BARDA - BERLİN

BERLİN'DE YAZ BAŞKADIR

Berlin'de yaz gecesi dışarı çıkacaksanız ilk önerim güneş gözlüğünüzü yanınıza almanız. Zaten 10'da anca kararan hava 3:30 gibi aydınlanmaya başlıyor ve Berlin'de gece hayatı o saatte bitmiyor, muhakkak sabah ediliyor. Güneş gözlüğü şart!

 
Berghain: (Am Wriezener Bahnhof) Şehir merkezinden ve diğer kulüplerden uzakta, nasyonal sosyalist dönemden kalma eski bir elektrik santralinden dönüştürülmüş bir binanın içinde Berghain. İçerde benzersiz bir atmosfer var, kapısında ise metrelerce kuyruk. Siz kapıda sıra beklerken erkeklerin yoğun olduğu bir grup sizinle o uzun bekleme sırasında muhabbet kurup beraber içeri girme şanslarını arttırmak isteyebilirler ancak kız da olsanız erkek de, içeriye alınacağınız garanti değil. Hatta belki de biraz kapıdakinin keyfine kalmış. İçerde fotoğraf çekmek kesinlikle yasak, girişte makinanız varsa alıyorlar. Makinanızla birlikte ön yargılarınızı da kapıda bırakmanızı tavsiye ederim. Bir üst kattaki Panaroma Bar duvarlarındaki provokatif fotoğraflar da sizi şaşırtabilir. Burada eğlencenin sınırı yok o yüzden siz de kendinizi müziğe bırakın ve dans edin. Çünkü biz sabah çıkarken kapısında HALA kuyruk olan mekan Cuma akşamı başlayıp hiç durmadan pazar akşamüstüne kadar devam eden çılgın partileriyle meşhur.
 
 
Ritter Butzke (Ritterstraße 24) Berlin efsanesi Berghain tarzı, ondan çok daha küçük yeni bir gece kulübü. Kapısında daha az kuyruk var (Berghain'a girebilme 'şansı' için 1 saat kuyruk beklediğimi bilirim). 2 farklı müzik çalan salon ve avlusunda müzikler Berlin'in local DJ'lerine emanet edilmiş. Berlin'de kulüplerde genellikle techno çalıyor ama burada tempo biraz daha düşük. Kulaklarım dubstep aramadı diyemem. Yine de ortam güzel, eğleniliyor.
 
 
Eastside Gallery yakınlarındaki Berlin Beach Club'larının efsanesi Bar25 sizlere ömür. 2010'da dünya kupası maçlarını dev ekrandan izleyip sonra kumlar üzerinde dans ettiğimiz enteresan dekorasyonlu mekan artık yok. Ama üzülmeyin Bar 25'in yokluğunu aratmayacak bir sürü beach bar açılmış Spree kıyısına. Benim favorim Lichtpark ve Kater Holzig. Lichtpark (Michaelkirchstr. 22-23) bir Pazar akşamüstü trenle önünden geçerken eğlenen insanlar görüp 'buraya gitmem lazım' diyerek keşfettiğim mekan. Spree kıyısında, çıplak ayakla kumlara basarak sağanak yağmur altında ay saçım ıslandı makyajım bozuldu demeden eğleniyordu Berlinliler. Müzikse şahane. Kater Holzig (Michaelkirchstr. 22) içi graffitilerle dolu L şeklinde yanyana iki binası, ıvır zıvır heykellerle dolu bahçesi, ışıklı manzaralı terası olan enteresan bir beach bar. Lichtpark'tan 15 metre ileride girişi. Tepeden çamaşırlar falan sarkıyor, garip objeler var her yerde. Çok kendine has bir yer. İçinde bir de ünlü siyah beyaz berlin tarzı fotoğraf çeken Photobooth'lardan var. 2 Euro ve 15 dakikanız varsa girin eğlenin.
 
 
Schlessisches Tor'daki Oppelner Strasse'de ismi olmayan ama kırmızı tabelası olan bir bar göreceksiniz. Barmene barın ismini sorduğumuzda 'bi ismi yok ama gelenler bar mit dem roten schild yani 'kırmızı tabelalı bar' diyor' dedi. İçeri bir girin bence. Biraz barhopping yapmak isterseniz Schlessischer Strasse boyunca yürüyüp barlara girip çıkabilirsiniz. Zur Fetten Ecke de test edildi onaylandı. Bardan çıktık çorbacıya gidelim derseniz çok şanslısınız çünkü Türk mahallesine yakınsınız, en yakın çorbacı Schlesisches Tor metro istasyonunun hemen çaprazındaki Bagdad (Schlesische Str. 2). Mercimek çorbası 2,5 Euro.
 
 
Club der Visionaere (Am Flutgraben 1 Schlesische Str) tam bir Hipster cenneti. Girişe 2 Euro verdikten sonra Spree kıyısındaki bu salaş mekanda hafif hafif dans edebilirsiniz. Hem haftaiçi hem haftasonu gece gündüz aynı modda, eğlenceli, rahat. Gitmeye değer. Tam karşısındaki Freischwimmer (Vor dem Schlesischen Tor 2a)'de bir şeyler atıştırabilir, nehirde süzülen ördekleri izleyebilir ya da karşıdaki mekana geçmeden önce bir şeyler içebilirsiniz.
 
 
Berlin daha bitmez ama, benim günler bitti.

 

BLOGGER

Elif Tanverdi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET