SANATTA - TRABZON

ATATÜRK MÜZESİ, BAHÇESİ, BALKONLARI

Şehir merkezinden uzaklaşma vakti geldiyse, Soğuksu sırtlarındaki Atatük Köşkü’ne çıkmanın tam zamanıdır. Bir Maçka, Sümela  yolu değil belki ama Soğuksu da şehrin en yeşil semtlerinden biri. Soğuksu yamaçlarındaki virajlarda kıvrıla kıvrıla yol alırken karşınıza ya bir köy evi, ya lüks bir site çıkıyor,  o yemyeşilin içinde şaşkınlıkla etrafı seyrediyorsunuz.  Sonra birden herşey daha bir güzelleşiyor sanki, ağaçların boyu uzuyor, yeşilin tonu koyulaşıyor. Atatürk’ün evine geldiğiniz hissediliyor.

 

Trabzonlular öyle tatlı insanlar ki, Atatürk 1924’deki, Trabzon ziyaretinde bu köşkte görüp çok beğendiği için, bütün bürokratik işlemleri hazır edip köşkü Atatürk’e hediye etmişler. Şehrin önde gelenleri köşkün tapusunu ve anahtarını 1931’de bizzat Ankara’ya gidip Atatürk’e teslim etmiş. Bir şehrin içinden gelen ne kadar büyük bir jest. Atatürk 1937’de 3. kez Trabzon’u ziyaret ettiğinde bu köşkte 2 gece kalmış. Tam da bu köşke yakışacak bir kararla, Atatürk Trabzon şehrinin kendisine gösterdiği cömertliği fazlasıyla geri sunmuş. Atatürk 11 Haziran 1937 gecesi, bütün mal varlığını Türk ulusuna armağan etme kararını bu köşkde almış, o gece mal varlığının listesini hazırlayarak Başbakan’a iletmiştir. Atatük ömrü yetmediği için bir daha bu köşke kalamadı belki ama Trabzonlular için bu ev Atatürk Köşkü olmuştu bi kere.

 

Köşk 1890 yılında yazlık ev olarak yaptırılmış. Asimetrik yapısıyla oldukça benzersiz gürünüyor. Bembeyaz dış cephesi özenli bir taş işçiliğinin eseri. Zeminde kullanılan taşların her biri incelikli seçimler. 19. yy’dan kaan zarif mobilyalar, hemen girişteki bilardo masası, güneşin saatine göre gölge olanı seçip soluklanabileceğiniz balkonlar ve binanın arkasında uzayıp giden bahçe benim gözümü kapatınca  zihnimde canlananlar.

 

Atatürk Köşkü  her gün açık,  giriş ücreti 2TL, Müzekart geçmiyor. Bizim önce Sera Gölü’ne uğrayıp, sonra da yemeğe Akçaabat’a yetişme telaşımız olduğundan arka bahçesindeki Karadeniz manzarasına karşı çayımızı içemedik ama siz giderseniz ziyaretinizi 5 çayına denk getirmenizi tavsiye ederim. 

BLOGGER

Oylum Yüksel
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET