SOKAKTA - GAZİANTEP

ANTEP'TE YAŞAMAK İÇİN 11 NEDEN

 

Barselonalı Bayazhan... İçeri giriyorum. Bahar’la birbirimize bakıp aynı anda Barselona – Plaça Reial’deyiz diye heyecanlanıyoruz. Bir avlu içerisinde meyhane, pub, restoran, toplantı odaları, yemeni-bakır dükkanlarından oluşan bu kompleks yazın masalarla doluyormuş. Meyhane bu yıl Mey ekibi tarafından, aslına uygun olarak yenilenmiş, haftasonları Başkan’ın oğlu olsan yanında kız arkadaşın olmadan erkekleri almazlarmış. Geleneklerine bu kadar bağlı olan bir şehirden başka türlüsünü beklemezdim zaten. Ben restoranı gezdim, meyhane kısmında oturup esaslı fasıl dinledim, pub’ın havasına biraz takıldım. Tamam. Antep’te yaşamak için nedenler arasına adını yazarım.

 

Kozmopolit hayat, oh ne rahat… Bu sinegog mu, peki diğeri kilise sanırım değil mi? Antep gezimiz böyle sürüp gidiyor. Bir zamanlar pek çok medeniyetin yaşadığı şehirde, bir gün olur da geri dönerler diye hiçbir azınlığın ibadet yerlerine dokunulmamış. Kimise kültür merkezi olarak kullanılıyor, diğerleri restore edilip korunmakta. En son bir fabrika içerisinde yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan kilise taksi şöförlerinin son keşifler listelerinde.

 

 

Amatem… Yine sınır şehir olmanın getirilerinden biri olan uyuşturucuyla mücadeleyi çözmek için Başkan, ünlü ve zengin Antepli sanayicilerden birini ikna ediyor, Amatem kuruluyor. Bugün Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadelede en büyük merkezlerinden biri olmaya aday. Bir ülkeyi sadece ibadetle kalkındıramayız, öncelikle yaşamlarına sahip çıkmalıyız. Bu benim fikrim.

 

 

Bey Mahallesi… İstanbul’daki evi satalım, gel Bey Mahallesi’ne yerleşelim diyorum içimden. Öyle güzel. Eski evler restore edilmiş, hepsinin içinde şimdi ya bir kahve, ya kitapçılar, ya jilet gibi terzi, ya müzeler ya da sanat galerileri var. Yukarıda bahsettiğim Oyuncak Müzesi, Atatürk Evi ve fotoğrafçılık, resim kurslarının verildiği Baykush Galeri de burada.

 

 

Maanoğlu Parkı… Deniz olmayınca bari suni gölet yapalım diyor Antep belediyesi. İnsanlara suyun sesini duyacakları bir alan lazım. Maanoğlu Parkı’nın çevresini Venedik usulü kayıklarla gezebileceğin bir göle dönüştürüyor. İster içindeki kahvede dondurmanı ye, diler yandan gelip geçen gelinle-damata bak. Biz İbrahim Bey’in hikayaleriyle iki saat geçirmişiz haberimiz yok.

 

 

Çok kibar taksiciler… Gardan ilk çağırdığımız taksinin yerlerinde çim vardı. İkincisi kısa mesafe gideceğim diyince hanım kızım istersen yüz metre olsun ne çıkar dedi. Üçüncü leylak ya da sümbül gibi bir şey kokuyordu. Dördüncü dilerseniz bekleyeyim, gece buralardan dönmek zor olmasın önerisinde bulundu. İstanbul’un her sinirlendiğinde kornaya abanan, merhaba yerine oraya gidemem diye homurdanan taksicilerini alışkın ben, bu kibarlık karşısında şok geçirdim elbette.

 

 

Tahmis Kahvesi…Herkesin bir mahalle kahvesi vardır. Benimki artık Tahmis. Hep gitmesem de, sabah ilk iş fıstıklı-sütlü menengiç kahvemi içemesem de Tahmis benim.

 

 

19 km park olur mu? İsteyince oluyor. Hiç zor değil. Planları çiziliyor, içine Botanik Bahçesi, Plenataryum, bedava buz pateni pisti de konuluyor.

 

 

Herkesin içi sanatçı… Fuat Bey boş zamanlarımda çikolata yaparım diyor, Ali Bey ressam, atölyesinde iş üzerinde gördük kendisini. İbrahim Bey dünyayı dolaşmış, sonra aşktan döndük hanımın memleketine diye anlatıyor. Burada bahsi geçen herkes belediyenin yüksek kademe çalışanları.

 

 

Michelin yıldızlı Antep…. Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde başlatılan program, şef olmak isteyen, Antep mutfağını tanımayı düşleyen herkese açık. Aralık ayında Fransa’dan Michelin yıldızlı şefler gelip atölye yapacaklar. Yıldızı üçer beşer Antep’e verip de giderler diye düşünüyorum. Türkiye’nin ilk Michelin yıldızını Antep restoranlarından biri alacak. Buraya yazdım bak.

 

 

Bakırcılar Çarşısı… Meşhur Bakırcılar Çarşısı’nın sesine gidiyor zaten ayakların. Telveler, tepsiler arasında gezinip eve üç beş hediye alıyorsun… Oradan da Büyük Çarşı tarafından kuruyemiş, kahve, pul biber toplamaya. Tamam aylık alışverişi yaptın.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET