YEMEKTE - PRAG

AMBİENTE ZİNCİRİ

Ambiente. Bu kelimeyi hem aklına hem de defterlere not et. Çünkü kendisi Prag’ın en popüler, en bilinen, masasından müşterisi, telefonunda rezervasyon için arayanı eksik olmayan mekanlarını yaratıyor. Vaktin olduğunda birine ya da birkaçına uğramak şart. Üstelik hepsinde bedava internet, hiçbiri birinin tekrarı olmayan bir dekorasyon tekniği, hep gülümseyen garsonlar var.

 

Lokal Hamburg: Burayı Prag’ın esnaf lokantası olarak hayal edebilirsin. Yemekler önden ve günlük olarak hazırlanıyor. Spesiyalleri arasında ekşili yumurtalı mercimek, lahanalı gulaş, rozbif gibi Çek klasikleri var. Pazartesi’den Cuma’ya 12’ye, Cuma-Cumartesi 01:00’e kadar açık.

 

Brasileiro: Bir yer hayal et 70 TL’ye sushi, midye, istridye dolu açık büfe çıkıyor önüne, ardından da etin 20 çeşit hali ustalar tarafından masaya servis ediliyor. Brezilya usulü.

 

Pasta Fresca: Elif ve ben iki deli olarak Pazar sabahı 11’de açık mısınız diye gittik. Açıklar. El yapımı makarnalar üzerine açık mutfakta, önünde yapılan soslar hazırlıyorlar. Avakado ve gorgonzola peynirli salata, spaghetti al chitarra, porcini mantarlı ıspanak tagliatelle. Büyük sükse.

 

Pizza Nuova: Napoli stili, odun ateşinde, San Marzano ve Pienolo domateslerinden yapılan pizzalar ister oturmalık ister alıp götürmelik. Pazar dahil her gün 23:30’a kadar açık. Oturduğunda burada da açık büfe, dilediğin kadar ye sistemi mevcut.

 

Cestr: Etçiler, dükkana hoşgeldin. Fileminyon, antrekot, 28 gün bekletilerek yapılan bonfile, T-bone. Kısaca etin her türlü hali, seni beklemekte.

 

Café de Savoy: İçerideki dekorasyon bizi filmlerden bildiğimiz Doğu Avrupa ihtişamına taşıyor. Duvarlar, avizeler, şnitzel ve kahveler mükemmel. Öğleden sonra gezmekten yorulunca kesin bir mola.

 

Lokal: Prag’ın pek çok yerinde dükkan açmış olan, Ambiente grubunun en popüler ismi: Lokal. Marek Janouch tarafından hazırlanan yemeklere bira eşlik ediyor burada. Envai çeşit sosis, tartar soslu kızarmış mantar, dana etinden gulaş ısmarlanması gerekenler.

 

Nase Maso: Kasap, aynı zamanda hanburgerci. Dana tartar, fırından çıkma ekmek arası köfte, ev yapımı hardalla gelen sosis. Burada her gün 21:00’e kadar parmaklarınız eşliğinde yiyebilecekleriniz.

 

La Degustation: Tüm algılarını açıp, kendini şefin ellerine bırakman gereken bir restoran burası. Yemeğin müzik dinlemeye benzer birşey olduğunu, ruhunla birlikte yapılması gerektiğini düşünen bir ekip tarafından hazırlanıyor.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET