SOKAKTA - BERGEN

BERGEN IŞIKLARI

KLASİKLER

 

1. Balık Pazarı: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:00’de açılan balık pazarı Bergen’in en renkli yerlerinden birisi. Sadece balık değil, hediyelik eşya ve el işi ürünler de satılıyor.

 

2. Bergen Akvaryumu: 27 Ağustos 1960’da kurulmuş, Kuzey Avrupa’nın en büyük akvaryumundasın. 60 tank içerisinde penguenler, sürüngenler, sayısız balık hatta maymunlar bile görülebilir.

 

3. Bryggen:1979’dan beri UNESCO Dünya koruma listesindeki bu küçük kasaba rengarenk evleriyle ünlü. 300 yıldır, yangınlarda bile yıkılmamış Bellgården bunlardan biri.

 

4. Fløyen Dağı: Bergen içesinde dağ olan bir şehir. Füniküler sistemle 8 dakikada Fløyen’e tırmanıp  şehri 425 metre yüksekten görebiliyorsun.

 

5. Kode: Edvard Munch, Nikolai Astrup, Pablo Picasso, Paul Klee, J. C. Dahl gibi dehaların eserlerini görebileceğin Bergen’in en güzel müzesi Kode. 27 Mayıs 2016’ya kadar Şükran Moral sergisine de ev sahipliği yapıyor.

 

6. Torldhaugen: 1843-1907 yılları arasında yaşamış besteci Edvard Grieg’in 22 yıllık evi şimdi müze olarak gezilebiliyor (Troldhaugvegen 65)

 

7. Ulriken643: Bergen’in meşhur 7 Dağları arasında teleferikle bir yolculuğa kim hayır diyebilir? Üstelik yerden 643 metre yükseklikten dünyaya bakıyorsun.

 

KAHVE GÜNLÜKLERİ

 

Kaffemisjonen: Pencere önünde oturup gelip geçeni ya da arada bastıran yağmuru izlemek için Bergen’deki en iyi adres. Sadece kahve değil, geniş de bir çay koleksiyonu var. Çikolatalı kruvasanlar Fransızlar’dan bile yüksek not almış.

 

Krok og Krinkel: Norveç’in tarçınlı çöreği skillingsbolle’u tatmak için şehirdeki en güzel adreslerden birisi. Sabahları 08:00’de açılıyor. Beyaz piyanosu, gramafondan yükselen plak sesleriyle 1960’larda bir kahvede oturduğun hissini yaratıyor (‪Lille Ovregaten 14)

 

DLK (Det Lille Kaffekompaniet): Küçük ve sevimli tabirinin tam karşılığı burası. Havuçlu kek yanında latte özellikle öneriliyor (Nedre Fjeldsmau 2)

 

NORVEÇ MUTFAĞI

 

Bastant: Özellikle öğle yemeklerinde her gün değiştirdikleri çorba mönüsüyle nam salmışlar. Ve tabii ki yanında gelen smörgås (açık sandviç) ile meşhurlar.

 

 

Bien: Avrupa’da popüler: eski eczaneleri alıp restoran yapmak. Balık & Cips, hamburger klasikleri nefis.

 

Pingvinen: Mekanın adı Penguen. Üreticisinden aldıkları et, balık ve sebze ürünleriyle modern Norveç mutfağı yaratıyorlar. Albóndigas, Lapskaus gibi klasikler denenmeli.

 

BAR ATMOSFERİ

 

Ujevnt: Foursquare’den aldığımız bilgilere göre Radiohead üzeri Selda Bağçan çalabilen bu bar Pazar akşamları da açık olması yüzünden lokaller arasında pek popüler.

 

Bar Barista: Oyuncaklı bir bar burası. Gündüz masa oyunları, ya da kitap okuyanlar, gece kahkahalar (Ovregaten 12)

 

No Stress: Stresi dışarda bırak, kokteyl içmeye gel! Chili martini, taze sıkılmış domatesten yapılan Bloody Mary önerilenler.

 

VİNTAGE MÜHİM İŞ! Skostredet Caddesi hipster'ların, kapı önünde oturmayı sevenlerin buluşma alanı. Üzerinde pek çok ilgini çekecek dükkan var. Klesskapet Vintage dükkanı onlardan birisi. 

 

 

BONUS: Lysefjordu, nam-ı diğer Aydınlık Çıkmazı'na 604 metre yukarıdan bakan vaaz kayası (Preikestolen) sonsuzluğun bir adım öncesinde olduğun hissi yaratıyor bünyede. Bergen’e 6:30 saat uzaklıktaki Stavanger'den kalkan feribotla 40 dakikalık bir yolculukla Tau'ya varıorsunuz. Hemen limanda bulacağınız otobüs 20 dakika sonra kayaya giden 4 km patikanın baslangıcında indiriyor. 1.5 - 2 saatlik yürüyüşün sonunda dünyanın ucuna varıyorsunuz. Sonrası enfes manzara, biraz adrenalin, bol fotoğraf ve onlarca farklı ülkeden bu kayadan asağıya bakmaya gelmiş insanlar.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET