SOKAKTA - AMSTERDAM

Amsterdam'da Kaybolmak

Çok klişe bi başlık attığımın farkındayım ama ilk gidişinizse, olacağı bu. Şehir çok küçük, planlı, sevimli, adeta bir oyuncak olabilir. Lakin her kanal bir diğerine benziyor, her köşe ayrı bakımlı, nezih, şık. Şaşırıp kaybolmak belki de en iyisi. Kaybolurken, arada meydanlara çıkacaksınız. Gelin, dilerseniz Amsti meydanlarını kısaca tanıyalım.

 
Meydan Meydan Amsterdam
 
En sevdiğimiz meydanlardan Spui, merkeze (Centraal Station) yürüyerek 10-15 dakika. Önceleri şehrin bitişini simgeleyen bir su birkintisiyken, 1882’de doldurulup, meydan haline gelmiş. Meydanın olayı köşeleri tutmuş iki mükemmel kitapçı; sadece tasarım adına bile 50’den fazla dergi bulabileceğiniz, indirimli reyonundan sokak sanatı ya da illustrasyon kitapları toplayabileceğiniz dükkanlar. Meydanda pazar günleri sanat marketi kurulduğunu da şimdi internetten öğrendim. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden sanatçıların resim, heykel, seramik gibi işlerini satın almak mümkünmüş. Artık bi dahaki sefere.
 
Diğer bir meydanımız Koningsplein. Buradan 1,2, ve 5. tranvaylar geçiyor. Bol dükkanlı alışveriş mahallesinin tam ortası. Alışverişte besinsiz kalanlara, kan şekeri düşenlere tavsiye; Köşesindeki market Albert Heijn’deki yiyeceklere, özellikle şarküteri, hazır yiyecek ve tatlı reyonlarına kopun.
 
Bir sonraki durak; Leidseplein, barları ve turistik kafeleri ile ünlü. Pancake Factory’de ne yapmanız gerektiğini tahmin edersiniz. Sadece tatlılara gömülmeyin ama tuzlu, peynirli, jambonlular da leziz. Bir de caz bar tavsiye ettirler orada, Alto Cafe (Korte Leidsedwarsstraat 115), akşam dokuzdan sonra canlılı caz varmış.
 
Gelelim şehrin doğu ve batısındaki iki alakasız meydana. Westermarkt ve Waterlooplein’in ortak özellikleri, bu meydanlarda kurulan bit pazarları. Bir şehirden hatıra almak için, bit pazarlarına takılanlar için ideal.
 
Son olarak; Museumplein. Amsterdam’ın en sevdiğim noktası, müzelerin ardındaki o geniş çimenligin tam ortası. Karşısı Rijks, solda Van Gogh, ardında Stedelijk. Müze gezmekten yorulursan sosisli al, sıcak waffle al, çimene bi otur. valla bak, benim için bi otur. 

BLOGGER

Deniz Özturhan
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET