ALIŞVERİŞTE - BEYRUT

BİRAZ DE ALIŞVERİŞ

Beyrut’a boşuna “Doğu’nun Paris’i” dememişler, Downtown’da bulunan lüks alışveriş merkezi Beirut Souks içinde Jimmy Choo, Bottega Veneta, Louis Vuitton, Balenciaga, Burberry gibi mağazaları bulmak mümkün.

Lübnan’ın bir numaralı çikolatacısı Patchi. Downtown’daki dükkanının vitrinleri butikleri aratmayan güzellikte (Weygand Str.).

Lübnan el sanatlarının en iyilerini bir araya getirmiş Artisans Du Liban Et D’Orient’e ve Orient 499’a gidip eski Finike heykellerinin ve sikkelerinin benzerlerinden ve sedef aksesuarlardan almak lazım.

Şehrin en bilinen kitapçı zinciri Antoine’ın sahibinin torunu da Beyrut’un en butik kitapçısını açmış. Gemmayzé’deki (Agopian Building, Pharaoh Str. Mar Mikhael) Papercup’ta İngilizce, Fransızca ve Arapça kitaplar ve dergiler bulabilirsiniz. İçinde küçük bir de cafesi olan Papercup’ta saatler harcadım.

Paris’in Marais bölgesini andıran Saifi Village rengarenk yeni ve eski Levanten binalarıyla dolu. Pazar brunch için vazgeçilmez denen Casablanca’nın sahibi Johnny Farah’ın deri çanta ve aksesuar dükkanı ile arkadaşlarıma hediyeler aldığım Cream ve Sunflowers isimli butikler, Doğu’nun tarihi yansıtan ikinci el ve antika tekstillerini ve kumaşlarını kullanarak hem çağdaş hem de etnik mobilyalar yaratan ve Türkçe’de “bohça” anlamına gelen Bokja de burada.

Başka başka: Pazar günleri bit pazarı kuruluyor, Souk el Ahad. Harika antika ya da ikinci el parçalar bulacağını sanıyorsan yanılıyorsun. Ancak fotoğraf çekmeyi ve insanların içinde dolaşmayı seviyorsan mutlaka git derim. Magnet, kar küresi, biblo, anahtarlık, şehir t-shirt’ü… Eğer sen de gittiğin yerlerden bu tarz hediyelik eşyalar alıyor ya da biriktiriyorsan Beyrut seni hayal kırıklığına uğratabilir. Koca şehirde hediyelik eşya satan bir tek mağaza gördük, Artisans, Leon Caddesi, Hamra. Kuruyemiş, kahve, marzipan ve çikolata almak için Al Rifai’nin 27 satış noktasından birine gitmelisin. Eğer şehirde vakit bulamazsan, havaalanında da alabilirsin, üstelik  ½ kilodan fazlasını vakumlu paketlere koyuyorlar.  Gurme mağazaları seviyorsan Aziz’e de gitmelisin.

BLOGGER

Özge A. Lokmanhekim
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET