SOKAKTA - ZÜRİH

BADİ-BAR'DA HAYATINI YAŞAMAK

Zürih hakkında bildiğimiz ilk şey: Çok pahalı. Bu yüzden Avrupa’da nereye gitsek listelerimizde ilk 10’a asla girmiyor. Zürih hakkında bildiğimiz ikinci şey: şehrin hemen her yerine tramvay var. Hatta zaman zaman o tramvayların bir vagonunda davetler yapmaktalar. Zürih hakkında bildiğimiz içinci şey: çikolatanın kitabını yazar.

 

Şimdi bu bildiklerimizi cepte tutup, Zürih hakkında, belki de çok iyi bilinmeyen dördüncü bir konuya girmek istiyorum: kanallar ve köprüler arasına sıkışmış, suyun üzerinde var olan bar, spa, kahve, restoran, İsviçre’de bilinen ismiyle Badi-bar’lar.

 

Rimini: 1864’te Art Nouveau stilinde yapılmış olan mekanda, pazartesi günleri Hipster el sanatları pazarı kuruluyor. Haftanın diğer zamanlarındaysa iş çıkışı içkisi isteyenlerin ortamı.

 

Seebad Utoquai: 1889’dan kalma tahta bir tür "güneşli günlerde ısınma, bronzlaşma, çok sıcak olursa kanala atlama" mekanı burası. Elbette yemek ve içki servisi de vermekte.

 

Barfussbar: Gündüzleri matine modeli sadece kadınlara açık bir tür spor club'ı, geceleri ise Zürih halkının buluşma yeri. Adının da eleverdiği gibi parke zemin üzerinde çıplak ayakla dolaşmanız isteniyor.

 

Thermalbad & Spa: Eski bir bira fabrikası, yenilenip Spa’ya dönüştürünce ortaya çıkan sonuç “beni buranın yatılı öğrencisi yapsınlar” tadında oluyor. Terasındaki havuz, içerisindeki saunalar ve sıcak banyolar stresten ful arınmanız için tasarlanmış.

 

Enge Lakeside Bathing and Sauna: Sauna üzerine buz gibi nehir suyunda yüzme, onun da akabinde buz gibi bir bira. Enge Lakeside’da konfor ve zevk bir arada.

 

Pier West am Letten: DJ’ler sahne alıp dans etmek isteyenleri yerinden kaldırıyor, graffiti sanatçıları gelip duvarları boyuyor, güneşli günlerde bikinileriyle oturan kadınlar hayatlarını memnun mesut geçiriyor.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET