ALIŞVERİŞTE - BRÜKSEL

BRÜKSEL'DE 6 ALIŞVERİŞ CADDESİ

Rue Neuve (Nieuwstraat) oldukça merkezi. Sağlı sollu dükkanlar içinde bilmediğim yerel markalar da var; Zara, Mango, H&M, Pull and Bear, Bershka gibi mağazalar da. Tam Avrupada'ki herhangi bir alışveriş caddesi diye düşünürken Singapur'da aşık olduğum Forever 21'i görünce çok mutlu oluyorum; etkileyici mimarisiyle Passage du Nord dikkatimi çekiyor. Yol üzerinde waffle'cılar da var. Sokak bitince neredeyse Grand Place'dasınız. Niyetiniz alışveriş yapmaksa gelinecek doğru yer sanırım burası.

 

Rue Neuve'ye paralel bir ana cadde olan Anspachlaan'ın öteki tarafına geçip Bourse'dan 2 dakika yürürseniz geniş bir alışveriş caddesi olan Rue Antoine Dansaert'a varacaksınız. Belçikalı tasarımcıların butikleri ve birkaç designer store var. Fiyatlar tavan! 

 

Dansaert boyunca yürüdükten sonra daha küçük ölçekli bir sokak olan Rue du Flandre'ye sapıyorum. Burada dükkanlara gire çıka Place Sainte-Catherine'e kadar gelmek mümkün. Yeni açılmış küçük tasarım dükkanları, bar ve restoranlar var ve dahası da gelecek gibi görünüyor.

 

Ana caddenin (Anspachlaan) öteki tarafına geçip mağaza geziyorum biraz da. Anspachlaan üzerindeki karikatürcülerden başlayıp sonra biraz da içgüdüerime güvenerek bir ara sokağa sapıyorum. Çok şanslıyım ki burada La Fontainas diye süper bir cafe, cafe'nin olduğu sokağın devamında gay sokağı olarak da bilinen Rue du Marche au Charbon / Kolenmarkt'da tatlı dükkanlar, butikler buluyorum. Heryerde olmayan orijinal ürünler lazımsa, adres burası.

 

Merkezden uzakta, şehrin güneyinde, Brüksel'in Afrika mahallesi Motonge'un yani Ixelles'in alışveriş caddesi olan Chaussée d'Ixelles'de ise büyük hayal kırıklığına uğruyorum. Hem Zara gibi mağazalar hem de uygun fiyatlı butikler hayal ederken biraz Bakırköy gibi karmaşık bir yerde buluyorum kendimi. Halsizlikten ara sokaklara dalamıyorum hiç, dalsam bi şeyler bulurdum belki.

 

Yine şehrin güneyinde dev bir bulvar olan Avenue Louise'de (Louisalaan) ise bolca designer store var. Dünyanın neresine gitsem bulacağım markalar pek de ilgimi çekmiyor haliyle.

BLOGGER

Elif Tanverdi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET