SOKAKTA - BEYRUT

BEYRUT BATISI... DENİZİN KIYISI...


Şehrin merkezinde iç savaş öncesi bayram havası canlanmaya çalışırken; kuzey batıda Hamra bugünki Galata gibi sanatın merkezi olmaya çalışıyor. Mahalle bakkalı, terzisi ve manavı ile... Üniversite gençliği ile sokak arası publarda, gecenin yarısında açık büfeleriyle mahalle kültürünü yaşatıyor.Ras Beirut üniversite bölgesi ucuz yemek ve internet cafe’leri ile sıralı. İki bölgenin ana caddeleri Rue Hamra ve Rue Bliss. Oscar Wilde, özellikle Hamra’nın en cool mahalle barı.

Lübnan’da kadın olmak politik ya da hukuki alanlarında hala eşitliği sağlayabilmiş değil ama Arap ülkelerine kıyasla oldukça rahat. Sokakta erkeklerin gözlerinin içine bakma konusunda uyarıldık, bu tabi ki de doğu Beyrut’ta daha az farkına varılan bir durum. Çünkü Hamra’da müslümanlar yalnız gezen kadın turistleri merakla incelemekten sakınmıyorlar. Ancak rahatsız edici hiçbir durumla karşılaşmadım; zira hırsızlık ve taciz oldukça yüksek cezalara sahipmiş.


Kuzeyde Akdeniz’in kıyısında İzmir Alsancak’tan pek farklı değil, Corniche oteller ve plajlarla sıra sıra.. Küçük bir Arap/Levanten dokunuşla, hafif Kuzey Afrika tadı karışımı... Sahilde bir villada, Casablanca; brunch’ın şahı.

Güney sahilinde Rue Verdun şehrin en zengin semtlerinden.. Bob’s Diner’ın milkshakeleri tadılası, nedendir bilinmez pancake'leri de çok iyiymiş!


BLOGGER

Eril Şerbetci
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET