GEZİNTİDE - KAPADOKYA

BALON MESELESİ

Son yıllarda Kapadokya'ya gidenler arasında hep bir muamma: kimileri yükseklik korkusu sebebiyle vazgeçiyor, ötekiler pahalı diye bahane buluyor. Ben, kendi tecrübemi anlatıyorum. Karar sizin.

 

Balon turları genellikle güneşin doğmasının hemen ardından başlıyor. Rüzgarın en sakin olduğunu zamanlar bunlar. Bu yüzden otelinizden 04:30 civarında alınıyorsunuz. Kısa bir yolculuktan sonra Göreme'de, tüm balonların kalktığı alana varacaksınız. Sandınız değil mi? Yoook. Biz Royal Ballloon ile gerçekleştireceğimiz yolculuğumuzu önce Avusturya Alp'lerinde bir dağ kasabasını andıran salonda, kahvaltıyla başlayacağını minibüsümüz durduğu anda öğrendik. İçerisi pötikare kırmızı-beyaz masa örtüleriyle dolu, ağaç evi andıran bir kulübe. Sabahın köründe neşemiz yükseliyor.

 

Her şey organize. Tahtalarda kimin hangi otobüse bineceği işaretlenmiş, oturduğunuz yerde da zaten bu sayıyı görüyorsunuz. 30 dakikalık bir moladan sonra pilotlarımız hadi diyor. Balonlara. Yolculuk başlıyor. Güneşin kırmızıdan sarıya renk değiştirdiği bir dakikada, siz balonunuza üflenen havayı izliyor, ateşin sesini duyuyor,  yerde yan dönmüş sepetin pat, düzelmesine tanık oluyor, sonra da balonunuza tırmanıyorsunuz. Onun içinde de herşey organize. Kompartmanlara ayrılmış. Sepetin ayakta durma alanında dört sepet daha var. Ben Deniz ve iki Alman arkadaş ile paylaşıyorum yerimi. Pilotumuz Göksel uçuş süremizi yaklaşık 1 saat, uçuş yüksekliğimizi rüzgara kalmış olarak belirliyor.

 

Ve kalkıyoruz. Şansımıza rüzgar dingin. Şansımıza diyorum korkanlar için çünkü ben biraz da olsa sallantıya hazırlamıştım kendimi. Gökyüzünde ilerlerken Ortahisar, Uçhisar, Göreme, Güvercinlik Vadisi diye de anlatıyor Göksel. Diğer balonların yanında, altında, üstünde durup, ayaklarımız altında hiçbir sarsıntı hissetmeden geçen 1 saat sonunda, vadinin içinde bir arabanın çektiği minicik platforma inişimizi gerçekleştiriyoruz. O devasa balonun küçülüp bir torbaya girdiğini, ertesi günkü uçuşa hazırlık için dinlenmeye çekildiğini izlemekte hafif bir de hüzün duygusu var. Hani alsa bizi, buradan Yunan'a götürse, kaçarız.

 

Yolculuk  kutlamalar, madalya töreni, hatıra fotoğraflarıyla sonlanıyor. Geçen yılki paraşüt maceramdan sonra, balon konusunda dünyayı tepeden görmek için pek lüks, pek havalı bir fırsat sakın kaçırmayın diyeceğim. Adrenalin istiyosanız, paraşüte!

 

Videomuz da var tabii...

 

Royal Balloon giriş, gelişme, sonuç bölümlerinde bize şahane bir deneyim yaşattı. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Zaman az, yer yok gibi durumlar olursa da şöyle bir liste yazıyorum:

 

Kapadokya Balloons: 1991’den beri faaliyet gösteren firma Türkiye’deki en eski balonculuk.

VoyagerStandart, Exclusive, Comfort ve Deluxe olmak üzere dört ayrı paket program sunuyor.

Sky Way11 yıldır hizmet veren firma, online başvurularınızı alıyor.

Rainbow BalloonGökyüzünde evlenme teklif etmek ister misiniz? Rainbow’un paket programlarında o da var.

 

 

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET