SANATTA - GAZİANTEP

BÜYÜMEMİŞ ÇOCUKLARA

Daha girişi bile aklını başından almaya yeter. Restore edilen tarihi Bey Mahallesi’ndeki sokağa girdiğinde saklambaç oynayan çoçuk heykelleri ve duvardaki Simbad ¨bu ne yahu¨ ünlemini yankılatıyor kafanda. İşte, Türkiye’nin 4. Oyuncak Müzesi karşında. Üstelik tarihi bir Antep Konağında. Teknolojiye esir düşmemişken daha çocuklar; nelerle oynayıp ne hayaller kurarlarmış, hepsi burada!

 

Gaziantep Büyüklşehir Belediyesi’nin numarası bu müze de. Şair ve yazar Sunay Akın’ın küratörlüğünde düzenlenmiş.1700-1970 yılları arasında yapılan 591 el yapımı oyuncak sergileniyor içiçe geçen odalarda. Her bir bölümde, ¨olmaz artık¨ diyorsun. 

 

Sunay Akın şöyle demiş müze için; “Ben sadece bu müzenin açılması için bir köprü oldum. Muhteşem bir zenginliği var. Özellikle tarihi bir mekânda açılması ziyaretçileri bir kat daha sevindiriyor. İnsanlığa vesile olan bu eserin şu anda dünyanın en önde gelen müzelerinden birisi olduğunu söyleyebilirim¨

 

İlk oyuncak fabrikasının Almanlar tarafından kurulduğunu, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra oyuncak sektörünün Çin tarafından ele geçirildiğini, Türkiye’nin ise son 100 yıl içinde oyuncak ile haşır neşir olduğunu düşünürsek; burası büyüleyici koleksiyonu ile gerçekten de Avrupa'nın sayılı oyuncak müzeleri arasına girmeyi hak ediyor. Bir de üstüne üslük,restorasyon sırasında,  bu üç katlı Gaziantep evinin temelinde 2 katlı bir mağara bulununca, dünyanın ¨mağaralı ilk oyuncak müzesi¨ de ortaya çıkmış.

 

Haftanın 7 günü,  08.30 ile 17.30 arasında küçük ve büyük ziyaretçilerini bekleyen bu müzeyi görmeden, sakın Antep’ten ayrılmayın.

 

 

BLOGGER

Bahar Akıncı
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET