YEMEKTE - BARSELONA

BUGÜN EIXAMPLE ESQUERRA'DA

Esas Barselonalılar nerede yaşar araştırmalarım, sonunda beni Eixample Esquerra'ya getirdi. İyi ki. Çünkü mahallede alışverişten, bara, lokantadan galeriye çok güzel yer var.

 

Sanatta…

 

ADN Galleria dünyanın her yerinde yaşayan sanatçılar, küratörler, performans sanatçları için açık bir platform. Çoğunlukla grup sergileri düzenliyor ve ismi henüz duyulmamış yetenekli sanatçıların işlerini kabul ediyor. 

 

The Fundació Suñol Katalan sanatçıların işleri için özel ayrılmış alan. Josep Suñol’un özel koleksiyonu haricinde, 21. Yüzyıl sanatçılarını keşfetmek için ideal.

 

1976’da açılmış Joan Prats video ve fotoğraf alanında dünyaya ismini duyurmuş olan yerlerden. Art Basel’e gitmiş olanlar ismini iyi bilir. 

 

Kowasa bir diğer önemli fotoğraf galerisi. Ama asıl olarak kitapçısına uğrayıp, 10000’den fazla sanat kitabı arasında kaybolmak lazım.

 

Müzisyenler, sanatçılar, film setlerinde çalışmış insanlar, moda tasarımcıları… Hepsi Senda galeri duvarları arasında buluşuyor. Sonrası? Her sergide ayrı bir vizyon, başka bir deney. 

 

İlustrasyon denince Barcelona’da akla tek gelen galeri: Vallery 

 

 

Bakımda…

 

5°1a manikür, pedikür, masaj, yüz bakımı ve her türlü kendine zaman ayırmak isteyenler için düşünülmüş, dileyene güzellik seansı boyunca kokteyl servisi de yapıyorlar (Rda Universitat 20).

 

 

Yemekte…

 

06:30. Siz şehrin büyüsünü kaçırmamak, her yere yetişebilmek için erkenden kalkmışsanız Bar Velódromo’nun ahalisi arasında kendinize yer edinip omlet ve kruvasanınızı, yanında da taze meyve suyunuzu sipariş edebilirsiniz (Muntaner, 213)

 

Nugat, çikolata, marzipan ve dünyanın tüm güzel tatlıları: Horchateria Sirvent gününher saati şeker yemek lazım diyenleri beklemede.

 

Francesc Gimeno elinden çıkma yemekler yapan Bohèmic gurme tipi tapas lokantası. Kuşkonmazlı kaz ciğeri, acılı sucuklu yumurta, Sibirya usulü lahana sipariş edilmesi gereken spesiyaller.

 

İyi yemek için biraz daha tuzlu hesaba razıysanız, size Casa Lucio’da önceden masa ayırtmanız gerektiğini söyleriz. Burası Lucio ve karısı Maribel’in elinden çıkma bir yemek tapınağı. Ne yiyeceğinizi bile düşünmeden Lucio’ya ortaya karışık diye siparişi verin. O anlar (Carrer Viladomat, 59).

 

Lolita’ya saat 20:00’den öne gitmek (sıra mevzusu) ve mutlaka ançuez filetonun yanında peynirli, patatesli, risottolu kroketlerden ısmarlamak gerek (Tamarit, 104).

 

Monvinic’e giderken. 1. Yanınızda romantik akşama uygun bir ekip olması; 2. Şık giyinmiş olmak; 3. Şaraptan anlamak ya da anlamaya niyeti olmak gerekiyor. 

 

Cata 1.81 İspanyol şarabı cenneti. Yanında da ayıp olmasın diye tadımlık, (pek güzel) tapaslar yapmışlar. 10 kişilik bir ekibiniz varsa mahseni özel olarak kapatmak lazım.

 

 

İçkide…

 

Javier de las Muelas kokteylin hasını Dry Martini’de yapıyor.

 

Burası flamenco izlemek değil, dibine kadar dans etmek için gidilecek yer: Los Juanele (Aldana, 4)

 

Şehrin liseyi yeni birmiş, üniversiteye başlamış gençleri City Hall’da toplanıyor. Kesin bilgi. 

 

Saatler 07:21’i gösteriyor, hala dansa niyetliler için 242 kapalı salonunda müziklerini halka açıyor (Entança, 37)

 

 

Alışverişte…

 

Barselona’nın skateboard cennetine dönüşmesinin en önemli nedenlerinde biri olarak bilinen Tactic’te boyanmış, kesilmiş, bezenmiş, süslenmiş tahtaların sonu yok 

 

Katalan tasarımcıların en önemlilerinden biri olan Jean Pierre Bua’nın yaratıcılık dünyasını keşfetmek lazım 

 

Josep Abril Studio eski tip terziciliğin en iyi örneklerinden biri. Gidiyorsunuz, üstünüze uygun takım elbiseyi, dilediğiniz kumaşla çıkarıyor. 

 

La Boutique’in satın almacıları kendilerini küratör olarak tanımlıyor; Fransız elegansını İngiliz dandy tarzına uyduruyor üzerine de İtalyanlar’ın renk kombinasyonlarını katıyor. Sonuç? Bu dükkanı benim eve getirin, parası neyse vericem tipinde (Consell de Cent, 263).

 

Le Shoe muazzam çünkü Sonia Rykiel, Marc Jacobs, Alexander McQueen gibi tasarımcıların bir önceki sezondan kalma malzemelerini en az yarı fiyatına satıyor (Rambla Catalunya, 77).

 

Gelinlik, gece tuvaleti, kokteyl tipinde modern işler arıyorsanız Teresa Helbic’ten bir randevu koparmalısınız. 

 

Norman Vilalta ayakkabıları iki ayda elle yapılıyor, çiftine 2200 Euro veriliyor ama yirmi yıla yakın bir zaman kullanımı garanti ediliyor. 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET