayatın boyunca en az 2 kez Azmak üzerinde bir balıkçı teknesiyle tur atmazsan, onunla ilgili anlatılanları tam olarak anlamazsın. En az 2 kez çünkü birinde suyun üzerini ve gökyüzünü; ikinci seferinde ise suyun dibini kafanı kaldırmadan izleyeceksin. Bambaşka ve büyülü bir su ormanı var gibi içerisinde. Yere mi göğe mi bakacağını şaşırtan bu buz gibi nehir üzerinde tur atmak için tekneler sayısız. Yolculuk 45 dakika sürüyor. Kaptandan rica edersen bir noktada yüzme molası da veriyor.

 

Azmak turundan sonra ruhun doyuyor ama karnın acıkıyor. Azmak tekne turlarının hemen yanındaki gözlemeci Konyalı’ya atıyorsun kendini. Patatesli ve otlu gözleme yanında Susurluk ayranı ısmarlıyorsun. Üstüne kıymalı peynirli, mantarlı ya da çikolatalı da yiyebilirsin ama başka randevun var. Arabaya atlayıp Enis Bey ile Şükran Hanım’ın türlü türlü reçellerinden denemeye Çetibeli’deki evlerinin bahçesine gidiyorsun. Mevsim kış ise salonlarında şömine kenarına yerleşeceksin ama hava güzelken havuz kenarında sofra. Mekanın adı: Sakız. Kime sorsan gösterir.

 

Bergamut, vişne, portakal reçellerinin hepsini sırasıyla ekmek üzerine dizdikten, iyice doyduktan, hayatımda bu kadar çok reçel yapılabileceğini tahmin etmezdim dedikten  sonra kite surf yapmak için Gökova plajına doğru yola çıkıyorsun. Vakit yaratıp 5 günün sonunda buradan sörf öğrenmiş olarak çıkabilirsin. Vakit yoksa ilk gün karada küçük uçurtma ve sonrasında mutlaka 1 kez denizde board’suz kite ile sürüklenmek için hazırsın (body drag) Bu zehri alınca kite sörf öğrenme isteğini içinde şiddetle hissediyorsun zaten.  Bizim kite okulumuz: KiteEtik. Hocamız Uğur!

 

Dönüş yolunda, Gökova'dan Marmaris'e doğru giderken, Akçapınar'da bir tost molası vermek mecburi. Burada ömrü hayatın geçtiğin en güzel ağaçlıklı yollardan biri olacağını iddia ettiğim Aşıklar Yolu - Okaliptus Yolu’nda bulacaksın kendini. Buna uygun bir parça çalmak mecburi!

 

Orman Kampı plajlarından (Albay Koyu ya da 72 Merdiven) denize girmek için günün en güzel saati akşamüstü! Güneş tepede değil, tatilciler kamp alanine çekilmiş ve tüm koy, güzelliğiyle sana kalmış!

 

Akyaka’daki yuvana dönmeden önce çarşıda mola veriyorsun tabii. Wafflecı Kosmic ve yanındaki doğal dondurmacı Pop’tan seç beğen, ikisini de al.

 

Akşam rakısı için Kordon’da ya da Olta’da Azmak’ı alıyorsun yana. Net!

 

Yan gelip yatma hakkını sörfçülerin de tercihi No 22 Riders Inn 'de kullanmak harika oluyor. Burası çok cici sahipleri, harika kokteylleri ve akşamları güzel müziklerle nerdeyse tüm Akyakalı hoş kadın ve adamların bi'şiler içmeye ve dansa uğradığı yer. Geceleri çok geç saatlere kadar sürmeyen ama tüm Akyaka ahalisinin toplandığı tatlı partilere ev sahipliği yapıyor. Kokteyllerden özellikle Lynchburg Lemonade’i tat!

 

 

BLOGGER

Ece Çelebioğlu
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET