İPUCU - BELGRAD

BELGRAD ULAŞIM

Bir şehri anlamak için yürümekten yana olanlardansanız, Belgrad sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Ara sokaklara girip çıkmayı, burada ne varmış diye avlulara dalmayı, susayınca çeşmelerinden su içmeyi, pazarların içinde kokuları takip ederek yönünüzü bulmayı, bir göz yukarda, diğer göz etrafı kolaçan ederek dolaşmayı gerektiren kentlerden. Yürüyenlere ufak bir not, Belgrad’da turistik mekanlar ve ana yollar dışında Latin Alfabesi’ne rastlamıyoruz ama iki gün içinde tekrar eden harfleri saptamak suretiyle Sırp Kiril Alfabesi’ni çözme girişimlerimiz olmadı değil.

 

Mahalleler arası geçiş yapacaksanız da şehir içinde ulaşım için tramvay, otobüs, mini otobüs ve pek tabi taksi seçenekleri mevcut.

* Tramvay. Şehirde bir kaç tramvay hattı var. Bunlardan Tram 2’ye bir defa binip şehri anlamanızı da tavsiye ederiz. Kiosklardan bilet alabileceğiniz gibi (grup bileti alıp indirim almanız da mümkün), tramvaya bindiğinizde vatmandan da 140 sırp dinarına bir bilet alabilirsiniz.

 

* Otobüs ve mini otobüsler de Belgrad’da en çok gözümüze çarpan ulaşım araçları oldu. Otobüslerin bir kısmı oldukça eski, nerdeyse dökülecek vaziyette yollarda gezinmekteler. Bir kısmı ise İstanbul’daki halk otobüslerinin aynısı. Eski-yeni fark etmez mini otobüslerin de otobüslerin de içi tıklım tıklım! Biz bu doluluk oranı yüzünden otobüsü tercih etmeyenlerden olduk.

 

* Özellikle 3-4 kişiyseniz mahalleler arası geçiş yaparken taksiye başvurmanızı öneririz. 1 TL 47.50 RSDolduğundan taksiler size asla pahalı gelmeyecek.

 

* Belgrad içinde bisikletle dolaşanlara pek rastlamadık. Herkes bisiklete binme hakkını Ada Ciganlija’ya kullanmak istemiş. Pek de haksız sayılmazlar, çünkü burası adım başı bir spor sahasının olduğu ve genç yaşlı herkesin spor yaptığı, kiminin koştuğu, kiminin rollerblade’leriyle bebek arabası ittiği muhteşem huzurlu bir park. Saati 150 RSD, günlüğü 500 RSD’yi veriyorsunuz sonrası gel keyfim gel.

 

Yeri gelmişken söyleyelim, Belgrad seyahatinizin devamında Saraybosna’ya geçiş yapacaksanız ve sayıca 3-4 kişiyseniz, ne otobüs ne tren tek tercihiniz araba olmalı. Biz şanslıydık ki, otobüs bileti almak niyetiyle girdiğimiz info center’da tanıştığımız Djani’nin şoförlüğünde kişi başı 40 euro’ya 5 saatlik keyifli mi keyifli, bol sohbetli bir yolculuk yaptık. Kendisiye tanışmak bir şerefti, bu şerefe siz de nail olun isteriz.

BLOGGER

Gizem Elçi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET