SOKAKTA - BARSELONA

BARSELONA YAZ HALİ

Ay başında Palo Alto Market'teyiz! Yemekler karavanlarda, müzik önünde yapılıyor. Durduğun her noktada burası da tam instagram karesi diyorsun. Her ayın birinci haftasonunda Poblenou’da kurulan Palo Alto Market'te poster, tasarım objeleri, t-shirt, pizza, kahve, alıp festivalin şehre inmiş halini görebilirsin. 

 

Lluís Domènech i Montaner kim mi? Gaudi'den sonra Katalanlar'ın en hayran olduğu mimarın ta kendisi. Palau de la Musica içine girdiğin anda Muhteşem Gatsby filminin balo salonunda hissetmen muhtemel. 1905-1908 yılları arasında yaptığı bu bina, 1997’de UNESCO Dünya Koruma Mirasları listesine girmiş. Cançó (Katalan şarkıları) ve oda orkestrası konserlerinden birine denk gelmek şart. Lluís Domènech i Montaner’in dehasından çıkan bir diğer yapı da Hospital de Sant Pau 

 

Kaçak restoran nimeti… Barselona’da turist kitaplarında asla yazmayan bir trend var: Kulaktan kulağa nerede olduğu konuşulan restoran & barlar. Bunlara clandestino (kaçak) ismi veriliyor. Bazen bir pizzacının arka kapısından çıkıp sabaha kadar müziği kapamayan bara dalıyorsun, bazen kuru temizlemecinin arkası restoran. Tintorería Dontell, La Contrasenya, Santa Rita Club Gastronómico bizim karşımıza çıkanlardı. Aramaya, yerlisine sormaya devam et.

 

Dondurmadan canavar çıktı! Barselona hemen her dükkanı, sokağı, tabelasında insanı tasarım harikalarıyla karşılayan bir şehir. Bu sebeple dondurmalarını da süslemiş olmalarına şaşmamalı. Eyescream and Friends sana bir kap içinde sadece vanilyalı, çikolatalı toplar değil, hayal gücünü besleyecek oyun alanları yaratıyor. Denemelisin!

 

Bir pazar sabahı Hotel Brummel’deyiz…  Pazar günleri brunch, sahiplerinden Barselona’nın bilinmeyen yerleriyle ilgili ipuçları, terasta havuz, hatta jakuzi, odanı hiç terk etmesen bile eksiksiz Barselona mutluluğu sunuyor Hotel Brummel. Otel tavsiye etmeyen bizi bile gaza getirdi.

 

Museu del Disseny… Tasarımcı, grafiker, mimar, mühendis, sinemacı, yazar, fotoğrafçı, instagramcı… Kendini bu kutulardan hangisine koyduğunun bir önemi yok. İlham almak için Barselona’da yeni açılan objelerin günlük hayatımızdaki yerini, tasarımın tarihini anlatan Museu del Disseny'de soluğu almak gerek.

 

Organik Celeri! Daha önce Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış şef Xavier Pellicer bugünlerde çoğunlukla vegan ve vejeteryen seçenekler sunan ama aslen pazardan, üreticisinden aldığı malzemelerle mükemmellikler yaratan restoran Celeri’nin başında. Yazın iyi bir gaspacho’yu hakettim diyorsan, adres: Passatge Marimón nº 5. Pazar günleri hariç 13:30-16:00, 20:30 – 23:30 arasında açık.

 

Şehirden kaçanlar La Caseta del Migdia’da buluşuyor! İstanbul’da biz nasıl Babylon Kilyos’a gidiyorsak, Katalanlar da yazın şehri abluka altına alan turistlerden kaçmak gerektiğinde La Caseta del Migdia’da buluşuyorlar. Burası için gençlerin piknik alanı diyebiliriz. Evden sandviçini getirip güneşi batırmanın, yandaki grupla muhabbete dalmanın meskeni. Yazın Çarşamba 21:00 – 02:00, Perşembe 20:00 – 01:00, Cuma 20:00 – 02:00, Cumartesi 12:00 – 02:00, Pazar 12:00 – 00:00 arasında açık. İçinde DJ performansları, canlı konserler de oluyor. Gitmeden programına bakmak isteyebilirsin. 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET