YEMEKTE - GAZİANTEP

BAKLAVA EN İYİ 5

Gaziantep baklavanın kitabını yazmış. Her köşe başında, ayrı bir memba gülümsüyor. Hepsi tarihi, hepsi, Üçüncü ya da dördüncü kuşak. Hal böyle olunca; seçim yapmak epey güçleşiyor. Ben de katıyorum Antepli dostlarımı önüme; diyorum ki; ¨beni Antepli baklavasını nereden alır, oralara götürün¨. Gülümsüyor Adem; diyor ki baklavanın hası Antep’te evlerde açılır. Ama hadi gel, seni arada canımız çektiğinde gittiğimiz ve en sevdiğimiz dükkanlara götürelim. Düşüyoruz yollara...

 

Koçak Baklavaİçlerinde en yeni olanı. Ama kimilerine ve bana göre en başarılısı. 1981’de kentin en ünlü baklava ustasının yanında çıraklığa başlayan Coşkun ve İbrahim Koçak kardeşler; 12 yıl burada çalıştıktan sonra 1993 yılında Koçak baklavayı açmışlar. Ağızda dağılan havuç dilimi, şöbiyet, bülbül yuvası ya da bir çoğundan tatmak istersen ve fenalaşmayacaksan ¨ortaya karışık¨ denenmeli (Budak Mah., Şht. Mehmet Özgil Sk No:3, Alleben /  0 342 321 0519 ‎)

 

Baklavacı Zeki İnalBöyle bir şöbiyetin başka her hangi bir yerde yenebileceğini düşünmüyorum. Sadece 3 çeşit ürünleri var: Şöbiyet, baklava ve fıstıklı kurabiye. Özellikle şöbiyet ılık servis ediliyor. Tanınmak gibi bir dertleri de yok. Bizi bilen gelsin diyorlar  (Atatürk Bulvarı No:38/B - 0342 231 20 69)  

 

Elmacı Pazarı GüllüoğluBaklava ile bu denli özdeşleşmiş olan Güllüoğlu, aynı zamanda 135 yıllık bir ailenin ve baklava sanatının da ismi. 1871 yılında, Antep Almacı (Elmacı) Pazarı’ndaki bu küçücük dükkanda, Güllü Çelebi Usta ile başlıyor hikaye. Şimdi işin başında 6. kuşak temsilcisi Cevdet Güllü var.  Özellikle kaymaklı baklava ve fıstıklı yaş baklava, delirtir (Karatarla Mahallesi,  Elmacı Pazarı, No:4/A)

 

İmam ÇağdaşEee, ister çok turistik de, ister çok kalabalık; bir şehrin simgesi olmak kolay değil. “Akıl, göz yanılır, ama damak yanılmaz. Onu kandıramazsın” demiş kurucusu İmam Usta. İmam Çağdaş’ın tarihi 1887 yılına uzanır. Halep’ten gelen Hacı Hüseyin Efendi (Çağdaş) kentin 34′üncü esnafı olarak Maarif’te bir dükkan açar. Daha sonra Gaziantep Kalesi’nin yerleşim alanı olarak ihtiyaca cevap vermemesi üzerine çevrede birçok han yapılır ve kentin ilk çarşısı olan Uzun Çarşı kentin merkezi olur. Hacı Hüseyin Efendi’de 1898 yılında Uzun Çarşı’ya taşınır. Hacı Hüseyin Efendi’den sonra işi devralan ve müesseseye ismini veren İmam Usta, vefat ettiği 1964 yılına kadar lezzet merkezi olma geleneğini sürdürür. İmam Usta’dan sonra da oğlu Talat Çağdaş bayrağı devralır.  Bugün asırlık aile şirketini, babası İmam Usta’nın titizliği ile Talat Çağdaş ve oğlu Burhan Çağdaş birlikte yaşatıyor. Mutlaka uğramalı (Eski Hal Civarı, Uzun Çarşı No:14 Şahinbey)

 

ÇelebioğullarıFıstıklı kurabiye, fıstıklı dolama ve diğerlerinden farklı olarak ¨yaprak şöbiyet¨ diyorum. Başka da bir şey demiyorum (Kocaoğlan Mahallesi Demokrasi Bulvarı No : 43 Şahinbey)

BLOGGER

Bahar Akıncı
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET