SOKAKTA - STOCKHOLM

BAŞKA TÜRLÜ STOCKHOLM

Şehrin çatılarında, denizin üstüne inşa edilmiş Mälarpaviljongen'de, geleneksel kıyafetleri içinde günlük hayatlarını yaşayan İskandinav köylüleri arasında gezilebildiğini biliyor muydunuz? Başka türlü Stockholm'ü Nordik Simit'e sorduk!
 

1. Skansen: Stockholm’e gitmeyi planlayan herkes aslında Skansen’den haberdar oluyor fakat aslında görülecek yerler listelerine pek eklenmiyor. Burası İskandinavya’daki geleneksel hayatı anlatan kocaman bir açık hava müzesi. İçeride küçük bir köy, hayvanat bahçesi, tarım alanları bulunan Skansen’de, geleneksel kıyafetleri içinde günlük hayatlarını yaşayan İskandinav köylüleri bile var!

 

2. Mälarpaviljongen: Eski şehirden çıkıp, deniz kenarından yürüyerek gitmeniz gereken Mälarpaviljongen, turistik Stockholm’ün hemen bitişinde, denizin üstüne inşa edilmiş çok sakin bir mekan. Burada otururken Södermalm’ı izleyebilir, gün batımının keyfini çıkarabilirsiniz!

 

3. Skinnarviksberget: Burası henüz çok keşfedilmemiş bir yer. Södermalm’dan Stockholm adalarını ve şehrin geri kalanını izlemek için harika bir tepe. Yorucu bir günün ardından, arkadaşlarınız ile pizzalarınızı içeceklerinizi alıp gün batımını bir de buradan izlemelisiniz.

 

4. Stockholm Çatı Turu: Bisiklet, yürüme ve tekne turları haricinde Stockholm’de bir de çatı turlarına katılabilirsiniz! Şehrin sokaklarında kaybolmak harika bir duygu ama tarihi Stockholm’ün çatılarında yürümek çok farklı ve eğlenceli bir deneyim. Özel ekipmanlar ve rehberler ile gerçekleştirebileceğiniz bu tur, Stockholm’de az vaktiniz varsa kesinlikle katılmanız gereken bir aktivite. (https://www.takvandring.com/en/home)

 

5. Vaxholm: Sabah erkenden otobüse atlayıp keşfetmeniz gereken küçük bir kasaba. Şehrin küçük sokaklarında kaybolup daha sonra meşhur kalesini gezebilirsiniz. Tüm yorgunluğunuzu atmak için ise Stockholm’e dönerken teknelere binebilirsiniz. Böylece yüzlerce minik ada ve ormanların içinden geçerek keyifli bir tekne yolculuğu ile Stockholm’e dönebilirsiniz.

 

BONUS! Sigtuna! Sigtuna, İsveç’teki en eski kasaba ünvanına sahip, nüfusunun azlığı nedeni ile hala şehir ünvanını alamamış bir yer. Nordik Destanları’nda da adı sık sık geçen Sigtuna’ya Stockholm’den günübirlik gidebilirsiniz.

BLOGGER

Nordik Simit
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET