SOKAKTA - BRÜKSEL

BİPOLAR ŞEHRİN MAHALLELERİ

Bir kahveye oturuyorsun. Sağında İngilizce konuşan, Avrupa konseyinden iki iş adamı. Kravatlı. Solunda Dutch olarak tanınan Flaman halkı. Uzun boylu, beyaz tenli, renkli gözlü. Tam karşında Fransız kökenli, Brükselliler. Daha gürültücü, ellerinde hep bir gazete ya da kitap, masanın üzerine bir şişe şarapla oturan. Bu kozmopolit hayat içinde kendine yer edinmen, herhangi biriyim demen, ait-miş gibi hissetmen kolay. Kimse buradan gelmiyor, çoğu uzun süre burada kalmıyor... 

 

Bir sokakta yürüyorsun sonra, birbirinin yanında sükunetle yaşayan binalar arasında...

 

Sablon'dasın... Şehrin göbeği. Neo-gotik kiliseden çan sesleri geliyor. Cumartesi ya da Pazar günüyse meydanında antika pazarı açılıyor, galeriler, şık restoranlar, çikolatacılar nefes alıyor.

 

Mont des Arts'dasın... Adından belli Sanat Dağı. Hemen hemen bütün müzeler, Brüksel Parkı, Kraliyet Sarayı, Güzel Sanatlar Müzesi etrafında.

 

Avrupa Mahallesi'nden geçiyorsun... Expat'ları görmek, kozmopolit hayatın gereklerini anlamak için.

 

Matonge'dasın... Eski bir Belçika kolonisi olan Congo göçmenleri, Afrikalı kuaförler ve lokantlar buralarda.

 

Saint-Gilles'desin... Gündüz Art Nouveau mimarisine hayran olduğun yaşam, gece kalabalıklarla dolan barlara, restoranlara, kahvelere dönüşüyor...

 

Avenue Louise ya da Toison d'Or'da... en pahalı markalardan alışverişlerini yaptıktan, yapamamişsan bile vitrinlerine baktıktan, Antoine Dansaert caddesi boyunca yürüyüp lokal tasarımcının adını öğrendikten sonra, Place du Chatalain'de bira yudumlamaya kaçıyorsun...Yorgun.

 

Ixelles senin mahallen. Gece evlerinin ışıklarını yakıp, perdelerini kapamayan insanların hayatlarını dikizleyip Belgo Belge'de midyeni kaşıklamaya koşuyorsun.

 

Saint-Jacques'da Brüksel gay komünitelerini tanıyor...

 

Saint-Gery'de yeniden restore edilmiş binalar arasında, bir tür Brooklyn, Belleville, Brick Lane hayatına dahil oluyorsun. Sanatçılar atölyelerinden çıkıp arkadaşlarıyla buluşuyor. Sen de farkında olmadan, konuşmalarına ortak oluyorsun. Birileri daha sonra gidecekleri bir loft partisine davet ediyor seni. Tamam diyorsun.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET