YEMEKTE - ROMA

BENİM ROMA'NIN EN'LERİ

En kosher lokanta: Pazar akşamı Yahudi cemaatlerin arasından geçmek isterseniz Taverna del Ghetto (Via Del Portico d'Ottavia, 8)

En pazar barı: Freni e Frizioni (Via del Politeama, 4)'de bugün hangi gündeyiz sorusu unutuluyor. Tek bilmeniz gereken enfes mojito'sunun 8 Euro olduğu, öğlen yemeğinden kalan açık büfenin karnınızı doyurduğu.

En modern müze: Binası ve logosu pek güzel olsa da bizim gittiğimiz dönemde sergisinde iş olmayan Maxxi (Via Guido Reni, 4A); ben gitmedim ama aklımda kaldı diye gelenlerin başının etini yediğim Macro (Piazza Orazio Giustiniani 4).

En tasarım dükkan: Arte 5. İçeride kitaplardan, buzdolabı süslerine, çantalardan posterlere her şey ucuz ve sanat eseri kıvamında.

En lokal bar: Calisto (Piazza San Calisto). Yanımızda tek bir İngilizce konuşan olmamasından anladık.

En yürünesi köprü: Trafik olmaması yüzünden Sistro'yu seçtim.

En zengin mahalle: Ponte Milvio'nun güneye bakan kesimleri ve Parioli.

En büyük park: New York Central Park'ı anımsatan, içine arabayla girip de kestirme yollarından şehre inebileceğiniz Villa Borghese.

En alternatif mahalle: 64 otobüsüyle Termini'ye bağlanıp, oradan da 105 aldıktan sonra varılan Pigneto.

En büyük yanlış: Otobüslerde bilet alınan yer göremeyince bedava sanmak. Makinelerden günlüğü 4 Euro'ya almalısın, yoksa bir kontrolör gelip 100 Euro cezayı kesebilir.

En büyük yanlış 2: Arnavut kaldırımları arasında topuklu ayakkabılarınla yürümeye çalışmak. Bavul bile zor çekiliyor, ne topuğu.

En sevdiğim sokak: Evimin olduğu yer diye demiyorum ama Via dei Banchi Vecchi. Çukurcuma gibi modern ve kullanılmış mobilyalar dolu.

En iyi alışkanlık: Aperatif saatinde her mekanda açık büfe modeli bir masa bulmak, içerken karnını doyurmak.

En tekrar eden hata: Girdiğin tuvaletlerde musluğun yerden basmalı olduğunu unutup, sabunlu ellerle lavabo arama telaşına düşmek.

En eve taşınası malzeme: Forno Roscioli'den (34 Via dei Chiavari) alma ekmek-makarna, Volpetti'den (Via Marmorata, 47) taşıma peynir-et.

En yerli club: 21:00 - 06:00 arası açık Auditorium (Viale Pietro de Coubertin)

En sinema meraklıları: İçin büyük bir film stüdyosu olan Cinecitta'da (Via Tuscolana 1055) film sergileri olmaktaymış.

En popüler lokantalar: Ferzan Özpetek'in mekanı diye demiyorum deniz ürünlü linguni'leri şahane: Le Mani in Pasta (Via dei Genovesi, 37) ;bizim meze usulü ucundan acık yapmak istersen L'Orso '80 (Via dell'Orso, 33) ; Eski Roma mutfağı nedir tadına bakacağım diyen meraklı ekiptensen Colline Emiliane (Via Degli Avignonesi 22); 35 Euro verip de tıka basa doymak istersen Al Pompiere (Via di Santa Maria de' Calderari, 38)

En tek atımlık kahve: Roma'da tezgahtan macchiatonu ısmarlayıp (sütlü espresso) şat modeli içip gitmek pek moda. Onların en ünlülerinden biri de Caffe Ciampini (Piazza Trinità dei Monti)

En akşamüstü kahvesi: Akşamüstü kahvesi diyince, siesta'dan sonra içilen biradan bahsediyoruz elbette. Onun için de Bar Pace'e (Via della Pace, 3) gitmek lazımmış. Roma yerlisi statüsündeysen.

En tiyatroşinas bar: Piazza Mattei'de Bartaruga. İçerisinde görünen kostümleri isterseniz denemek serbest, akşamüstleri de piyano tıngırdıyor dipten ve derinden.

En şarap-peynirci: Enoteca il Goccetto'da (Via Banchi Vecchi, 14) proscuitto yiyip Chianti içmeden dönmeden bırakmazlar adamı.

En her gün yesem sıkılmam lokantası: Da Gino (Vicolo Rosini, 4). Tipik bir makarna, et, pizza restoranı.

En anne usulü ev yemeği: Da Alfredo e Ada (Via dei Banchi Nuovi, 14

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET