GEZİNTİDE - STOCKHOLM

BİT PAZARLARINI GEZELİM!

eBay’den büyük bitpazarı mı var, ne işimiz olur demeyin! Özellikleri, fiyatı hatta görüntüsü dijitalleşmiş, dünyanın herhangi bir yerinde satın alınmayı bekleyen eski parça ile tezgâhta sizin onu görmenizi isteyen büyülü bir parça bir olur mu hiç! Freddie Mercury’nin efsane Rio konserinde çekilmiş fotoğrafı, evdeki plakların neredeyse tamamı, Hitler’in savaşın ortasında yayınladığı gazeteler, 40’lardan kalma kartpostallar, yüzyıllık Bavyera porselenleri ve daha bir sürü ıvır zıvır, başka ülkelerdeki bitpazarlarında herkesten saklanıp benim kendisini fark etmemi bekleyen eşyalardı.

 
Stockholm pahalı şehir, hatta Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri. Bu sebeple ikinci el pazarı çok gelişmiş. Ama benim ilgi alanım şimdilerde üretilmiş bir ürünün kullanılmışı değil, bitpazarına yakışır, neredeyse antika muamelesi göstereceğim eski ve eşsiz eşyalar. 
 
Vårberg semtindeki haftanın 7 günü açık olan bitpazarı İskandinavya bölgesinin en büyük bitpazarıymış. Bütün diğer bitpazarlarına eşyalar buradan çıkıyor belli ki. Ama şehrin oldukça dışında, sadece gidip gelmeye 1 saat ayırmak benim gibi 3-4 gün gidenler için büyük lüks. 
 
Neyse ki şehrin göbeğinde bir de Hötorget var. Burası da haftanın her günü açık, şehrin taze meyve-sebze hali gibi bir yer. Sadece Pazar günleri bitpazarına dönüşüyor. Vårberg’e göre tezgâh sayısı ve ürün çeşitliliği oldukça sınırlı kalacak ama benim için kafi.  1 Temmuz Pazar günü erkenden Hötorget’e gitmeyi planlıyorum. Ne var ne yok her şeyi fotoğraflıyor olurum.

BLOGGER

Oylum Yüksel
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET