YEMEKTE - BELGRAD

BELGRAD VOL.2014

Bu aralar kiminle konuşsam, Belgrad’a gidiyorum, sizdeki bilgileri aldım, buna ekleyeceğin bir şeyler var mı diye soruyor. Var. Olmaz  olur mu? Tek tek soruları yanıtlamaktansa, herkesin yararlanacağı bir yazı yayında!

 

Stil sahibi hostel: Kalemegdan’ın dibinde, restoranların ve gece hayatının merkezi Skadarlija’ya yürüme mesafesinde, tasarımın Belgrad’daki adresi Savamala’nın dibinde. Yol Hostel her odasını kafasına göre dekore etmiş, dokunacağın her parça kendi ellerinden çıkmış. Salon’da monopoly oynamak, kitap okumak, müzik dinlemek, dünyanın her yerinden gelmiş senin gibi seyahatçilerle tanışmak serbest.

 

İlham alınacak galeri: Ozoneİçerisindeki 4 ayrı bölümde (Art3ONE, Eko3ONE, Science3ONE, Open3ONE) sanat, teknoloji, kamusal alan ve çevre ile ilgili projeler bir arada yaşıyor.

 

Kahve koktu: İstanbul, Berlin, Londra, Paris… Bu aralar her yerde öğütülmüş kahvenin kokusunu içine çekerek içme modası var. Bunun için de dükkanlar fabrikasyon makineler, dünyanın pek çok yerinden özel olarak getirilen kahve çekirdeklerini kullanmaktalar. Belgrad’da bu işin piri Pržionica

 

Orta alan ComunaleRestoranın yaratıcısı Aleksandar Rodić, adından da anlaşılacağı gibi burada komün bir alan kurmak istemiş. Oturduğun masalar asla iki ya da dört kişilik değil. Birileriyle paylaşman, muhabbete girmen şart.

 

Yavaş yavaş ye PireYavaş yemek (slow food) akımının Belgrad şubesi olan Pire, ünlü moda tasarımcısı Dragana Ognjenović’in mekanı. İç, dış, menü, konsept tasarımı ona ait.  

 

Esaslı bar Radionica18:00’den önce gelirsen demir kapıların arkasında endüstriyel tasarım harikası bir bar olduğunu anlamazsın. Ama sonra? Sonrası çok iyi. DJ’ler müziğin ritmini giderek artırıyor, sabah 04:00’e kadar kalabalıklar kesilmiyor.

 

Yerlilerin önerisi Depo 23Sırbistan’ın iki ünlü şefi Zoran Mišković ve Ivan Cincar her gün değişen menülerini gözünüzün önünde hazırlıyor. 

 

Dükkan keşfi: Benim gibi damga, poster, defter hayranları! Burası size. Tasarımcı Slavimir Stojanović tarafından açılmış Futro’da hediye diye seçtiğiniz herşeyi kendinize saklamak isteyeceksiniz. 

 

Gelecek program: 24-25 Mayıs’ta Modern Sanat Müzesi’nin önündeki açık alan 100’den fazla müzisyen, DJ, prodüktör sahne alacak. Burası tam bir açıkhava festivaline dönüşecek. Kuzeylerden tanıdık kim varsa, müziğin başında Mad in Belgrad'da. Fransız DJ, prodüktör, Detroit kafasının duayenlerinden Laurent Garnier, 17 Mayıs’ta Depo’da.

 

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET