SOKAKTA - BEYRUT

BEYRUT ANA HATTI.. ESKİNİN SINIRI...

 

Doğu-Batı sınırının çizildiği Rue Fahreddin Downtown Solidere’nin merkezi.

Sultanahmet’e benzetilen, ama ona benzemediği kadar kendine has bir havası olan (Hariri’nin de mezarının olduğu) Muhammed el Emin Camiisi’nden sonra batıya geçmiş oluyorsunuz.

St.George’s Cathedral’i Haçlı Seferlerinden kalma, Martyr Square ise gelmiş geçmiş en büyük birleşmelerini görmüş bir yandan. Hariri’nin ölümü 1 milyon Lübnanlıyı aynı meydana toplamış.

Bu sırada rastlayacağınız Roma kalıntıları sizi aniden yüzyıllar öncesine götürüyor.Arkanızda Osmanlı döneminden kalma Grand Serail’ın yakınına çok gidemiyorsunuz. Yol aynı zamanda şehri ikiye bölen caddenin de başı, tanklar gırla.

The Souks Project iç savaş sırasında yerlebir olmuş orjinal pazar alanı. Yenileştirme çalışması global düzeyde olmuş, şimdi markalardan geçilmiyor. İnşaat sırasında şehirde Memlüklülerden kalma tek yapıyı ortaya çıkartıyor: Zawiya – kendine has şehir miti ile birlikte… Söylenene göre Zawiya yaralıyı iyleştiriyor…
Şehrin kitapçıları ve sanatı henüz vasat, bir yanı hala yaşama savaşı veriyor.

Belki bu son yeniden kurulma zamanında şehir, yüzyılın en tüketime dayalı döneminde doğuyor küllerinden...

Nerdeyse tümü yeniden yapılan downtown’da bir opera binası, tiyatro sahnesi ya da festival salonu yok. Bundan herhalde, biraz ruhu eksik bir şehir merkezi. Ofis binalarını ve lüks markaların dükkanlarını ister 19.yy Paris havasında giydir ister giydirme, malzeme aynı.

Bölgenin merkezinde bir saat kulesi, saatte Rolex’in reklamı, üstünde de güvenlik kameraları var.

Az ileride ise Karam’da tadına doyulmaz narlı ve etli humus var. Böyle içiçe her şey... Çatışması kendinden bir şehir Beyrut.

---

Orda görülen ve yaşananı hiç unutamayacak olduğunuz bir yer ise: Music Hall. En çokkültürlü, iyi servisi olan, feci katı bouncer’ı ile en kozmopolit klüp.

(Gidemedik ama B018 tasarımı nedeniyle görülesi bir klüpmüş. Bir zamanlar karantina bölgesi olan mekanda yer alan klüp, savaş zamanı kamplarda verirmiş partilerini.)

BLOGGER

Eril Şerbetci
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET