SOKAKTA - PRAG

AVRUPA'NIN EN GÜZEL NOEL MARKETLERİNİ VODAFORE RED İLE KEŞFETTİK

Aralık ayında VODAFONE RED ile Avrupa’nın en güzel Noel marketlerini ziyaret ediyoruz. Gel sen de bizim peşimizden Hungerburg, Innsbruck’a çıkıp şehre tepeden bak, 1570’den bu yana devam eden Christkindelmärik, Strazburg’da zanaatkarların ürettiklerini görme ve alma şansını yakala, Nuremberg, Almanya‘da 600 yıldır yapılan zencefilli ekmek lebkuchen’i tat, Old Chocolat House, Bruges’de sıcak çikolata iç, Prag Eski Kent Meydanı’nda Çek usulü sosis parek, klobasa, bavorska, genellikle tarçınla yapılan tatlı çörek Trdelnik’in tadına bak

 

Avrupa’nın en güzel marketlerini dolaşırken resimlerini çekmeyi sevdiklerindepaylaşmayı da ihmal etme! Vodafone Red’le 51 ülkede tarifeni aynen yurtdışında da kullan, resimlerini rahat rahat paylaş! Vodafone Red’li olmak için http://vftr.co/roamingred linkini ziyaret edebilirsin.

 

Innsbruck, Avusturya: 1964 ve 1976 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış olan Innsbruck Kasım ayının ortasından Ocak başına kadar sokaklarında kurulan pazarlarıyla ışıl ışıl. Lahanalı donut kiachln, sıcak şarap glühwein burada denemen gerekenler. Marktplatz’da kurulan dönmedolaba binmek, Hungerburg’e çıkıp şehre tepeden bakmak, Maria-Theresien Straße’den Avusturyalı tasarımcıların özel olarak yaptığı ürünleri almak şart. Madem Innsbruck’tasın… Ludwig’de hamburger tatmalı, Breakfast Club’da kahvaltı etmelisin.

 

Strasbourg, Fransa: 1570’den bu yana devam eden Christkindelmärik’te zanaatkarların ürettiklerini görme ve alma şansın var. Palais Rohan’daysa özellikle lokal üreticilerin peynir, bisküvileri tadılabilir. Place Gutenberg’de ise takı, seramik, el yapımı müzik aletleri diziliyor standlara. Madem Strazburg’dasın… Sabah kahveni Café Bretelle’de içmeli, akşam müziklerini La Laiterie’de dinlemelisin.

 

Frankfurt, Almanya: 1393'ten beri kurulan Avrupa'nın en büyük Noel marketlerinden birindesin. Bethmännchen badem kurabiyelerinden tatmalı, kurutulmuş incir ve yemişlerle yapılan rengarenk Quetschemännchen biblolarından almalı, baldan yapılmış mumlara hayran kalmalısın. Roemerhallen'de bölge zanaatkarlarının elleriyle yaptıkları ürünlerin satıldığı pazar yeri de elbette gezilecekler arasına alınmalı. Friedrich Stoltze Meydanı'nda da sıcacık ev yapımı çorbalar satılmakta.Madem Frankfurt'tasın... Villa Kennedy Otel'inde bir çay saatine oturmalı, Mainufer'deki dükkanların vitrinlerine bakınıp sokaklarında gezinmeli, Oheim Frankfurt'ta kahveni yudumlamalı, Stadel Müzesi'ni kesinlikle gezmeli, Heidi und Paul'ün sandviçlerinin tadına bakmalısın.

 

Nuremberg, Almanya: Sosisli sandviç 3 im Weggla, 600 yıldır yapılan zencefilli ekmek Lebkuchen burada tatman gerekenler arasında. Market of the Sister Cities’de komşu ülkelerden gelen ahşap oyuncakları ya da marmelatları bulabilirsin. Erik ve kuru incirden yapılan yenilebilir heykellerden almayı sakın unutma. Madem Nuremberg’desin…Rösttrommel’de kahveni içtikten sonra, Kaiserburg Kalesi önünde hatıra fotoğrafı çektiriyor, Café Bar Katz’ın atmosferine bayılıp Schanzenbrau’da biraya oturuyorsun.

 

Bruges, Belçika: Kuzeyin Venedik’i olarak bilinen Bruges Avrupa’da özellikle Noel zamanı ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biri. Old Chocolate House’ta sıcak çikolata içmek,  Käthe Wohlfahrt’dan yılbaşı süslemeleri almak, Grote Markt’da kurulan buz pistinde kaymak, 12. Yüzyıldan kalma Holy Blood kilisesinde konser dinlemek, Burg Meydanı’nında kurulan dev ağacı görmek buranın geleneklerinden. Madem Bruges’tesin… Espresso Bar, I Love Coffee’de çikolatalı kahve içmeyi, De Bosrand’dan külahta patates almayı, 20 yıldan uzun süredir aynı yerde hizmet veren aile restoranı De Stove’da akşam yemeğine oturmayı atlama sakın.

 

Prag, Çek Cumhuriyeti: Prag Noel marketlerinin şehri olarak biliniyor. Eski Kenti Meydanı’ndan Wenceslas Meydanı’na uzanan yollar boyunca hediyelik eşya alabileceğin pek çok stand karşına çıkacak. Özellikle mum, cam eşyalar, seramik, tahta oyuncaklar, kuklalar ilgini çekebilir. Eski Kent Meydanı’nda her gün 16:00’dan sonra canlı müzik yapılan bir sahne, Demokrasi Meydanı’nda genelde en iyi yemeklerin olduğu dükkanlar, Namesti Miru’daysa lokal üreticilerin getirdiği meyve, sebze, şarküteri var. Romla yapılan bir tür içecek olan grog, balla tatlandırılan şarap medovina, Çek usulü sosisler parek, klobasa, bavorska, genellikle tarçınla yapılan tatlı ekmek trdelnik denemen gerekenler arasında. Madem Prag’dasın… Modern Sanat Merkezi Dox’taki sergilere bakmalı, kitapçısından hediyelik eşya almalı, Dish Burger’in hamburgerlerinin tadına bakmalı, Muj Salek Kavy’de kahvaltı etmeli, Original Coffe’de duraklamasın.

 

Malmö, İsveç: Malmö’deki Noel marketi Gustav Adolfs Meydanı civarında yapılıyor, biraz daha alternatif bir seçenek için Möllevången’de sanat, yeni tasarımcılar ve şefleri bir araya getiren aktivitelere göz atabilirsin. Özellikle bu dönemde yapılan köfte köttbullar, tatlı içecek julmust, zencefilli bisküvi pepparkakor denemen gerekenler arasında. Madem Malmö’desin… Sabahın ilk kahvesi için çok seçenek vardı, biz Lilla’da karar kıldık. Güneşli günlerde avlusunda oturmak pek keyifli.  Yaz, kış yürüyüşe çıkmak için en güzel park Kungsparken. Malmö Konstall’daki sergilere ve kitapçısına mutlaka uğramak gerek. AB Smaland sadece bir kahve değil aynı zamanda sanatçıların üretim alanı, ikinci el ve antika arayanların meskeni. Malmö yerlileri akşam yemeğindeyse Saltimporten Canteen’de buluşuyor.

 

Valkenburg, Hollanda: Velvet Cave ( Kadife Mağara) içinde dünyanın en ilginç Noel marketlerinden biri kuruluyor. Nole Baba’nın kasabasını da ziyaret etmeyi unutmamalısın. Madem Valkenburg’dasın… Sunndays’de kahvaltı için zaman ayırmalı, Il Forno’da pizza yemelisin.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET