İPUCU - BELGRAD

BELGRAD'I BİLENE SORDUK

İsmail'den Saraybosna'nın tüm gizemini öğrendikten sonra, elbette Belgrad mevzusunda da tiyoları almak kaçınılmaz oldu. Tito kimdi, en iyi yemek nerede yenir, Belgrad tarihinde neler gizlidir? Buyrunuz. İsmail Baykurt kimdi hala bilmeyenler öncelikle şu yazıyı okuyunuz.

 

Belgrad tarihini öğrenmek için nerelerde gezmeliyiz?

Belgrad tarhini öğrenmek için yola Kalemegdan, yani Kale meydanından başlamak gerekir. Bölgedeki M.Öi 3. yüzyılda ilk Kelt yerleşimi bu bölgede kurulmuş, 1.yüzyılda  Romalılar yine bu bölgede Singidunum isimli bir şehir inşa etmişler. Şehrin yerleşimin Belgrad yani beyaz şehir olarak anlımasının başlangıcı 9 yüzyıl. Şehir 1529 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafında fethedilmiş ve 17.yüzyılda Kalameydanı’nın dışına doğru genişlemiş. Nehrin karşı kıyısındaki Zemun bölgesi de Neolitik döneme kadar uzanan bir tarihe sahip.

 

Diyelim ki sadece haftasonu için buradayız, 4 ayrı mahallede 4 ayrı restoran önerisinde bulunsan bize?

Kalemeydanı: Kalemeydan Teras. Usce: Cardak. Zemun: Saran. Skadarlija: 2 Jelena.

 

Belgradlı dediğin yaz aylarında ne yapar?

Plajlara douşur, evet Belgrad’ın denize kıyısı yok, hatta 2006 yılında Karadağ bağımsızlığını ilan ettiiikten sonra Sırbistan’ın sahil şeridi de kalmadı. Belgrad’ı tarih bounca en önemli kılan temel özellik iki nehrin birleştiği nokta olması, Sava ve Tuna. Bu nehirlerin üzerinde bulunan adalar, Belgradlılar’ın yaz aylarında serinlemek için tercih ettiiği plajlara ev sahipliği yapıyor. Özellikle Ada Ciganlija, 24 saat hayatın devam ettiği bir parti adasına dönüşür yaz aylarında.

 

Akşam konser dinlemek isterse nerelerde görülür?

Belgrad Arena, Sava Center ve Kalemeydan, Usce gibi açık alanlar yaz aylarında bir çok önemli konsere ev sahipliği yapacak. Bu yaz, 19 Mayıs Depeche Mode, 27 Mayıs Green Day, 30 Haziran Jamiroquai, 1 Eylül Roger Waters önce çıkan isimler. Konserlerin dışında, Belgrad, akşam yemeğinizi yediğiniz restoranda, veya sonrasında uğrayacağınız barda dinleyeceğiniz canlı müziğin kalitesi ile sizi şaşırtabilir.  Benim bu anlamda favorim Cantina de Frida

 

Hediyelik eşya alışverişleri için nerelere gitmeli?

Her türlü alışveriş için Knez Mihajlova Caddesi’ni öneririm.

 

Sırpların yemeklerinde ilk 5'te ne var?

Börek, Gulaş, Pieskavitsa (bir çeşit köfte), güveç ve muçkalitsa (et sote benzeri bir yemek)

 

Parklarda hayat burada bir başka, peki nasıl?

Belgrad yeşil alan anlamında çok zengin bir şehir, 200 yıllık geçmişi olan parklar var, ve bu parklar şehir ile iç içe, şehrin nefes almasını sağlıyor. Belgradlılar bu parkları evlerinin bahçesi gibi görürler ve özellikle yaz aylarında hayat evlerden bu parklara taşar.

 

Yeni Belgrad olarak haritada geçen bölge nedir?

Şehrin, 1950'lerden sonra gelişen ve Sava nehrinin batısında kalan kısmı. Şehrin iş ve finans merkezi olarak da anılır. 

 

Tito diye her yerde ismi geçen adam kimdir?

Gerçek adı Josip Biroz, Tito takma adı. II. Dünya Savaşı sonrası Partizan haraketinin lideri ve Yugoslovya’nın kurucusu. Her kesime eşit yaklaşarak ülkeyi bir arada tutmayı başaran Yugoslav priamidinin tepesinde duran büyük lider. Büyüklüğünün en önemli göstergesi hayatını kaybettikten sonra bölgede yaşananlar. Günümüzde halen özlemle anılır. XX.nci yüzyıl Avrupası’nın Atatürk ile braber en saygıdeğer liderlerindendir. Emperyalizm karşısında direnebilmiş bu iki asker ve devlet adamları kurtukları ülkerin yapısı ve bağımsız devlet fikirleri ile de birbirlerini çok benzer.

 

Peki buranın Kıvanç Tatlıtuğ'u, Beren Saat'i, Murat Boz'u kimdir?

Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat, evet Türk dizileri o kadar popüler ki son yıllarda Balkan ülkelerinde bu bahsettiğiniz isimler belkide buralarda Türkiye’den daha popüler. Sırbistanın hatta belki de Yugoslavya'nın dünyada en tanınan aktörü derseniz, tabiki Rade Serbedzija. Pop müzik yıldızı olarak Zelko Joksimovic biraz daha yerel ezgiler barındıran pop müzik sanatçısı ise Aca Lukas.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET